Ana Sayfa Kuruluşlar Bilgi ve Hikmet Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bilgi ve Hikmet Derneğinden Kutlu Doğum Programı

Bilgi ve Hikmet Derneğinden Kutlu Doğum Programı

0
Bilgi ve Hikmet Derneğinden Kutlu Doğum Programı

Adıyaman’da faaliyet gösteren Anadolu Platformu üyesi Bilgi ve Hikmet Derneği 14 Nisan 2011 tarihinde Ramazan Kayan Hoca’nın katılımıyla program düzenledi.

 Adıyaman’da faaliyet gösteren Anadolu Platformu üyesi Bilgi ve Hikmet Derneği 14 Nisan 2011 tarihinde Adıyaman Belediyesi Konferans Salonu’nda Ramazan Kayan Hoca’nın katılımıyla “Peygamberi Günümüze Taşıma” adlı program ile Kutlu Doğum Haftası Programı yapıldı.

Program Kur’an’ı Kerim ve mealinin okunmasıyla başladı. Bilgi ve Hikmet Derneği başkanı Hidayet AKTOPRAK’ın selamlama konuşmasından sonra ilköğretim 2. sınıf öğrencisi Meryem KUTLU’nun “Sevgili Peygamberim” adlı şiiri okumasıyla program devam etti.  Grup Umut’un söylediği ezgilerle program devam etti. Sunucu Emrah Kaya’nın “Eğer Bir Gün peygamber Evinize Gelse” adlı şiiri okumasından sonra Ramazan Kayan Hoca’nın “Peygamberi Günümüze Taşıma” adlı konferansı başladı.

Ramazan Kayan Hoca konferansta kısaca şunlardan bahsetti:

 “ Adıyaman’da İHH’nın organize ettiği kermesi gezerken Mavi Marmara baskınında şehit olan Adıyamanlı şehit Fahri Yaldız’ın annesinin kermeste gözleme yaptığını görünce Müslüman annelerinin hangi şevk ve duygularla çocuklarını yetiştirip bu davaya adadığını ve umut var olduğunu” belirtti.

“Eskiden umreye giderken peygambere sunacak bir şeyi olmadığı için mahcup olduğunu ancak bu sefer peygamber efendimize Türkiyeli 9 şehidin kanını iftiharla sunduğunu belirtti. Daha sonra konferansta peygamber efendimizin ölümüne yakın günlerinden beş kesit ve bunlardan çıkarılacak derslerden bahsetti.

Birinci kesit: Peygamberimiz Efendimiz vefatına yakın dönemde ashabını sırtını açar ve:”Eğer kime karşı bir haksızlık yapmış isem işte sırtım, gelip hakkını alsın. Kime yüzüne kötü söz söylemiş isem işte yüzüm, gelip söylesin. Eğer kime borcum var ise hemen istesin. İki –üç defa tekrardan sonra ashaptan biri çıkarak 3 dirhem borcu olduğunu söyler ve Rasulullah hemen borcunu ödetir.  Ölüm anına yakın kul hakkına olan dikkat. Peygamberi günümüze taşımak istiyorsak kul hakkına riayet edeceğiz.

İkinci kesit: Rasulullah ölüm döşeğindeyken Bizans’a karşı bir ordu düzenler ve 19 yaşındaki Usame bin Zeyd’i komutan olarak atar. Usame peygamber ölüm döşeğinde iken sefere çıkmak Usame’nin yüreğine ağır gelir. Ve annesini göndererek izin istemesini söyler. Peygamber Usame’ye orduyu yürüt diye emir gönderir. Usame kendisi peygamber ile vedalaşmaya gelir peygamber efendimiz bir eli ile dua ederken parmağıyla ileriyi işaret eder. Peygamber oturan bir ümmet değil yürüyen bir ümmet istiyor. Bu gün de Türkiye’de 19 yaşındaki Furkan DOĞAN oturmadı yürüdü ve Mavi Marmara’da şehit oldu.

Üçüncü kesit:Hasta yatağında yatarken ezan okunur. Hz Aişe’ye namazı Hz Ebubekir’in kıldırmasını söylemesini ister. Ashabı namaz kılarken biraz rahatlayınca mescidin penceresinden namaz kılanları seyreder. Daha sonra Hz ali ve Fadl’ın yardımıyla mescide gider. Yüreği mescitte olan  bir peygamber.

Dördüncü kesit: Peygamber efendimiz bir ara rahatlayınca Hz Aişe’ye evde birkaç dinar bulunduğunu onu getirmesini söyler. Paraları eline alıp çevirmeye başlar ve bunları fakirlere dağıtmasını söyler. O arada rahatsızlanır. Hz Aişe telaştan unutur ve parayı dağıtmaz. Peygamberimiz kendine gelince ilk sorduğu şey paraların ne yapıldığıdır. Hz Aişe unutup dağıtmadığını söyleyince kızar ve hemen dağıttırır. Mal biriktiren değil infak eden bir ümmet olmak.

Beşinci kesit: Rasulullah hasta yatağında iken amcası oğlu Fadl dışarıdan gelir ve elinde bir misvak bulunmaktadır. Peygamber Efendimiz eliyle misvakı işaret eder. Misvak kendilerine verilince misvak ile dişlerini özenerek misvaklar. Temizlik ve nezakete önem veren bir peygamber.