Ana Sayfa Yazarlar Necip Cengil Bu Bayram Sabahı Deseler ki – (Necip Cengil)

Bu Bayram Sabahı Deseler ki – (Necip Cengil)

0
Bu Bayram Sabahı Deseler ki – (Necip Cengil)

Yıllar önce… Yıl 2009… Bir bayram sabahına dair duyulan özlemi dile getiren bir yazı… Biraz uzun sayılır lakin bayrama dair belki çok ütopik kaçtığı söylenen bir yazı…

25.11.2009
Deseler ki; bu bayram insanlık suçu işleyenlerin suçlarını itiraf ve insanlıktan özür dileyecekleri bir bayram olacak.
Deseler ki; bu bayram iktidar savaşları yerini insanlığa hizmet koşusuna bırakacak. Hazırlıklar tamamlandı. Bayram sabahı bütün insanlığa, global barışın, çatışmasızlığın, haklara riayetin muştusu verilecek.
Deseler ki; bu bayram sabahı, bayram namazında camileri dolduran Müslümanların bütün insanlık için yapacakları hidayet duası, insanlığı anlama ve hizmet duası heyecanla bekleniyor; Amerika’yı ve diğer küresel güç odaklarını yönetenler iştiyakla bunu bekliyor.
Deseler ki; ülkemizde kendi tarihiyle yüzleşip, kendi halkından, geçmiş adına özür dileyecek yöneticiler ortak açıklama yapacak.
Deseler ki; bu bayram sabahı ülkenin huzur haritası insanlığa örnek olacak.
Deseler ki; bu bayram sabahı bütün yetimlerin, muhtaçların elinden tutacak olanlar, tek yürek olarak kardeşçe açıklama yapacaklar.
Deseler ki; bu bayram sabahı, ülkemizde ve diğer ülkelerde, insanlıkla alay edenler ortaklaşa pişmanlılarını dile getirecekler.
Deseler ki; bu bayram sabahı radyolar, televizyonlar, gazeteler, internet yayıncılığı ortak ses olarak umudun, ortak insanlık yüreğinin sesini duyuracaklar. Şiddet içeren yayınlardan vazgeçtiklerini, ahlaksızlığı besleyecek yayınları kapılarına yaklaştırmayacaklarını açıklayacaklar.
Deseler ki; bu bayram sabahı kurbanlar, insanlığın kucaklaşması, Müslümanların kardeşliğini bihakkın hatırlayıp yaşaması için kurban olacak.
Deseler ki; bu bayram bir milat olacak; adalet için, hakkın ayakta tutulması için, sömürüyle yiyip insanlığın üzerine savaş kusanların günahlarını anlaması için, petrolün kan pahasına satışının bitmesi için, diğer enerji kaynaklarının kanla beslenmesinin sona ermesi için bir milat olacak.
Deseler ki; bu bayram sabahı posta güvercinleri, her eve devletten barışın huzurun mesajını iletecek ve bugüne kadar, bayramlarda bile güler yüz göremeyenler, devlet adına endamını ortaya koyan herkesten tebessüm aşısı ile canlanacak.
Deseler ki; yakın tarihe doldurdukları yalanlara biat etmiş olanlar, bu yanlışlarını görecekler, biat ettikleri şartlanmışlıklardan kurtulup, halkın karşısına ayrıcalıksız çıkmayı kabullenecekler. Bu ülke bizim demekten vazgeçip, bu ülke hepimizin çizgisine gelecekler.
Deseler ki; biz duyduk, abartmıyoruz, resmi tarihin halkı hiçe sayan sert yüzü bütünüyle tarihe karışıyor. Bu bayram sabahı halkın devletiyle, devletin şartsız kendi halkıyla bayramlaşması var.
Deseler ki; bu bayram sabahı, dünden bugüne “devlet bizim, ülke bizim” diyenler bütün darbe hazırlıklarını itiraf edip, özür dileyerek, bütün günlüklerini, nedamet duyguları içinde teslim edecek ve biz bütün zekâmızla bundan böyle, halkımızın, değerlerinin hizmetindeyiz demek için halkın karşısına çıkacak.
Ne güzel olur değil mi; kavga etmeye bilenmesek. Yarın şu kesim hangi oyunlarla karşımıza çıkacak diye tedirgin olmasak.
Ne güzel olur değil mi; dünya kendi toprağını kana bulayanların hırslarından kurtulsa ve hep birlikte “yaşasın, diğer tüm aşılar çöpe, bize insanlık aşısı gerekiyordu, ona da kavuştuk” diyebilsek.
İşte o zaman şairin dediği gibi “Mevlâ bizi affede, bayram o bayram olur / Cürm-ü hatalar gide, bayram o bayram olur.”
İşte o zaman “Sen bayram mı görmek istiyorsun, bak; ülkenin yaşlılarının duaları mı bedduaları mı çok. Bak; ülkenin dul ve yetimlerinin sevinci mi ahı mı çok. Bak çevrene kimi niye dışlamışsın, anla. Kimden niye kaçıyorsun çöz” diyenin ne demek istediği anlaşılır.
Ve bayram sabahı, bir el senin eline uzanacak öpmek için ve sen bir ele uzanacaksın öpmek maksadıyla. Dua alıp dua etmektir duruşunun gayesi.  Dua alırken ve dua ederken yüreğindeki sesin coşkusunu hisset.
Bayramın bir insanlık ve sevinç hatırlatması olduğunu…
Bayramın buluşamayanlara buluşma, anlaşamayanlara anlaşma, sevemeyenlere sevme imkânı verdiğini…
Bayramın şeker tutmak gibi her zaman yapılabilecek bir ikram sunusu değil insanlığın varlık değerleriyle buluşma, varlık değerlerinin şahitliğinde buluşma olduğunu unutma!
Düşün ki cebinden çıkarıp paranı bir kurban alıyor ve onu bayrama adıyorsun. Hayır, aslında sen kendini evine, çocuklarına, varlığını komşularına, muhtaçlara adıyorsun.
Bu adayış erdemini sana bahşeden seni yaratandır. Senden başkaları da bu dünyada yaşıyor diye seni adayabilme erdemiyle donatan odur.
Öyleyse; yaratanın adıyla, O’nun verdiği adayış erdemiyle, bütün insanlığın huzur bulmasına katkı için, bu bayram sabahı, hep birlikte aynı duayla; birbirimize muhtaç olduğumuzu unutmadan, bize bizi hatırlatan Allah’ın hoşnutluğunda nice bayramlara…

———————————-

Necip Cengil

 

DİĞER KÖŞE YAZILARI