Bilgi ve İletişim Komisyonu İstanbul’da Buluştu

0
236

Anadolu Eğitim ve Davet Gönülleri Platformu Bilgi ve İletişim Komisyonu, düzenlediği ’Medya ve İletişim’ konulu seminerde Anadolu’daki Platform üyesi dernek ve vakıfların Bilgi ve İletişim temsilcilerini bir araya getirdi.

Birkaç aydır İstanbul’da, Anadolu Platformu genel merkezinde çalışmalarını sürdüren Bilgi ve İletişim Komisyonu, düzenlediği Medya ve İletişim semineri ile bir çok ünlü ismi bir araya getirdi. Anadolu’daki üye dernek ve vakıfların bilgi ve iletişim komisyon üyelerinin katıldığı seminerde bir araya gelen üye dernek ve vakıf komisyon temsilcileri iletişim ve medya alanındaki uzmanlarla daha yakından tanışıp görüşlerinden istifade etme imkanı buldu.

Haber10 Yazı İşleri Müdürü ve belgesel yapımcısı Ramazan Mut’un moderatörlüğünde yapılan program Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi ve İletişim Komisyonu Başkanı Hüseyin Özhazar’ın selamlama konuşması ile başladı.

Program Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve yazar Ahmet Özcan’ın açış konuşması ile sürdü. Ahmet Özcan, haklı olanların biz olduğumuz halde sesimizin çok zayıf çıktığını, bunun için sanata, edebiyata ve medyaya önem vermemiz gerektiği üzerinde durdu.

Ahmet Özcan’nın ardından kürsüye Yeni Şafak Gazetesi İstihbarat Şefi Hikmet Gök bir haberin basında yayınlanması için gereken detaylarla ilgili tecrübelerini de paylaşarak önemli bilgiler aktardı.

Daha önce Tv NET’in Haber Müdürlüğü görevini yürüten şimdi ise El-Cezire Türk Haber Müdür Yardımcısı Metin Mutanoğlu Televizyonu STK’larda etkin kullanma ve televizyonculuk konusunda görüntünün önemine dikkat çekti. İnsanların korku imparatorluklarını yıkmada, Arap Baharı mücadelesinde görüntünün ne kadar önemli işler yaptığını, fotoğraf ve görüntü örnekleri ile açıklayan Mutanoğlu, Aile Bakanlığı’nın TV izleme oranları ile ilgili yaptığı bir anket çalışmasından çarpıcı sonuçlar aktardı.

Aydın Doğan İletişim Meslek Lisesi Müdürü ve gazetecilik öğretmeni Hakan NAZLI fotoğraf çekim teknikleri ile ilgili bir sunum yaparak fotoğrafla etki bırakmak üzerine geniş bilgiler verdi. Birçok örnek resimle sunumunu devam ettiren Nazlı bir haber için gerekli resim standartlarını da dinleyicilerle paylaştı.

Medya ve İletişim seminerinin önemli konuklarından biri de Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Ekici idi. Ekici Anadolu Ajansı’nın haber işleyiş mekanizmasından söz ederek, haberlerin nasıl değerlendirildiği konusunda bilgiler verdi. Her etkinliğe muhabir göndermenin imkansız olduğunu söyleyen Ekici “yapılan etkinliğe illa muhabir gelmesine gerek yoktur. Yaptığınız etkinliğin haberini haber formatında, gerekli bilgileri eksiksiz yazarak ve etkinliğe ait resimlerle birlikte Ajansla paylaştığınızda haberiniz dikkate alınır. Haberiniz gazete ve internette yer almasa bile birçok seçkin kuruluşla paylaşmış olursunuz.” dedi.

Sabah Gazetesi Spor Editörü Fatih Doğan sosyal medyanın önemi içerikli bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda yaşanmış örneklerden yola çıkarak sosyal medyanın gücüne dair bilgiler verdi. Doğan sosyal medyanın kullanım amacı ve teknikleri hakkında da geniş bilgiler verdi.

Star Gazetesi İnternet Editörü Ömer Gürbüz internet haberciliğinin incelikleri ve bir haberin nasıl dikkat çekici hale getirilebileceği hakkında bilgiler verdi. Bir haber nasıl yazılır sorusu üzerine Gürbüz haber yazma tekniği hakkında da geniş bilgiler verdi.

Sunumların sona ermesinden sonra katılımcılara Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi ve İletişim Komisyonu Başkanı Hüseyin Özhazar tarafından katılımcı belgesi ve çeşitli hediyeler verildi. Birlikte hatıra fotoğrafı çekiminin ardından Anadolu Platformu Üyesi Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı’nın düzenlediği kermes ziyaret edilerek program nihayete erdirildi.