Bir Müslüman Yıldız Daha Kaydı!

0
247

Boksun kralı Muhammed Ali Clay 74 yaşında vefat etti. 1964’te henüz 22 yaşındayken “Dünya Şampiyonu” olan Ali, Müslüman olduğunu açıklamıştı. İşte Muhammed Ali’nin yaşamından kesitler:

Dünyaca ünlü boksör Muhammed Ali, 74 yaşında hayatını kaybetti. Uzun zamandır parkinson rahatsızlığı bulunan 74 yaşındaki Muhammed Ali, solunum rahatsızlığı nedeniyle geçtiğimiz günlerde hastaneye kaldırılmıştı.

Hayatı boyunca birçok önemli maça çıkan, spor yaşantısının yanı sıra Müslümanlara ve ABD’deki siyahi hareketlere desteğiyle de bilinen Muhammed Ali, 2014 yılından bu yana sağlık sorunları nedeniyle zaman zaman hastanede tedavi görüyordu.

Aralık 2014’te ve Ocak 2015’te hastaneye kaldırılan Muhammed Ali’nin, geçen yılki rahatsızlığının idrar yolları enfeksiyonu olduğu belirtilmişti.

Ünlü boksör, son olarak 8 Nisan’da Arizona’nın Phoenix kentindeki Celebrity Fight Night adlı yardım etkinliğine katılmıştı.

1964’te İslam Dinini Seçti

Boks kariyerini sonlandırmasının ardından Parkinson hastalığına yakalanan ve asıl adı Cassius Marcellus Clay Jr. olan efsanevi boksör, 1964'te İslam dinini seçerek Muhammed Ali adını almıştı.

1964, 1974, 1978 yıllarında olmak üzere dünya ağır sıklet boks şampiyonluğunu 3 kez kazanan Muhammed Ali, bu unvanı rakipleri karşısında 19 kez korumayı başardı.

Kariyeri boyunca çıktığı 61 maçın 56’sından galibiyetle ayrılan Ali, profesyonel boksa geçmeden önce 1960 Roma Olimpiyatları’nda hafif ağır sıklet kategorisinde altın madalya kazanmıştı.

Muhammed Ali Clay Kimdir?

Doğum ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kentucky eyaletinde dünyaya gelmiştir.

Kendisini tüm dünyaya tanıtan özelliği ise, birçok uzmanın birleştiği görüş olan “tüm zamanların en iyi ağır siklet boks şampiyonu” sıfatına sahip olmasıdır.

Muhammed Ali, Kentucky eyaletinin Louisville kentinde doğdu. Afro-Amerikan ve İrlanda kökenli olan ünlü boksör, henüz daha 12 yaşında iken bu spor dalı ile tanıştı.

Kısa bir süre içinde, National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası’nda amatör kayıtlarda yerini alan Muhammed Ali, profesyonel lige ise 1960 yılında Roma’da aldığı altın madalya ile giriş yaptı. 18 yaşındayken kazandığı bu altın madalya, Muhammed Ali’nin şöhretini tüm dünyaya yaymaya başladı.

Vietnam Savaşı'na Karşı Çıktı

Muhammed Ali, 1964 yılında henüz daha 22 yaşında iken, S. Liston’u yenerek “Dünya Şampiyonu” unvanına sahip oldu. Zaferinin ardından dinini değiştirdiğini ve Müslüman olduğunu açıklayan boksör, ismini de Muhammed Ali olarak yeniledi.

Muhammed Ali, 1967 yılından 1970 yılına kadar olan 3 yıllık süreçte, boksa ara vermek zorunda kaldı. Bu süreçte, barışçıl tavırları ve “Vietnamlılar bana hiç bir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım” gibi demeçleri ile dik bir duruş sergileyerek savaşa karşı olduğunu gösteren ünlü boksör, bu cümlesinden dolayı 5 yıl hapis cezasına ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Aynı süreçte, lisansı ve pasaportu da elinden alındığı için, oldukça sıkıntılı günler yaşadı.

Hazırlıksız Gelen İlk Yenilgi

Ardından, iflas ettiğini açıklayan Ali, ailesinin desteği ve paralı düzenlenen panellerde yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı. 1970 yılında ise, temyiz davasını kazanarak yeniden boksa döndü.

Muhammed Ali’nin, profesyonel boks kariyerinde aldığı ilk mağlubiyet ise, 1971 yılında karşılaştığı Joe Frazier’a karşı dövüştüğü maçta yaşandı. “Asrın Maçı” olarak anlam kazanan bu maçta, uzmanlara göre Muhammed Ali yeteri kadar hazır değildi. Çünkü üç buçuk senelik ayrılığın ardından, yalnızca 2 maç yapan Muhammed Ali, maç eksiğinden ötürü eski formuna kavuşamazdı.

Yeniden “şampiyon” unvanını almak isteyen Muhammed Ali, Ken Norton’a sayı ile yenildiği maçta, aynı zamanda kırık bir çeneye de sahip oldu. Bu maç sonrası, çok yakınları ve kendisi dışında tüm kamuoyu, Muhammed Ali’nin kariyerinin bittiğini düşünmekteydi. Fakat O, hırsla çalışmaya devam ederek, tüm unvan maçlarına yeniden çıktı. Ayrıca, Ken Norton’u da yenerek, rövanşı aldı.

