Bir Uçurtma Şenliği

0
Bir Uçurtma Şenliği

21 Nisan Cumartesi günü Mişmiş Park Fuar alanında gerçekleştirilen organizasyona yaklaşık 300 kişiden oluşan öğrenci ve velilerimizin katılımı sağlandı.

Dünya Çocuklarına Özgürlük için uçurtma şenliği

Özgürlük; açlıktan, susuzluktan öte insan hayatında yokluğu düşünülemeyen, yokluğu yıkım olan, yokluğu ölüm olan tek yaşama sebebidir. Ve insan ancak özgürlük uğruna hayatından, sevdiklerinden, özcesi her şeyinden vazgeçebilir.

Ancak 2012 yılının baharını yaşadığımız şu günlerde dünyaya baktığımızda içler acısı durumlarla karşılaşıyoruz. İki savaş gemisine harcanan para ile kuraklıkla mücadele eden bir ülkenin çeyrek yüzyıllık su ihtiyacı karşılanabiliyorken, 20 savaş uçağı ile 15 milyon kız çocuğunun eğitimi karşılanabilirken, Somali’de 3 ayda 29.000 çocuk ölürken, zengin ülkelerde tonlarca yiyecek çöplere atılıyor. İnsanlar kardeş olarak yaratıldıkları dünyada birbirlerinin ihtiyaçlarına koşacaklarken birbirlerini öldürmek için yarışıyorlar, zengin olmak için insan kemiklerine basa basa yürüyorlar. Güçlü olan zayıf olanın özgürlüğünü elinden alıyor. Sevgi, merhamet ve insani olan tüm duygular yitirilmiş, duyarsızlık ise had safhada. Bunca kötülüklerin, savaşların, çatışmaların, silahlanmanın, zenginlik hesaplarının bedelini ise çocukların ödediğini görüyoruz. Dünyada tüm yaşananların tek masumu vardır, o da çocuklar. Herkesin birbirini sevdiği, kötülüklerin olmadığı, zenginliğin fakirliğe üstün gelmediği bir dünya çocuklarımızın hakkı. Gökkuşağının bütün renkleri gökyüzüne hakim olsun ve tüm çocuklar özgürce gökyüzüne uçurtma uçurabilsin. Bütün emekler bu uğurda sarf edilmelidir. “Artık bu topraklarda kuş sesleri duyulmaz oldu. Şimdi yalnızca, anasını ya da babasını, kardeşini yitiren çocukların ağlamaları duyulabiliyor. Bizler, bir ülkesi ve umudu olmayan çocuklarız.” Diyen çocuklara umut olsun diye birileri yola düşmeli. Duyarlı çalışmalar yürütmeli…!

Hanımeli Derneği Gençlik Komisyonu olarak çocuklarımız ve gençlerimiz için eğitim çalışmalarını yürütürken, onlara hoşça vakit geçirecekleri programlar düzenliyoruz. Bu yıl ilk defa düzenlediğimiz uçurtma şenliğinde dünya çocuklarını unutmadık. Bizler eğlenirken dünyanın başka coğrafyalarında, mülteci kamplarında bir ülkesi ve umudu olmayan, aşı olmadığı için salgın hastalıklardan ölen, yıkıntılar ve harabeler arasında yataksız ve yorgansız kalan, insan tacirlerinin elinde birer meta olan, organ mafyalarının elinde savunmasız can veren, zenginlik kaynakları bitirildiği için, kuraklığa kurban giden ve daha nice sebeplerle yoksunluk ve yoksulluk içinde yaşayan dünyadaki tüm mazlum çocuklar için “savaşların yaşanmadığı, açlığın olmadığı ve sevginin öldürülmediği bir dünya için !” sloganı ile DÜNYA ÇOCUKLARINA ÖZGÜRLÜK dedik, uçurtmalarımızı uçurduk.

21 Nisan Cumartesi günü Mişmiş Park Fuar alanında gerçekleştirilen organizasyona yaklaşık 300 kişiden oluşan öğrenci ve velilerimizin katılımı sağlandı. Mazlum çocukların yoğunlukta yer aldığı ülkelerin bayrağından yapılmış uçurtmalar, o ülkeler adına sembolik olarak özgürlüğe uçuruldu. Programa dernek öğrencilerimizden Meleknur Koçyiğit’in basın açıklamasıyla başlandı. Basın açıklamasında şunlar yer aldı;

‘’Her gün yüzlerce çocuğun öldüğü ya da öldürüldüğü coğrafyaların çocukları adına sesleniyoruz…
— Dünyadaki tüm özgür halklara
— Tüm şerefli insanlara
— Vicdanları diri kalmışlara
— Sesi kısılmamışlara
Filistin’in, Irağ’ın, Suriye’nin, Çeçenistan’ın, Somali’nin, Bangladeş’in, Ahızka’nın çocukları adına sesleniyoruz dünyaya…

Yiyecek bir lokma ekmek bulamayan, açlıktan 3 ayda 29 bin insanın öldüğü diyarlar var yeryüzünde… Gidip de görmediğimiz… Yanında olamadığımız.

