Beyazıt'ta Baas Reijimi Protesto Edildi

0
169

Baas diktatörlüğüne karşı direnen Suriye halkıyla dayanışmak ve Baba Amr halkına destek vermek için bugün Beyazıt Meydanı’nda Cuma namazı sonrasında Şam Gençlik Birliği tarafından bir eylem organize edildi

Baas diktatörlüğüne karşı direnen Suriye halkıyla dayanışmak ve Baba Amr halkına destek vermek için bugün Beyazıt Meydanı’nda Cuma namazı sonrasında Şam Gençlik Birliği tarafından organize edilen eyleme Suriyelilerin yanı sıra birçok Türkiyeli Müslüman da katıldı. Eylemde, Suriye’de yaşanan olaylar ve sivil insanların öldürülmesi protesto edildi. Kadın ve çocukların da katıldığı protesto gösterisinde, çatışmalarda yaşanan çocuk ölümlerine dikkat çekildi.

Kadın ve çocukların katıldığı protesto gösterisinde, Esed güçleri tarafından öldürülen bebek ve çocuklar oyuncak bebeklerle temsil edildi. Şam Gençlik Birliği ile Suriye Halkı Gençlik Platformu’nun düzenlediği eylemde tekbir getirilerek Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed aleyhine sloganlar atıldı.

Gösteride “Esed Diktası Yıkılacak, Suriye Halkı Kazanacak!” pankartı açılırken “Baas Despotizmine de, Emperyalist Müdahaleye de Hayır!”, “Allah’ın Yardımıyla Zafer Yakındır!” yazılı dövizler taşındı; ayrıca “Ya Allah Menne Ğayrak Ya Allah”, “Lebbeyk, Lebbeyk, Lebbeyke Ya Allah!” sloganları atıldı ve Arapça ezgi ve marşlar söylendi.

Grup adına basın açıklaması yapan Muhammed Akta, Türkiye hükümetinin Suriye halkına yardım konusunda duyarlı olması gerektiğini söyledi.

Suriye’de başlatılan özgürlük mücadelesinin birinci yılına girdiğini belirten Akta, “Özgürlüğün bedeli çok ağır ödeniyor. Şimdiye kadar Suriye’de 9 bin kişi hayatını kaybetti. Bunlardan 500’ü çocuktur. 70 binden fazla kişi tutuklandı. 5 bin kayıp, 5 bin de mülteci vardır. Yaralı sayısı ise son tespitlere göre 40 bini geçmiştir.” dedi.

Suriye’den konuşmacıların olduğu eylemde Özgür Suriye Ordusu’ndan bir albay ile telefon görüşmesi de yapıldı.

Hür Suriye Ordusu’nda görevli Albay Feriz Amr ile gerçekleştirilen telefon bağlantısında “Suriye’nin içindeki yetim çocuklar, dul kadınlar, yaralılar, tüm gençler ve tüm direnişçiler adına size teşekkür ediyorum. “ dedi. Ayrıca Suriye halkı adına yaptığı konuşmada “Dünyanın burada yaşanan vahşete sessiz kalıyor. Vicdanınız yok mu, sizin adaletiniz Suriye’ye işlemiyor mu?” şeklinde sitemde bulundu.

Birçok Arapça ezginin kitle ile beraber coşkuyla söylendiği, sık sık tekbirlerin getirildiği eylem Ebu Suhay En Numayri’nin duası sonrasında son buldu.