İki Nakavt ve Geri Alınan Unvan

1973 yılında, Muhammed Ali için oldukça önemli gelişmeler yaşandı. Joe Frazier ile unvan maçı için anlaşan Ali, Joe Frazier–George Foreman eşleşmesi sonrasında, Frazier’ın sürpriz bir şekilde nakavt olmasının ardından, önce Fraizer ile maç yaptı; ardından da Foreman’la maç ayarladı ve iki önemli maçı da nakavtla kazanarak gündeme oturdu. Bu sayede, hem kaybettiği unvanı tekrar eline aldı, hem de tüm dünyaya, daha ayakta olduğunu göstermiş oldu.

1974 yılında, Foreman’ı sekizinci raundda nakavt eden Ali, hak ettiği büyük unvanı Floyd Patterson’ın ardından yeniden elde eden ikinci boksör oldu.

1978 yılında, L. Spinks’e önce yenildi; daha sonra ise, aynı yıl içinde rakibini yenince, Dünya Şampiyonluğu’nu 3 kez elde eden ilk boksör oldu. Aynı yıl, şampiyon unvanı ile, boksu bıraktı. Ardından yaşanan süreçte, Parkinson hastalığına yakalanan Ali, bu hastalığını gizleyerek maçlara çıktı.

Büyük paralar için tekrar ringe dönen şampiyon, 2 maçını da kaybetti. Maçları kaybettiği isimler, Larry Holmes ve Trevor Berbick idi. Yani, kendi dönemlerinin şampiyon boksörlerine kaybetmişti.

Kariyeri Boyunca 5 Defa Yenildi

Ali, profesyonel kariyeri boyunca, yalnızca 5 defa yenilmiştir. Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, boksu bıraktığı 36 yaşına kadar, boks dünyasında tüm şampiyonlar açısından tek isimdi. Muhammed Ali kariyeri boyunca, 37’si nakavt ile olmak üzere, toplam 56 maç kazandı.

Muhammed Ali, kişilik olarak da çok büyük ve karakterli bir isimdi. Örneğin, 1960 Roma Olimpiyatları’ndan döndükten sonra, bir lokantada yalnızca beyazlara servis yapıldığını öğrenince, bu ırkçı uygulamayı protesto etmek için olimpiyattan kazandığı altın madalyasını Ohio Nehri’ne attı.

Bu sayede konuya ilgi çekmiş, güçlü karakterini de tüm insanlara yansıtmıştı. 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda ise, nehre attığı bu madalyanın yerine, bir başka altın madalya kendisine verildi. Ali’nin Vietnam Savaşı’na karşı olduğu, uğrunda hapis cezasına çarptırıldığı barışçıl yanı da, bir başka unutulmayan özelliği olmuştur.

2001 yılında, Hollywood tarafından hayatı filme alınan Muhammed Ali, Will Smith’in kendisini canlandırması ile, Ali isimli sinema filminde yeni nesile tanıtıldı.

Hidayetine Malcolm X Vesile Olmuştu

Gazeteci yazar Taha Kılınç Facebook adresinden yaptığı paylaşımda Muhammed Ali’nin hidayetine Malcolm X'in vesile olduğunu dile getirdi.

22 yaşında İslam’ı seçen Muhammed Ali’nin hidayetine Malcolm X vesile olmuştu. Nation of Islam lideri Elijah Muhammed’in sapkınlıkları karşısında, Malcolm X kendi yolunu çizmek durumunda kalınca, Muhammed Ali eski dostuyla birlikte hareket etmedi.

Malcolm, 21 Şubat 1965’te Nation of Islam militanları tarafından New York’ta öldürülene kadar da yolları bir daha kesişmedi.

Elijah Muhammed’in oğullarından Vârisuddîn Wallace Muhammed, babasının kurduğu teşkilâtı baştan aşağı yenileyip Sünni İslam’a göre yeniden tanzim edince, Muhammed Ali de itikadi anlamda müstakim bir çizgiye yöneldi. Malcolm kardeşiyle hayattayken birlikte yürümediği yolu, ondan sonra yürüdü.

32 yıl boyunca Parkinson hastalığıyla mücadele ettikten sonra, dün öğlen 74 yaşında fani hayata veda eden Muhammed Ali, ömrünün sonuna kadar itikadında ve imanında sabit durdu. Yakından tanıyanlar, beş vakit namazını hiç bırakmadığını anlatıyor.

Allah onu, Malcolm X’i ve bizleri cennetinde bir araya getirsin. (Âmin)

2012’de Boksun Kralı İlan Edilmişti

Muhammed Ali’nin; “Ben boksun Elvis (Presley)’iyim”, “Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım”, “Şu ana kadar iki kişiye vuramadım. Birisi sevimli hayalet Casper’ın kuzeni, diğeri de Muhammed Ali”, "Hayal gücü olmayanın kanatları yoktur" gibi sözleri hafızalara kazınmıştı.

Dünya Boks Konseyi, hayatını kaybeden Amerikalı boksör Muhammed Ali’yi 2012’de “boksun kralı” olarak ilan etmişti.

Meksika’da yapılan törende, hazırlanan kral tahtına oturan efsane boksöre taç da takılmıştı. O dönem 70 yaşında olan Ali’nin tacının takılmasına Dünya Boks Konseyi Başkanı Jose Sulaiman ve Rus boksör Vitali Klitschko da yardım etti.

Tüm zamanların en iyi boksörü olarak gösterilen Ali’yi, Cancun kentindeki törende eşi Lionne de yalnız bırakmamıştı.