Ana Sayfa Manşet Haberi Beşeriyet, Ademiyet ve İnsaniyet

Beşeriyet, Ademiyet ve İnsaniyet

0
Beşeriyet, Ademiyet ve İnsaniyet

Anadolu Platformu tarafından bu sene Ankara Kızılcahamam’da 14.‘sü düzenlenen Anadolu Buluşmasının üçüncü günün son semineri “Beşeriyet, Ademiyet ve İnsaniyet” üst başlığı ile düzenlendi.

Üçüncü günün son oturumu olan seminer Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından verildi. Katılımcıların yoğun ilgi ile takip ettiği seminerde Mehmet Görmez şu ifadelere yer verdi;

“İnsanlığın yaşadığı en büyük anlam krizi kendi varlığını anlamlandırmaktan aciz kalmasıdır. Kalbin ruhun manasını, aklın manasını unutması terk etmesidir.

Bugün insan her zamankinden daha çok meçhuldür. Yeryüzünün güçlükleri ne ölçüde kolaylaşırsa kolaylaşsın, sorunlar ne denli çözülürse çözülsün, bu ölçüde de insan sorunu belirsizleşmeye devam ediyor. İnsan nedir sorusu güncelliğini korumaya devam ediyor.

Bilim ve teknoloji bizatihi her insanın zindanı oldu. Modernleşme, küreselleşme her insanın zindanı oldu. Oluşan bütün bu zindanlar en büyük engele dönüştü. Görsel idrakin egemenliğiyle aklın idraki zayıfladı kalbin idraki ölümle yüz yüze kaldı.

Ruh beşerî âdem kılan büyük manadır, insanı insan kılan manadır. Ahseni takvim en güzel değerlerle donatılmış ve değerlendirme yapabilen hilkatte yaratılmış demektir.

İnsana yönelik eleştiriler, insaniyete değildir, ademiyeti terk edip beşeriyete yönelmelerinden dolayıdır.

İnsan kelimesi ünsiyet kurmak yakınlık kurabilen demektir. İnsan nisyan ve isyan üç kelimeyi birlikte değerlendirmeliyiz. İnsanın imtihanı nisyan ile isyanın ezelden beri imtihanıdır”

Oturumun tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.