Ana Sayfa Kuruluşlar Bilgi ve Hikmet Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bilgi ve Hikmet Derneği’nde “İslam ve Sekülerizm” Konuşuldu

Bilgi ve Hikmet Derneği’nde “İslam ve Sekülerizm” Konuşuldu

0
Bilgi ve Hikmet Derneği’nde “İslam ve Sekülerizm” Konuşuldu

Bilgi ve Hikmet Derneği’nde 18 Nisan günü Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Gazi Kılıçparlar’ın sunumuyla “İslam ve Sekülerizm” konusu ele alındı.

18 Nisan günü Bilgi ve Hikmet Derneği'nde Anadolu Platformu Yöneti Kurulu Üyesi Gazi Kılıçparlar’ın sunumuyla "İslam ve Sekülerizm" konusu işlendi.

 

Dünya Müslümanlarının en önemli sıkıntılarının başında “dünyevileşme” sorununun olduğunu söyleyen Kılıçparlar, bu sorunun çözümü hakkında İslam tarihinden örnekler verdi. Kılıçparlar, münzevi bir hayat tarzının Peygamber’in getirdiği dine uymadığını belirterek dünya ve ahiret dengesinin gözetilmesinin İslam’da ne kadar önemli olduğunu belirtti. Kılıçparlar, Dünyevileşmeye karşı panzehir olarak “ahiret bilinci ve infak”ı gösterdi.

 

Ölümü unutmamak, Dünya nimetlerinin esiri değil de yönlendiricisi olmanın öneminden bahseden Kılıçparlar, zamanından, parasından, yeteneklerinden, ailesinden ve işinden İslam için infak edebilenlerin Sekülerizm’e karşı gelmenin yolunda iyi bir çaba içerisinde olduklarını söyledi. Günümüz İslam Dünyasının içinde bulunduğu buhranlardan söz eden Kılıçparlar, İslam’ın iyi temsil edilmediğini, İslamın bilinçli olarak yanlış gösterilip, insanları Hak olan dinden uzaklaştırmanın planlarının yapıldığını belirtti. Günümüzde bazı gruplar tarafından sürekli kötü gösterilmeye çalışılan dinin bizim Peygamberimizin getirdiği din olmadığını söyleyen Kılıçparlar, burada en önemli görevin öğretmenlere düştüğünü, öğretmenler olarak nesillere dini en doğru şekilde göstermenin ve anlatmanın en önemli sorumlululuk olduğunu vurguladı.

 

Programın sonunda sorulan sorulara cevap veren Kılıçparlar, Peygamber’in nebevi uyarılarıyla sürekli gündemde tuttuğu Dünyevileşmeye karşı Müslümanların da sürekli uyanık olması gerektiğini belirterek programı bitirdi.