Birim Başkanları Paneli Yapıldı

0
318

Anadolu Platformu Teşkilat Şurasının ikinci günü birim başkanlarının konuşmacı olarak katıldığı panele ile başladı.

Panelin moderatörlüğünü Anadolu Platformu Teşkilatlanma Başkanı Gazi Kılıçparlar yaptı.  Panelistler ise; Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) Genel Başkanı Rabia Aldemir, Anadolu Platformu Öğretmen Birimi Başkanı İbrahim Özmantar, Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Birimi Başkanı Ergül Akduman ve Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Muhammet Fatih Eren idi.

Panelin moderatörlüğünü yapan Anadolu Platformu Teşkilatlanma Başkanı Gazi Kılıçparlar; “Bizim birlikteliğimiz rastgele bir birliktelik değildir. Bir hiyerarşik birliktelik de değildir. Ama bir hukuk zemininde, bir hak çerçevesinde bir araya geldik. Dolayısıyla birbirimizin üzerinde haklarımız var, sorumluluklarımızı paylaşacağımız, birtakım ödevlerimiz var. Bu anlamda bunları çalışma esasları kitapçığımızda yazılı metne dönüştürdük. Bu metin çerçevesinde de katılımcı meşveret dediğimiz başlığımızı yoğun bir şekilde güncelleyerek, devam ettirerek karşınızdayız. Teşkilat şurasında birimlerimiz nereye gidiyoruz konusunda bizlerle bilgilerini paylaşacaklar” dedi.

Panelde ilk konuşmayı yapan Anadolu Platformu Öğretmen Birimi Başkanı İbrahim Özmantar şunları söyledi; “Öğretmen çalışmalarımızı ivmelendirmek için dört teşvikimiz var. Birinci teşvik, henüz ve hala öğretmen komisyonu bulunmayan kurumlarımız Pazartesi günü itibaren öğretmen komisyonlarını hemen kuruyoruz. Var olan komisyonlarımız disiplinli, düzenli, verimli çalışma yöntemlerini kuşanarak bu çalışmalarımızı örgütlenmiş çalışmalar olarak yürütüyoruz. Yani raporlu, planlı, tutanaklı, arşivli, gündemli toplantılarla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hedeflerimizi bir yıl önceden planlıyoruz ve ölçülebilir, değerlendirebilir çalışmalar yaparak her anımızı değerlendirerek mesafe alıyoruz. İkinci teşvikimiz etkinlik tabanlı davet çalışmaları. Çünkü değişen bir sosyoloji var. Davet ve eğitim çalışmalarımızı etkinlik tabanlı davet çalışmalarına dönüştürmeliyiz. Üçüncü teşvikimiz proje tabanlı çalışmalar. Ne yapıyorsak; etkinlik, geziler, sosyal faaliyetler, bunların tamamını proje tabanlı yapmalıyız. Çalışmalarımızı proje tabanlı ve raporlu yaparsak çok daha fazla verim aldığımızı müşahede edeceksiniz. Dördüncü teşvikimiz, 2023 vizyon belgesi. 2023 vizyon belgesi uygulanır ve bu hızla devam ederse önümüzdeki on yıllara damgasını vuracak bazı paradigmal değişiklikleri içersinde barındırıyor. Biz Anadolu Platformu öğretmen komisyonu tarafından bir ilke belirledik farkındalık oluşturan öğretmen. Farkında olan, farkında olunan bir öğretmen” dedi.

