Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Biz Bu Dünyaya Ne Söylüyoruz?

Biz Bu Dünyaya Ne Söylüyoruz?

0
Biz Bu Dünyaya Ne Söylüyoruz?

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu 2. Bölge Kampı Elbistan’da Gerçekleştirildi

 

Anadolu Platformu  Ortaöğretim Komisyonu  24-29 Ağustos'da 2. Bölge kampını  12 ilden 91 öğrencinin  katılımıyla Elbistan’da gerçekleştirdi.

 

“Biz Bu Dünyaya Ne Söylüyoruz?” üst başlığında gerçekleştirilen program, müzik ve şiir dinletileri, öğrenci sunumları, gezi ve pikniklerle gibi çeşitli faaliyetlerle tamamlandı. Programa çeşitli illerden gelen öğrenciler tanışma fırsatı yakalamanın yanında bilgilerini birlikte harmanladılar. Çeşitli yazarların da konuk olarak katıldığı kampta, çocuklar farklı isimlerden yeni konular dinlediler. Kampa 2. Bölge şehirlerinden; Adana, Adıyaman, Kahta, Elbistan, Mersin, Kahramanmaraş, Kayseri, Şanlıurfa, Osmaniye, Gaziantep, Reyhanlı, İskenderun katıldı. 

 

KAMP SONUÇ BİLDİRGESİ:

 

"BİZ BU DÜNYAYA NE SÖYLÜYORUZ? "

 

Gençliğin gücünü hikmetle buluşturup, duvarlarımızı yıkıp, sınırlarımızı kaldırmak için Anadolu’nun çeşitli illerinden geldik. Zamana ve hayata dair söylenmesi gerekeni söyleyen ve kendini başkalarının iyiliğine adayan herkes gençtir.  Yeni Türkiye’nin işaret taşları bu ülkenin kendi değerlerinden olmalıdır. Her alanda değerlerimizi taşıyan gençlere yer açmalıyız. Toplumda çığır açacak sözlerimizi,  ahlaki ilkeleri olan, çağın şartlarını zorlayan azimli, kişilik ehli, nitelikli bireyler olarak söyleyeceğiz. Kur ’an ’ı sadece iyi ve güzel okuyan değil pratikte yaşayan bireyler olacağız. Bizlerin önceliği gelecek tasavvurumuzda gençliği muhafaza etmek ve sahih İslam’ın anlaşılabilirliğini sağlamaktır. Ötekine dokunmayan ve hayata yansımayan dersler yüktür.

 

  Bizler örgütçü değil örgütlü olmalıyız; sorunlu değil sorumlu olmalıyız. Toplumun umudu olan İslam kaynağından daha çok yararlanarak eğitimle toplumu şekillendirmeliyiz. Çünkü iyilikte örgütlenmek toplumu ileriye taşıyacaktır. Bunu da en iyi yapacak olan dünyayı değiştirecek iddiası olan genç nesillerdir.

 

  Gençliğin ortak özelliği, insani bir kişilik, şahsiyetli bir duruş, inandıkları değerlere bağlılık, haysiyet ve sorumluluk bilincidir. Sorumluluğumuzun bilincinde olarak bu sorumluluklarımızı ertelemeden, bir başkasının yerine getireceğini düşünmeden çaba sarfetmeli harekete geçmeliyiz.

 

   Sözümüzün dünyada yankı bulması için dik bir duruşla söylemeliyiz. Kendimizi yenilemek için zihnimizi okumalarla yenilemeliyiz. İman zihinlerimizi kitaba kapatmak değil hayata açmaktır. Fark edecek, sorgulayacak, harekete geçecek ve harekete geçireceğiz.

 

  Bir toplumun hayata dair iddiası varsa okur. Okumazsak zihnimizdeki klişe fikirlerden ya da kişiliklerden kurtulamayız. ‘’ Ben sizin Rabbiniz değil miyim? ‘’ denildiği an bizim insanlaştığımız andır. Harp eden değil, cihad eden, çaba göstererek hikmeti bulan insanlar olmalıyız. Hayatımızda olumlu fikirler üretmek durumundayız. Bunu engelleyen şeyler varsa o zaman mücadele etmeliyiz. Özgürleşmek için sabitlikten kurtulmalıyız. Allah bizden özgür insanlar olmamızı istiyor. Allah’la insan arasındaki ilişki sevgi ve muhabbet ilişkisi, özgürleştiren bir ilişkidir. Sınırlarımız özgürlük çerçevemizi belirler. Bu sınırlar dahilinde bir güven ortamı kurularak kadın erkek demeden yeryüzündeki kötülüğü beraber, ilahi bir bilinçle engelleyebiliriz.

 

  Sanat ve estetikle yoğrulan ümmet bilincini kuşanan toplum; köklü bir medeniyet kurar. Dünyaya sözü olanın güçlü bir imajı olacağının bilincinde hareket eden Anadolu Öğrenci Birliği sözünü tüm insanlığa duyurma çabasındadır.