Beytülmakdis Öncüleri Derneği’nden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

0
209

Uluslararası Beytülmakdis Öncüleri Derneği Başkanı Fethi Abdelkader ve beraberindeki heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Uluslararası Beytülmakdis Öncüleri Derneği Başkanı Fethi Abdelkader, Başkan Yardımcısı Monsef Ferchichi ve Dernek Müdürü Ubeyde Hallak’tan oluşan heyet 7 Mart Salı günü Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti. Aslen Tunuslu olup akademisyen ve Filistin uzmanı olan Fethi Abdelkader ve beraberindeki heyet vakıfta onurlarına verilen öğle yemeğine katıldı.

Ziyarette Beytülmakdis Öncüleri Derneği Başkanı Fethi Abdelkader derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kudüs özgür olmadan Anadolu’da özgür olamayız

Ziyarette konuşan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Kudüs’ün özgürleşmeden coğrafyamıza barışın gelmeyeceğini vurgulayarak; “Kudüs özgürleşmeden coğrafyaya barışın gelmesi mümkün değil. Kudüs’le ilgili bilinç oluşturmak çok kıymetli bir çalışma. Türkiye kamuoyunda bu konuda ciddi bir duyarlılık her zaman var oldu. Fakat gördüğümüz kadarıyla Arap dünyasın Filistin davasını sahiplenmesi çok zayıf. Aynı zamanda bunu Suriye meselesinde de yaşıyoruz. Bunun için Arap dünyasını harekete geçirmezsek bu mesele marjinal kalır. Özellikle Arap gençlerinin, yazanlarının desteğini kazanmamız lazım. Bu açıdan biz, Kudüs özgür olmadan Anadolu’da özgür olmayacağımıza inanıyoruz. Ama Kudüs’ün dostları olduğunu söyleyen Müslümanların sessizliği doğrusu incitici. Kudüs meselesi her zaman bizim birinci meselemiz olmalı. Ancak şuanda Suriye’de yaşanılan soykırım da duyarlı olmalıyız. Şuan Suriye’de 50 bin kadın hapishanelerde işkence görüyor. Bu çalışmalarımızı hiç aksatmadan Suriye’deki direnişi de gündemimize almalıyız. Yoksa hepimiz kendi acısının peşine düşerse kenarda kalanlar içinde bize karşı öfke biriktirir. Özgür bir Kudüs’ün yolu Bağdat’tan, Şam’dan, Mısır’dan, Tunus’tan, Libya’dan geçiyor. Buraları özgürleştirmezsek bizi Kudüs’te boğarlar” dedi.

Aldemir, konuşmanın ardından konuklarına Arapça kitap seti ve eğitim seti hediye etti. Fethi Abdelkader de Turgay Aldemir’e Kudüs’ün kurtuluşuna katkı verenlerin isimlerinden oluşan bir tablo hediye etti.