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Birimi Başkanı Ergül Akduman da; “Ortaöğretim başladığı ilk günden bu yana serencamı olan bir alan. Gençlik hareketi bir komisyonun uhdesinde devam eden bir hareket olsa da tüm komisyonların çabası ve gayretini elzem kılan bir alandır. Bütün birimlerimizin ders programları var. Her ders grubumuzdan derse başlamadan önce davet çalışmasını öncelememiz lazım. Gençlerimizin talimi ve terbiyesi konusunda öğretmenlerimize büyük görevler düşüyor. Yeni dönemde mazeretlerin arkasına sığınmadan topyekûn bir çabanın içine girmeliyiz. Kendimizi yenilemediğimiz, yeni şeyler okuyamadığımızdan gençlerle iletişim kuramıyoruz. Yeni bir çalışma ve heyecanla bunun önüne geçebiliriz. Yeni süreçte hedeflerimizden biri ortak bir çalışma sistematiği ve anlayışı ortaya koyarak üretken ve verimli bir dönem gerçekleştireceğiz. Yeni dönemde eğitimcilerin eğitimi diye bir başlık koyduk. Zihni yenileme ve yeni okumalarla beraber çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Muhammet Fatih Eren ise; “Bizim öğrenci meclisi ve danışma meclisi diye iki ayrı meclisimiz var. Öğrenci meclisimiz üniversite temsilcilerimizden oluşan bir meclis. Öğrenci meclisimiz en az senede iki – üç defa toplantılar düzenler. İllerde yapılan çalışmaların düzenlenmesi ve planlanması sağlanır. Danışma meclisi de senede en az iki defa toplanır. Danışma meclisi illerde öğrencilerimizle ilgilenen abi ve ablalarımızın bulunduğu meclis. Yedi farklı bölgeden olmak üzere toplamda 15 kişilik bir bölge başkalarımız var. Bölge başkanlarımız doğal yönetim kurulu üyelerimizdir. Her bir buçuk ayda olmak üzere yönetim kurulu toplantılarımızı farklı şehirlerde yapıyoruz. Öğrenci Birliği özetle; Türkiye geneli 111 üniversitede öğrenci çalışması olan bir teşkilattır. 60’ı erkek 58’i kız öğrenci başkanımız olmak üzere toplam 118 üniversite temsilcimiz bulunmaktadır. 40 ilde kadın ve erkek 59 il danışma meclisimiz vardır. Anadolu Platformuna bağlı vakıf ve derneklerde bulunmadığı 28 ilde öğrenci çalışması bulunmaktadır. 34 üniversitede de 40 tane öğrenci topluluğumuz bulunmaktadır. Öğrenci topluluklarımız da kategorilere ayrılmış bulunmaktadır” dedi.

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) Genel Başkanı Rabia Aldemir de; “Biz kadınlar olarak farklı şehirlerde bir araya gelerek nasıl daha hızlı bir değişim, nasıl daha fazla fayda üretiriz, nasıl daha fazla zararları önleyebiliriz diye çalışmaya başladık. Biz kadınlar olarak 30 küsür yıldır yapılan çalışmaların neticesinde olgunlaşan bir döneme geldik. Bizi siyasi söylemlerden uzak, rant kavgalarından uzak, tevhid, adalet, özgürlük kavramlarını bu kadar dillendirerek ete kemiğe büründürecek şekilde bu toplumun kılcan damarlarına yerleştirmemiz bizi böyle bir yere koyuyor. Davamızı aşkla kuşanmamız, bu tutkuyla bağlı olmamız ve merhameti ortaya koymamız bizi bu anlamda böyle bir yere taşıyor. Ne eskiye takılıp eski söylemleri ısrarla dile getirmek, sloganik söylemeleri ısrarla söylemememiz bizi bir yere taşıdığına inanıyorum. Nerden geldiğimizi biliyoruz. Bizi yetiştirenlere, bize emek verenlere vefamızı unutmuyoruz. Onlara sırtımızı dönmüyoruz. Bu da bizi bir yerlere getirdiğine inanıyorum. Gerçek güç hiçbir zaman fiziksel güç değildir. Ne gösterişli mobilyalara, ne pahalı eşyalara, teknolojik aletlere, büyük büyük binalara ihtiyacımız yok bunları yapmak için. Gerçek güç değerlerini özümsemiş, inançlı, adanmış kadınlar ve erkelerle mümkündür” dedi.

Panelin ardından soru cevap kısmına geçildi. Birim başkanları paneli soru cevap kısmının ardından sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.