Beşinci Oturum: Sivil Toplum

0
280

3. Alimler Çalıştayı’nda ikinci günün son oturumunda “Sivil Toplum” konusu müzakere edildi.

Dr. M. Cüneyt Gökçe’nin moderatörlüğünde yapılan oturumda; Abdulvehhap Ekinci “Sivil Topum Kuruluşlarında Eğitimin Temel Sorunları”, Turgay Aldemir “Sivil Toplum Kuruluşlarında Eğitim Yöntem Arayışları” konulu birer sunum gerçekleştirdi.

Abdulvehhap Ekinci sunumunda şu ifadelere yer verdi; “İki gündür eğitimin sorunları hakkında konuşuyoruz. Fakat ortamda karamsar bir hava seziyorum. Ama ben umutluyum. Çünkü geçmişte dindar bir profesör ile karşılaşmak zordu, fakat günümüzde birçok seyda ve profesör dini konular için aynı amaçla bir araya gelebilmektedir.

Bugün STK’ların tek bir amaç için bir araya gelmesi bizi gururlandırıyor. STK’ların eğitim alanındaki sorunların yanında eğitime önem verilmeme problemi vardır. Talim terbiye isminden de anlaşıldığı gibi talimin yanında terbiyenin de verilmesi gerektiğine inanıyorum. Yetkili insanların müdahale etmesi gereken alanlar var. Düşünce özgürlüğü adı altında çocuklarımızı yoldan çıkaran sosyal medya veya diğer alanlar konusunda önlem alınmalı. STK’ların, Diyanet ve MEB’in bütün bunlar için ortak çözüm yolları bulmaları gerekmektedir. Çünkü talim ve terbiyeden hepimiz sorumluyuz. Bazı problemlerin çözümü kâğıt üzerine yazılmakla çözülmez. Bunun pratiğe de yansıması gerekir.”

Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir ise “Sivil Toplum Kuruluşlarında Eğitim Yöntem Arayışları” başlıklı sunumunda şu ifadelere yer verdi; “Biz birkaç yüz yıldır sorunlarımızı yüz yüze konuşamıyoruz. Hiçbir medeniyet dıştan yıkılmaz, içten yıkılır. Bizim acılarımız var, fakat bu acılarımızı sürekli söylemlerle çözüme ulaştıramayız. Bizim medeniyetimizde,  geçmişimizde, bilgi, pratikle hayat bulurdu. Fakat o dönemde batı da bilgi sadece aydınlardaydı. Bugün batıda ilerleme, Rönesans vs. oldu, fakat tevhidi kaybetti. Bizim bu noktada ilerleme kaydederken kopmalar yaşandı. STK’lar da bundan nasibini aldı. Biz de bu kopuş sürecinde zarar gördük. Politika yapılacaksa politika yapılacak toplumun tarihi, kültürü, gelenek ve göreneklerini politikamıza yansıtmalıyız.

Tarihte Nizamiye Medreseleri olsun, Alparslan olsun, Fatih’in Sahn-ı Seman Medreseleri olsun önemli bir medeniyet havzası oluşturuyordu. Bu gün aynı ortamı sağlamak için hep birlikte yeniden nasıl bir gelecek ortaya koymalıyız problemi ile ilgilenmeliyiz. Vakıflar, STK’lar, medreselerin yaptığı açıklamaları bütünleştirmeden ziyade parçalıyoruz.

Biz asırlardır eğitimli insanlara hasret kaldık, teferruatı tekrar eğitim değildir. Şu an bizde yabancı düşmanlığı yapılıyor. Suriyelilere karşı aynı şeyi uyguluyoruz. STK’ların pasifliği, gençlere ulaşamaması, başka grupların onları içine almalarına neden oluyor. Bizim eğitim sistemimizi kurduğumuz yer ailedir. Hiçbir kurum aileden daha iyi eğitim veremez. Nice kadim medeniyetler ailenin çözülmesi ile yıkılmıştır.”

Sunumların ardından oturum müzakereler ile sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.