Ana Sayfa Kategoriler Haberler Beyazıt'tan Mısır Halkına Bin Selam

Beyazıt'tan Mısır Halkına Bin Selam

0
Beyazıt'tan Mısır Halkına Bin Selam

İstanbul Beyazıt Camii’nde kılınan Cuma namazını müteakip Beyazıt meydanında toplanan Halk Mısır intifadasında şehit düşenler için gıyabi cenaze namazı kıldıktan sonra marşlarla ve sloganlarla intifada ile dayanışmalarını ortaya koydular.

Kur’an-ı Kerim ve mealiyle başlayan gösteride Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu adına Bülent Yıldırım ve İhvan-ı Müslimin Hareketi’nin Türkiye’de bulunan sözcülerinden Dr. Eşref Abdulgaffar birer konuşma yaptılar. Murat Özer’in sunumunu yaptığı gösteride Grup Yürüyüş ve Grup Genç toplulukla birlikte marş söylediler.

Diktatörlerin Yıkılışı Herkese Ders Olacak!

Gösteride söz alan Bülent Yıldırım, diktatör Mübarek’in saltanatının yıkılmaya başladığını belirterek “Bugünleri bize gösterdiği için Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. İnşallah Firavun yıkılıyor. Bu yıkılış herkese ders olacaktır. Özellikle de Mescid-i Aksa yıkılmaya yüz tutarken İsrail’e sessiz kalan ya da destekçi olan işbirlikçiler.” dedi. Yıldırım ayrıca: “Ortadoğu inşallah yarın yeni bir güne, özgürlüğe uyanacak. Kutsal Kudüs yolculuğuna bir adım daha atılmış olacaktır.” dedi.

Diktatörlere, Amerika’ya, İsrail’e Hayır!

İhvan sözcüsü Eşref Abdulgaffar “Bugün diktatörlere, Amerika’ya, İsrail’e hayır deme günüdür. Bugün ümmetin yeniden doğduğu, doğacağı gündür. Her doğum sancılı olur. Bugün Mısır halkı bir milat yazıyor. Zalimler bu direnişin karşısında duramayacaklardır!” dedi.

İntifada sürecinde şehit düşen insan sayısının 300 olarak ifade edilmekle birlikte gerçek rakamın belirsizliğini koruduğunu kaydeden Abdulgaffar, bu sayının bugün daha da artabileceğini belirterek şu sesli duada bulundu: “Rabbimiz! Kanımızı, canımızı al ama bize zafer, muvaffakiyet nasip eyle!”

Mısır rejiminin sadece Mısırlılara karşı suçlu olmadığı belirterek işbirlikçilik zilletine dikkat çeken Abdulgaffar, onun aynı zamanda Filistin ve Irak’taki katliamların da sorumlusu ve Sudan’ın bölünmesinin müsebbibi olduğunu kaydetti. Abdulgaffar, “Çünkü Mısır rejimi işbirlikçiliğiyle bunların bir parçası ve müsebbibidir.” dedi.

Abdulgaffar’ın konuşmasının ardından Grup Yürüyüş ve Grup Genç’in toplulukla birlikte seslendirdikleri “Ey Şehit” ve “Özgürlük Türküsü” isimli marşları müteakip gösteri sona erdi.

Birçok Sivil Toplum Kuruluşundan oluşan Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu’nun organize ettiği gösteride  “NO TO DICTATORSHIP! LONG LIVE GLOBAL INTIFADAH! LONG LIVE ISLAMIC RESISTANCE!”,  Türkçe-Arapça “MISIR HALKININ KIYAMINA BİN SELAM”, “Ortadoğu Direniyor, Firavunlar Yıkılıyor!”, “Diktatörlük ve Zulme Karşı Mısır Halkının Direnişinin Yanındayız!”, “Mısır İntifadasını Selamlıyoruz!” yazılı pankartları açarak “ABD ve İsrail İşbirlikçisi Mübarek Rejimine Hayır!”, “Dün Tunus, Bugün Mısır, Yarın Suriye!”, “Zalimler Korkun, İntifada Büyüyor!”, “Benna’ya, İhvan’a, Direnişe bin Selam!”, “Kahrolsun Firavun!”, “Suriye! Hama’yı Unutmadık, Unutturmayacağız!”, “Kahrolsun Diktatör!”, “Yaşasın Mısır İntifadası!” yazılı dövizler taşındı.

 

foto galeri için tıklayın