Ana Sayfa Kuruluşlar Bilim Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği Bir STK Örgütlenmesi Modeli Olarak Düşünce Kuruluşları

Bir STK Örgütlenmesi Modeli Olarak Düşünce Kuruluşları

0
Bir STK Örgütlenmesi Modeli Olarak Düşünce Kuruluşları

BEKAM, Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş’un konuşmacı olarak katıldığı “Bir Sivil Toplum Örgütlenmesi Modeli Olarak Düşünce Kuruluşları” başlıklı konferans düzenledi.

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM), Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş’un konuşmacı olarak katıldığı “Bir Sivil Toplum Örgütlenmesi Modeli Olarak Düşünce Kuruluşları” başlıklı konferans düzenledi. 27 Ekim Cumartesi günü BEKAM Konferans Salonunda yapılan konferans BEKAM tarafından dört haftadır yürütülen düşünce kuruluşları atölye programının son oturumu olma özelliği taşıyor.

Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş sunumunda özetle şunları söyledi; “Düşünce kuruluşlarında stratejik yönetim, yani geleceğe nasıl hazırlanması gerekir? Nasıl teşkilatlanmalı, nasıl organize olmalı düşünce kuruluşu? Sahada yaptığımız faaliyetler ve teşkilatlanma biçimleri biraz farklılaşmalı mı? Son olarak da burada nasıl bir yönetim süreci söz konusudur bunlardan bahsetmek istiyorum.

Düşünce kuruluşu deyince akla ne geliyor? STK bireylerin tek başına yaptığı çalışmalar değil. Bir araya gelerek organize olacaklar. Birinci şartı sivil toplum kuruluşu olacaklar. İkinci şartı özel olacak. Kamudan ve devletten bağımsız, onun dışlında olacak. Devletle ilişki kurabilir, beraber çalışma yapabilir. Onun dışında örgütlenecek ve onun talimatı ile iş tutmayacak. Devletin dışında, hükümetin dışında olmayı önemsiyoruz. Kâr amacı gütmemesi gerekiyor. Son olarak da gönüllülük esasına göre çalışması lazım. Böyle bir çerçevesi var sivil toplum kuruluşlarının.

Sendika sivil toplum kuruluşu mudur? Gönüllülük kısmına geldiğimiz zaman sendikaya girmek zorunluysa olmamaya başlıyor. Biz biraz gönüllü deyince Anadolu Platformu’nun yaptığı faaliyetler gibi faaliyetleri görürüz. Ama sosyolojik olarak sendikalar da sivil toplum kuruluşu sayılıyorlar.

Hangi alanlarda faaliyet gösterdiklerine baktığımız zaman değişik alanlar var. Eğitim araştırma kısmı var, sağlık var, sosyal hizmet var. Dünyada da var. Ülkeden ülkeye de farklılık gösterebiliyor. 202 bin 262 tane Türkiye’de sivil toplum kuruluşu var. Bunların 113 bin 78 tanesi dernektir. İkinci sırada vakıflar 5 bin 586. Vakıf sayısı biraz daha az. Bunlar içinde cumhuriyet öncesi kurulmuş vakıflar da var. Sendikalar 469 tane. Odalar 3 bin 13 tane. Kooperatif 79 bin tane. Ağırlıklı olarak dernek ve vakıflar bizim konumuz.

Vakıflar arasında düşünce temelli vakıf çok az. Vakıflarda kurumsal çalışma derneklere göre daha fazla” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.