Beyazıt Meydanı Suriye Halkı İçin Doldu

0
204

Bugün öğle namazının ardından Beyazıt Meydanında binlerce kişi Suriye intifadasını selamlayıp Esed zulmünü ve katliamlarını telin etti.

 Saraçhane parkından Beyazıt’a uzun bir kortejle yürüyerek giren ve camiden çıkan topluluk meydanda buluşarak Suriye halkının yanında olduğunu bir kez daha gösterdi.

Şu ana kadar 10 bine yakın kişinin katledildiği Suriye’deki vahşet telin edilirken Gazeteci Adem Özköse ve Kameraman Hamit Coşkun’un zalim rejimin elinden kurtarılması yönünde çağrıda bulunuldu.

Anadolu Platformu, İHH, Medeniyet Derneği, Araştırma Kültür Vakfı, Mazlumder, Akabe Vakfı, Özgür-Der, İnsan ve Medeniyet Hareketi, Hikmet Vakfı, 16 Temmuz Gençlik Hareketi, Davet-Der, Gençlik Kültür Merkezi ve İmkander gibi birçok Sivil Toplum Kuruluşunun desteklediği etkinlik şehitler için kılınan gıyabi cenaze namazıyla başladı. Ramazan Kayan’ın kıldırdığı gıyabi cenaze namazı sonrası meydan tekbirler ve “Lebbeyk Ya Allah!” nidalarıyla çınladı.

Cihan Özkan’ın yönettiği eylemde Suriye Milli Meclisi’nden Dr. Halid Hoca; “Suriye Halkı bir kıyama kalktı ve bunun bedelini ödemeyi göze aldılar. ‘Ey Dera seninle ölüme varız’ diyerek bir ayaklanma başlattılar. Diktatör Esad rejimini devirmeye karar veren halk özgürlük fidanını dikmek için canından vazgeçti. Artık Esad ne yaparsa yapsın halk devam edecektir.” dedi. Süreci ve mevcut durumu özetleyen Hoca, “Suriye’deki kıyam ne doğunun ne batının eseridir. Tamamen özgürlük isteyen halkın iradesinin tecellisidir.” ifadesiyle Suriye direnişini lekelemeye çalışanları eleştirdi. Hoca, “Adem Özköse ve Hamit Coşkun kardeşlerimiz katliamı anlatmaya çalıştılar fakat rejim onlara engel oldu. İnşallah onlar da bir an önce kurtulur.” temennisinde bulundu.

Suriye’de harabeye çevrilen Baba Amr beldesinden Nurul Hüda adlı küçük bir kız çocuğunun okuduğu duada Suriyeli Müslümanlara yardım çağrısında bulunulurken birçok kişi gözyaşlarını tutamadı.

Eylemde Grup Yürüyüş de Suriye halkının direnişini marşlarla selamladı. Hama’da gırtlağı kesilerek katledilen Suriyeli şehit İbrahim Kaşuş’un “Yalla İrhal Ya Beşşar” adlı şarkısını iki kez ve “Kurşun Gazeli” marşını seslendiren Grup Yürüyüş’e binler yumrukları havada eşlik etti.

Medeniyet Derneği Başkanı Kazım Sağlam “Beşşar Esed zulmüne direnen mustazaf ve Müslüman Suriye halkına selam olsun. Allah onlara güç, kuvvet, takat versin.” diyerek başladığı konuşmasında Türkiye Hükümetine seslendi: ”Suriye’yle ilişkiler bir an önce kesilmelidir. Büyükelçiler geri çekilmelidir. Uluslararası dengeleri gözetmek adına mazlum bir halkı görmemek hak değildir.” Suriye’deki durumun ciddiyetine dikkat çeken Sağlam, “Direnişin ardında sadece halk vardır. Onurlarının, izzetlerinin, namuslarının peşinde olanlar vardır. Adalet isteyenler vardır.” dedi.

Araştırma Kültür Vakfı Başkanı Şemsettin Özdemir programı organize eden Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu adına aşağıda tam metnini yayınladığımız basın bildirisini okudu.

Son olarak Ramazan Kayan’ın kısa bir konuşmanın ardından yaptırdığı duygu ve bilinç yüklü duaya binler yürekten amin sesleriyle karşılık verdi. ‘Bugün burada Suriyeli annelerden özür dilemek için buradayız’ diyen Kayan konuşmasında:

,”Suriye direnişimiz, yeniden dirilişimizin ispatı olmuştur ve bu ümmet, emperyalist güçlerden hesap sorma sürecine girmiştir. Küresel direniş, zalimlerin, zorbaların, sömürgeci güçlerin sonunu hazırlamaktadır’

”Suriye’de her gün oluk oluk kan akıyor, binlerce kardeşimizi kaybettik. Hanım kardeşlerim, harekete geçme zamanı gelmedi mi? Nerede kermesleriniz, nerede yüzükleriniz, nerede küpeleriniz? Gün bugündür. Kardeşlerimizin derdine ortak olma günüdür. On bin canı kaybettik. Yetmiyor mu? Sivil toplum örgütlerimiz, cemaatlerimiz, imanımız bizi ne zaman harekete geçirecek?”

Yaklaşık 2 saat süren eylemde “Baas’ın Korkusu Hür Suriye Ordusu” “İstanbul’dan Humus’a Direnişe Bin Selam!” “Ya Allah Menne Ğayrek Ya Allah” “Yaşasın Suriye İntifadası!” “Lebbeyk, Lebbeyk, Lebbeyke Ya Allah!” “Katil Rusya Suriye’den Defol!” “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol!” “Eş’şab Yurid İskat’en Nizam!” “Katil Esed Suriye’den Defol!” “İdlib’e, Humus’a Direnişe Bin Selam!” “Diktatörler Yenilecek, İslami Direniş Kazanacak!” “Katilin Elçisi Ankara’dan Defolsun!” “Uyan, Diren, Özgürleş!” “Hür Orduya Selam, Cihada Devam!” sloganları atıldı.