‘Bitmeyen Gece’ Kitabı Tahlil Edildi

0
162

Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB) tarafından düzenlenen kitap tahlili programında Mitat Enç’in “Bitmeyen Gece” kitabı tahlil edildi.

Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB) tarafından 7 Kasım Salı günü Bülbülzade Vakfı Hacı Firdevs Aslan Mescidinde düzenlenen kitap tahlili programında Mitat Enç’in “Bitmeyen Gece” isimli kitabı tahlil edildi.

Öğr. Gör. Dr. Mehmet Sabri Genç tarafından yapılan kitap tahlili programında yazar ve kitap hakkında okuyuculara bilgiler verildi. Programa Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği Başkanı Nevzat Arslan, yönetim kurulu üyeleri ve davetliler katıldı.

Sabri Genç kitap tahlili programında şu tespitlerde bulundu; “Hatıra insanı insan yapan en yegâne araçtır. Hatıra, günü diğer günle aynı yapmaz. Bu da insanı ziyanın ziyana sürüklenmesini engeller.

Yazar 2. Dünya savaşında yaşamış olup o zamanda Gaziantep, Viyana ve New York’da zamanın olaylarıyla alakalı şahit olduğu şeyleri yazmıştır. Günümüzde üzerine tezlerin yazılması gereken, tarihin sayfalarından geleceğe ışık tutan bir başyapıttır.

Edebi olan ve tarihi delil olma özelliği taşıyan kitapların modern batı edebiyatına alternatif olarak kendi kültürümüzden diğer dillere çevirileri yapılarak, okullarda ücretsiz dağıtılması gerekmektedir.

Hikâyelerdeki karakterler sadece o dönemi yansıtmamakla beraber bu zamanda da sosyolojik olarak topluma ayna görevini üstlenmektedir.

Yazar, yıllar öncesinden bu topraklarda geçen misyonerlik faaliyetleriyle gününüzde yine bu topraklardaki FETÖ örgütünün çalışma prensiplerinin benzerliğiyle hala verdiğimiz mücadelenin ne denli benzer olduğunu göstermiştir.”