Bir Sivil Toplum Örgütlenmesi Modeli Olarak Düşünce Kuruluşları

0
284

BEKAM düşünce atölyeleri Ekim ayında başlıyor. Düşünce atölyesinde bu sene Bir Sivil Toplum Örgütlenmesi Modeli Olarak Düşünce Kuruluşları ele alınacak.

Düşünce kuruluşları, herhangi bir kâr amacı ve siyaset anlayışı gütmeksizin, araştırma yapmak amacıyla oluşturulan, akademik dünya ile devletlerin veya hükümetlerin politikalarının uygulamaya geçirilmesinde köprü vazifesi gören bağımsız kuruluşlardır. Aynı zamanda, sosyal, ekonomik, kültürel, askeri, teknolojik gibi farklı alanlarda, araştırmalar yapan, stratejiler, analizler üreten kuruluşlar şeklinde de tanımlanabilir. Dünya bugünkü anlamıyla düşünce kuruluşları ile 19. yüzyılın başlarında tanışmıştır.

Düşünce bir eylemin temelidir. Bireyler, kurumlar ve toplumlardan, gelecek için fikri hazırlık düzeyi yüksek olanlar, geleceği şekillendirebilmek konusunda da avantajlı olurlar. Ancak geleceğin arzulanan şekilde oluşması için ne kadar erken harekete geçilirse, arzulanan geleceği şekillendirmek de o kadar daha kolay ve etkili olabilmektedir. Bu bağlamda düşünce kuruluşları geleceğe dair planlar yapan toplumların en önemli dayanak noktalarından biri konumundadır.

Düşünce kuruluşlarının söz konusu öneminden hareketle, Bilim Eğitim ve Kültür Araştırmaları Merkezi, Türkiye’deki ve dünyadaki düşünce kuruluşlarını daha yakından tanımak amacıyla dört haftalık bir atölye çalışması düzenleyerek alanında uzman araştırmacıları ve konuya ilgi duyan katılımcıları bir araya getirmeyi hedeflemektedir.

Atölye çalışmalarının planı aşağıdaki şekildedir:

Birinci oturumda sivil toplum ve düşünce kuruluşu terimlerinin kavramsal çerçevesi ve tarihsel arka planı tartışılacaktır.

İkinci oturumda Türkiye’de ve dünyada aktif bir biçimde çalışmalar yürüten düşünce kuruluşları üzerinde durulacaktır.

Üçüncü oturumda Türkiye’deki düşünce kuruluşlarının faaliyet alanları irdelenecektir.

Dördüncü oturumda Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İlmi Etütler Merkezi Eğitmeni Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş ile genel bir değerlendirme toplantısı yapılacaktır.

Atölye çalışmalarının danışmanlığını BEKAM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu yürütecektir.

Atölye çalışmaları 6 Ekim – 27 Ekim 2018 tarihleri arasında Cumartesi günleri saat 11.00’de Bilim Eğitim ve Kültür Araştırmaları Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. Başvuruların www.bekam.org.tr adresinden alınacağı atölye çalışmalarına iştirak eden katılımcılara program sonunda Katılım Belgesi takdim edilecektir.

Sivil toplum ve düşünce kuruluşu kavramları ne anlama gelmektedir? Söz konusu kavramların tarihi arka planı nedir? Türkiye’de ve dünyada düşünce kuruluşlarının faaliyet alanları nelerdir? Bunlar ve bunun dışında birçok sorunun cevabının aranacağı “Bir Sivil Toplum Örgütlenmesi Modeli Olarak Düşünce Kuruluşları” üst başlıklı atölye çalışmalarına Bilim Eğitim ve Kültür Araştırmaları Merkezi olarak teşriflerinizi bekleriz.

Son Başvuru Tarihi           : 2 Ekim 2018

Katılımcıların İlan Tarihi   : 4 Ekim 2018

Program Tarihi                 : 6 Ekim – 27 Ekim 2018 (4 Hafta)

İrtibat Telefonu                : + 90 538 419 10 54

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

BİLGİ NOTU İÇİN TIKLAYINIZ

NOT: Okuma ve kaynak listesi daha sonra www.bekam.org.tr’den ilan edilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz