Bilgi Hikmet Derneği Yaz Kursu Devam Ediyor

0
Bilgi Hikmet Derneği Yaz Kursu Devam Ediyor

Bilgi Hikmet Derneği’nin yaz kursları Adıyaman Lisesi’nde devam ediyor.

Konuyla ilgili Bilgi ve Hikmet Derneği'nden yapılan açıklama şöyle;

"Hayat bir sınav, çok önemli bir süreç ve bu süreçte herhangi bir boşluğa yer yok. Öyle ki bir an bile ne güneş dönmekten ve ısıtmaktan vazgeçiyor ne de ay dönmekten ve aydınlatmaktan. Ne de dünya hayattan ve canlılıktan ve ne de toprak üretmekten ve yenilemekten. Peki, kâinatın en önemli varlığı olan insanın boş kalması düşünülebilir mi? Rabbimiz bizleri unutup bir an nefeslerimizi kesiyor mu, sürekli atan kalplerimiz tatile ayrılıp tekrar görevlerine dönüyorlar mı?

İşte biz de Bilgi ve Hikmet Derneği olarak -bu bilinçle- toplumda “tatil” kavramıyla bilinen ve “işlerin belli bir süre için terk edildiği, yılın belli bir zamanında dinlenme” anlamına gelen bu kavramın ve bu dönemin İslam için söz konusu olmadığını biliyoruz. Çünkü Rabbimiz ayet-i kerimede buyurduğu gibi “Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul ve yalnız Rabbine yönel.”(İnşirah Suresi 7. ve 8. Ayetler) diyor. Dolayısıyla yaz mevsimi işlerin terk edildiği bir dönem değil , anne ve babalar olarak çocuklarımızla ve gençliğimizle birlikte daha çok vakit geçirebileceğimiz bir vakittir. Öyle ki okul dönemlerinde ders çalışmaktan bıkıp hayatın asıl anlamından uzaklaşan nesillerimize gerçeği bir kez daha hatırlatma dönemi olarak bilinmelidir.

 

İşte biz de hem bu asli görevimizi yerine getirmek hem de çocuklarımızın bu dönemini daha eğlendirici ve öğretici bir şekilde geçirmelerini sağlamak amacıyla artık bir gelenek haline getirdiğimiz “Yaz Kursları”mızın bu yılki kısmını Adıyaman Lisesi’nin güvenli ve ferah ortamında gerçekleştiriyoruz. Unutmayalım ki kurslarımızdaki amacımız öğrencilerimizi sıkmadan onları hem bazı önemli konularda bilgilendirmek, onlara bir kişilik kazandırmak ve bunları yaparken de onları eğlendirmektir.

 

Derslerimiz 21/07/2015 pazartesi günü başladı. Hafta içi her gün saat 14.00 ile 18.00 arasında gerçekleştirdiğimiz ve her gün 5 ders olarak planladığımız kampımız 1. Sınıftan 9. Sınıfa kadar geçen her öğrenci grubuna hitap ediyor ve bu sınıflar arasını kapsıyor. Derneğimize gönül vermiş olan imamlarımız ve öğretmenleriz tarafından gerçekleştirilen derslerimiz 5 hafta sürecek şekilde planlanmıştır ve kursumuz inşallah 21/08/2015’te sona erecektir.

Öğrencilerimiz derslerine hayat kitabımızı en iyi şekilde okumaya ve anlamaya dayalı olan Kur’an-ı Kerim dersleriyle başlıyorlar. Bu derste “Elif-ba’yı iyi bilme, Kur’an’ı yüzüne okuyabilme ve Kur’an’ı tecvidli okuyabilme” gibi seviye sınıflarına ayrılıyorlar. Aşama aşama olarak devam eden bu süreçte inşallah derslerine devam eden ve ödevlerini yapan öğrencilerimiz kursun sonunda Kur’an-ı Kerim’i tecvidli bir şekilde okuyabilecek seviyeye gelecekler.

 

2saatlik Kur’an-ı Kerim dersinden sonra öğrencilerimiz “Karakter Eğitimi” dediğimiz ve içerisinde “Rabb’imize nasıl daha iyi bir kulluk yapabiliriz?” sorusuna en geniş anlamıyla cevap verebileceğimiz ve bizim de asıl hedefimiz olan davranışların, düşüncelerin ve duyguların öğretildiği dersimiz geliyor. Bu dersimizde kulluk, namaz, abdest, ibadet, zekat, infak, oruç, kardeşlik, yardımlaşma, cömertlik, misafir adabı, sofra adabı gibi… Dinimizin en çok önem verdiği konuları inşallah en etkin ve uygulamalı bir şekilde işliyoruz.

 

Kur’an-ı Kerim ve Karakter Eğitimi derslerinden sonra öğrencilerimizin tamamıyla sosyal, kültürel ve spor yönlerini geliştiren derslerimiz başlıyor. Öğrenci seviyelerine göre belirlenmiş olan kitapların okutulduğu ve bu okutulan kitaplardan alınması gereken derslerin öğretildiği “Kitap Okuma” dersi ile birlikte bir konuda hazırlıksız olarak konuşabilmek, konuşma yeteneğini geliştirebilmek, tartışabilmek, dünya ve toplum meselelerini analiz edip söyleyecek sözümüzün olması gerektiğini icra ettiğimiz “Doğaçlama” dersi de yine öğrencilerimizin en çok sevdikleri ve katıldıkları derslerimizden. Bu derslerle birlikte öğrencilerimizin el becerilerini geliştirmek amacıyla uyguladığımız “Kağıt Kaplama” dersinde öğrencilerimize pratik olarak el becerisini arttırmaya yönelik etkinlikler yaptırıyoruz. Öğrencilerimizin en fazla rağbet gösterdikleri derslerimiz spor dersleri. Adıyaman Lisesi’nin bahçesinde bulunan halı sahada ve içerisinde bulunan spor salonunda gerçekleştirdiğimiz futbol derslerinde öğrencilerimiz hem spor yapmanın hem de yapılan maçlarda yarışmanın tadına varıyorlar. Özellikle öğrencilerimizin vücutlarını, nefes alışverişlerini kontrol etmek ve dengede tutmak amacıyla uyguladığımız “Yüzme” dersimiz bu yıl da Gölbaşı ilçemizin yolu üzerinde bulunan ”Aqua Park”ta gerçekleştiriliyor. Servislerle buraya götürülen öğrencilerimiz, profesyonel eğitimciler eşliğinde yüzmeyi öğreniyorlar.

 

Daha birçok etkinliğin gerçekleştirildiği kursumuzda öğrencilerimiz hem sosyalleşiyorlar hem de zihinsel, bedensel, kültürel olarak kendilerini geliştiriyorlar. “Yaz Kursu”muzda sizleri ve sizlerin çocuklarını da aramızda görmekten kıvanç duyar, hepinizi bu etkinliğimize bekleriz.

“Çaba ve gayret bizden, başarı Allah’tandır.”