“Bir Fotoğraf Bir Ayet” Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu

0
433

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Birimi tarafından düzenlenen ve Türkiye genelinde uygulanan “Bir Fotoğraf Bir Ayet” yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi.

15 Nisan Pazar günü İstanbul Ali Emiri Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Gençlik Şöleni ve ödül törenine Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Birim Başkanı Adem Er, Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Mesut Çaça, Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Anadolu Platformu İstişare Kurulu üyesi Ramazan Kayan, Aksa Dayanışma Vakfı Başkanı Ahmet Çamurluoğlu, AÖB Ortaöğretim İstanbul Bölge Sorumlusu Sıddık Karaduman, dereceye giren öğrenci ve velileri, yarışma jüri üyeleri ve çok sayıda öğrenci ve sivil toplum temsilcisi katıldı.

Türkiye’nin 7 bölgesinden ortaokul ve liseli öğrencilerinin 128 eser ile katılım sağladığı yarışmada AA ve Ortadoğu Medya’dan jüriler tarafından en iyi 3 fotoğraf ve fotoğrafın mesajını en iyi anlatan ayetin seçildiği yarışmanın 1.si Batman’dan Seyran Kartal, 2.si Malatya’dan Halil Can Bebek ve 3.sü Şanlıurfa’dan Betül Çolak oldu.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda AÖB Ortaöğretim Birim Başkanı Adem Er; “Gençlerle beraber, yaptığımız çalışmalarla bir gelenek oluşturmaya çalışıyoruz. Özellikle sanat ve medyada gençleri daha aktif görmek istiyoruz. Sizler de bu geleneğin içerisinde yer alarak, çalışmaları sürdüren gençler olarak bize destek veriyorsunuz, bundan dolayı çok mutluyuz” diye konuştu.

Programda yarışmaya sponsor olarak destek veren dernek, vakıf ve kurumların desteklerini hatırlatan Sıddık Karaduman ise şunları söyledi: “Bu akşam, programı hazırlayan kardeşlerimizin emeği çok büyük. Böyle gençlerimizin varlığı ve bu gençlerin hayra, güzelliğe ve iyiliğe dair çalışmaları ortaya koymaları göğsümüzü kabartıyor.”

Ramazan Kayan da müşriklerin Hz. Muhammed’i üzmek için ona “ebter” dediklerini ve Allah’ın, Kevser Suresi ile peygamberini teselli ettiğini anlatarak, gençlerin yaptıkları çalışmaları gördükçe, dünyada gerçekleşen mazlum insanların acılarını dindirecek, şuurlu Müslümanların sayılarının arttığını görüp, mutlu olduğunu ifade etti.

Şiir, oratoryo, sokak röportajları, ilahi ve ezgilerin yer aldığı gece coşkulu bir şekilde devam etti.

Gecenin sonunda yarışmanın ödülleri takdim edildi. “Bir Ayet Bir Fotoğraf” yarışmasının birincisi Batman’dan Seyran Kartal’a Umre Ödülü, ikinci olan Malatya’dan Halil Can Bebek’e Profesyonel Digital Fofograf Makinası ödülü, üçüncü olan Şanlıurfa’dan Betül Çolak’a ise Dizüstü Bilgisayar hediye edildi.

Törende, yarışmanın Jüri üyeleri olan Anadolu Ajansı ve Ortadoğu Medya Merkezi başta olmak üzere yarışmaya destek veren dernek, vakıf ve kurumlara da teşekkür plaketi takdim edildi.

Yarışmada Birinci Olan Fotoğraf:

“Bu benim kardeşimdir, doksan dokuz koyunu vardır, benimse bir tek koyunum var. Buna rağmen ‘Onu da benim payıma (koyunlarıma) kat.’ dedi ve bana -konuşmada- üstün geldi.” (Sa’d 23)

Yarışmada İkinci Olan Fotoğraf:

“Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa; sakın onlara “öf!” bile deme, onları azarlama, onlara tatlı ve güzel söz söyle.” (İsra 23)

Yarışmada Üçüncü Olan Fotoğraf:

Ey insanlar! Yeryüzündeki şeylerin helâl ve temiz olanlarından yiyin! Şeytanın izinden yürümeyin. Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır. (Bakara 168)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz