Bilge Adamdan Hükümdara Okkalı Cevap!

0
253

Zenginliğini sergilemekten büyük onur duyan ve “benim servetim hakkında ne düşünüyorsun?” diye kendisine soru soran hükümdara bilge adam bakın ne cevap vermiş?

Zamanın birinde bir hükümdar varmış… Hükümdarın zenginliği tüm dünyaca bilinirmiş. Hükümdar her gittiği yere hazinesinin bir bölümünü götürür ve bunları sergilemekten büyük onur duyarmış.

Etrafında bir sürü insan olmasına rağmen, hükümdarın en çok güvendiği ve yegâne dostu bilge bir kişiymiş…

Bir gün otururlarken, hükümdar bilge kişiye şöyle bir soru sormuş:

“Sen ki göğün gizemine ermiş, bilime yön vermiş bir adamsın. İnsanlar ister hükümdar kadar güçlü, ister savaşçılar kadar onurlu olsun, sana danışır ve ağzından çıkacak bir sözü beklerler. Şimdi senin gibi bilge bir adamın fikrini merak etmekteyim, benim hükümdarlığım ve servetim hakkında ne düşünüyorsun?”

Bilge adam bu soru karşısında hükümdarın gözlerinin içine bakmış ve şöyle demiş;

“Hükümdarım! Diyelim ki, uçsuz bucaksız kızgın bir çöldesiniz. Ölmemek için, size uzatacağım bir bardak suya servetinizin yarısını verir miydiniz?”

“Verirdim tabi” demiş, hükümdar.

Bilge adam sözlerine şöyle devam etmiş:

“Zaman geçti diyelim ki susuzluğunuz arttı, size uzatacağım bir sonraki bardağa servetinizin öteki yarısını da verir miydiniz?”

Hükümdar biraz düşünmüş ve ardından;

“Ölmemek için evet” demiş.

Bunun üzerine bilge kişi gülerek şu sözleri söylemiş:

“Madem öyle, o zaman düşünmeye gerek yok fazlaca. Çünkü haşmetlim, sizin servetiniz yalnızca iki bardak sudan ibarettir.”