Tüm bu çocuklar adına sesleniyoruz dünyaya, uçurtmalarımızı, çocukların ölmediği masmavi bir dünyaya uçurmak istiyoruz. Bugün dünyanın her tarafı kan gölü, kimi savaştan kimi açlıktan ölen binlerce çocuk düşüyor haber gündemlerine…

Dünya üzerinde 600 milyonu aşkın çocuk yoksul, eğitimsiz, sağlıksız ve ölümle yüzyüze. Yaşları 5 ile 14 arasında olan 250 milyon çocuk işçi var. 60 milyon çocuk tehlikeli koşullarda çalışıyor. İlkokul çağındaki 130 milyon çocuk okula gitmiyor.

Savaşların, çatışmaların, silahlanmanın bedelini çocuklar ödüyor. Tüm dünyada 540 milyon çocuk tehlikeli ve istikrarsız ortamlarda yaşıyor. 1990’lardaki silahlı çatışmalarda, iki milyondan fazla çocuk öldü, 6 milyondan fazla çocuk ağır yaralandı ya da sakat kaldı. Her yıl mayınlar yüzünden 8.000 ile 10.000 arası çocuk ölüyor ya da sakat kalıyor.

Mülteci kamplarında aşı ve ilaçsızlıktan kızamık gibi basit hastalıklardan her gün onlarca çocuk hayatını kaybediyor

Bunların bir örneği yanı başımızda yaşanıyor…

Irak… ambargo ve işgal sebebiyle 2 milyon insanını kaybetti. İşgalin başladığı 2003 yılından bu yana her gün ortalama 400 çocuk yetim kalıyor, 5 milyonu aşkın yetim çocuk

Okul çağındaki her 5 çocuktan sadece 1’inin okula gidebildiği ülkede işgal sonrası yaşanan şiddet sebebiyle 800 bin çocuk okulunu terk etti. Çocukların yüzde 15’i ailesinin geçimi için çalışmak zorunda. 10 bin kişiye 6 doktorun düştüğü Irak’ta canlı doğan her 1000 çocuktan 107’si doktor ve hastane sayısının yetersizliği sebebiyle ölüyor.

Bir diğer örnek… Oda hemen yanı başımızda…

Suriye…

Şiddetten kadın, çocuk, yaşlı herkes nasibini alıyor. Ülkede gösterilerin başladığı Mart ayından bu yana öldürülen çocuk sayısı ise 532’ye ulaştı.

Somali’de açlık yüzünden can kayıpları yaşandı. En savunmasızlar yine çocuklar. Üç ay içinde açlıktan 29.000 çocuk öldü.

Yeryüzünün hiçbir coğrafyasında her ne sebeple olursa olsun çocuklar ölmesin… 

Filistin de israil bombalarıyla vurulmuş bir bebek ağzındaki mavi biberonuyla gökyüzünün maviliğini keşfedemeden bu dünyadan göçüp gitmesin…

Afganistanda , Bosnada, Balkanlarda , , Irakta, ve ayak izi olan bütün yeryüzü coğrafyasında kan ve barut içinde büyümesin çocuklar, insanlık ölmesin . Açlıktan yerde sürünerek yürüyen, yokluğun sinesinde ölümü bekleyen, akbabaların yemeye durduğu zamanlar yaşamasın Somali’li Arakan’lı çocuklar…

Her geçen gün bir yenisi daha eklenmesin bu tabloya…

Ve biz bu gün uçurtmalarımızı “Çocuklar Ölmesin” diye ümitle ve dualarla gökyüzüne uçuruyoruz…

Basın açıklamasından sonra Dernek Öğrencilerimizin yaptıkları sunumlar ve şiir dinletileri ile verdikleri mesajlar duygusal anlar yaşattı.

Öğrencilerimizden Fatma Şevval Yüksel “Gökte Bir Uçurtma Çocukluğum” adlı şiiriyle, Şevval İşçi “Savaş Çocukları” şiiriyle, Simanur Artiş “Savaşın Yetim Bıraktığı Çocuklarız Biz” edebi yazısıyla, Nemiha Atıcı “Çocuklar Ölmesin” şiiriyle ve Hacer Aruk “Özgürlüğün Tadı Bir Başkadır” sunumunu gerçekleştirdiler. Şiir ve yazılarda öğrencilerimiz, ölümle yüz yüze olan çocukların, oyuncaklarıyla oynayan mutlu diğer dünya çocukları gibi özgür bir dünyada çocukça yaşamaları gerektiğini vurguladılar.

Programın ardından dileklerle uçurulan uçurtmalar gökyüzünde salınırken meydana gelen rengârenk görüntü, kim bilir belki de özgürlüğe bir kapı açılır umudunu yüreklere nakşediyordu.