Bir Daha ‘Hama’ Yaşanmasın

0
176

Sivil Toplum Kuruluşları Suriyede gerçekleşmekte olan katliama dur demek için Öncüpınar sınır kapısına yürüdü. Yürüyüşe yoğun katılım olduğu gözlendi
 

Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu adına İHH, Anadolu Platformu ve Mazlum-Der’in destek verdiği protesto mitingi Suriye’nin Kilis kapısı olan Öncüpınar sınır kapısında yapıldı. İstanbul, Adana, Kahramanmaraş, Alanya, Osmaniye, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’ten de çok sayıda katılım oldu.

 Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir; “Geçmişte Suriye’de yaşanan Hama katliamında sorumluluğumuzu yerine getiremedik. Birçok Suriyeli kardeşimiz o katliamdan sonra memleketlerini terk etmek zorunda kaldı. Tekrar Hamaların yaşanmasını istemiyoruz. Zulmü ve haksızlığı insanlık onuru taşıyan hiç kimse kabul edemez. Adaletsizlik ve haksızlık karşısında susmanın da dilsiz şeytanlık olduğunu biliriz. Anadolu ve Ortadoğu coğrafyası geçmişte verdiği 100 binlerce şehidiyle bir bütündür. Bu bütünlük; Suriye’de, Ürdün’de, Mısır’da ve Irak’ta yeniden sağlanacaktır” diye konuştu.

1982’deki Hama olayları sonrasında ülkesini terk etmek zorunda kaldığını belirten Dr. Hamdi Osmanoğlu da, bugün yapılan katliamların Hama olaylarını hatırlattığını söyledi. Osmanoğlu, “Dünya bu katliama ‘DUR’ demeli. Ama görülüyor ki kimse daha bir şey demiyor. Ne BM’den ne de Arap Birliği’nden hiç destek yok” dedi.

İHH Yönetim Kurulu Üyesi Osman Atalay, 1982’deki Hama olaylarına dikkat çekerek, “Bugün bir daha Hamaların yaşanmasını istemiyoruz” dedi.

Suriye’de bazı şehirlerin dışarıyla bağlantılarının kesildiğini belirten Atalay; “Suriye’de olaylar ikinci ayını doldurdu. Geçen akşam Hama şehri etrafını tanklar çevirdi. 1982’de yaşanan katliamın tekrar edilmesinden korkuluyor. Deraa, Humus ve Banyas şehirlerinin tüm dünya ile bağlantıları kesilmiş vaziyette. BM ve Kızılhaç’ın yardım ve gözlem talebine Suriye devleti ‘hayır’ cevabını verdi. Gece yarıları evlere baskınlar yapılmakta. Yaşları 15 ile 45 arasında değişen erkekler gözaltına alınmaktadır. Şu ana kadar gelen haberlerde 9 bin gözaltı, 900 ölü ve binlerce yaralı var. Tutuklular; okul, fabrika ve stadyumlarda tutuluyor. Şehirlerde gıda ve ilaç sıkıntısı var. Suriye’de insanlık suçu işlenmektedir. Dün Bosna’da Karadziç, Gazze’de Netenyahu’nun yaptığı soykırım maalesef bugün Suriye’de” ifadelerini kullandı.

Atalay, dünya kamuoyunu Suriye’de yaşana olaylara karşı biraz daha duyarlı olunması çağrısı yaparak; “BM İnsan hakları Komisyonu acil bir şekilde katliamların durması için daha aktif bir rol almalıdır. Arap Birliği ve İKÖ’den Suriye’de yaşanan katliamlar için daha sert bir söylem ve sonuç alıcı bir pozisyon beklenmektedir. İslam Dünyası ve Batı Dünyasının Suriye’de 2 aydır yaşanan sivil ölümler karşısındaki suskunluğunu da kınıyoruz” şeklinde konuştu.