Berlin Metrosu ve Tekâsûr Sûresi – (Hakan Albayrak)

0
162

Kanal 24`teki “Kafa Dengi” programında Selahattin Yusuf ve Tarık Tufan, modern insanın anlamsız ihtiraslarını konuşurken Muhammed Esed`in bir hatırasına değindiler.

Kanal 24`teki “Kafa Dengi” programında Selahattin Yusuf ve Tarık Tufan, modern insanın anlamsız ihtiraslarını konuşurken Muhammed Esed`in bir hatırasına değindiler.

Mühim mevzu.

O hatırayı, Esed`in Kur`an Mesajı adlı eserinin Türkçe baskısında (İşaret Yayınları) yer alan biyografisinden nakletmek isterim:

“1926 yılının sonbaharında bir gün Berlin metrosunda seyahat ederken gördüğü yüzlerin istisnasız hepsinin derin ve gizli bir acıyla kasılı olduğunu müşahede etti. Duyduğu sarsıntıyla bunu yanındaki Elsa`ya açtı. Elsa şaşkınlıkla `Bir cehennem azabı çekiyorlar sanki… Acaba kendileri bunun farkındalar mı?` cevabıyla onu tasdik etti. Esed bu acıları ve ızdırapları insanların gerçeksiz, inançsız ve fasılasızca refah peşinde olmalarına bağlar. Eve döndüklerinde masada açık kalmış Mushaf`ı gördü. Kapatıp kaldırmak için uzandığında gözü Tekâsür Sûresi`ne ilişti. Birden surenin o gün metroda yaşadıklarının tam bir yankısı olduğunu hissetti ve şunları düşündü: `Bütün çağlarda insanlar tamahı, açgözlülüğü tanımışlardır: ama tamah ve açgözlülük başka hiçbir çağda bugün olduğu kadar ciğer sökücü bir hırs halinde kendini açığa vurmamıştı. (…) İnsanların boyunlarına binmişti ifrit; kamçısını tam yüreklerinin başına indiriyor ve uzaklarda alayla göz kırpan yalancı hedeflere doğru dehliyordu onları…”

* * *

Tekâsur Sûresi`nin meali:

Rahman, Rahîm olan Allah`ın ismiyle

1, 2- Sizi tekâsür`le (o çoklukla, mal ve evlat çokluğuyla) övünmek (o kadar) oyaladı ki, nihâyet kabirleri ziyâret ettiniz (ve artık ölmüş olanlarınızı dahî sayarak gururlandınız)!

3- Hayır! İleride bileceksiniz!

4- Sonra (yine) hayır! İleride bileceksiniz!

5- Hayır! Eğer (gerçeği) kat`î bir ilimle bilseydiniz (böyle yapmazdınız)!

6- And olsun (siz) Cehennemi mutlakâ göreceksiniz!

7- Sonra (yine) and olsun, siz onu gözün(üzün) kat`î bilişiyle göreceksiniz!

8- Sonra o gün, (size dünyada verilmiş olan) ni`metlerden (teker teker) mutlaka sorulacaksınız!

(Kur`ân-ı Kerîm ve Karşılıklı Muhtasar Meâli, Hayrât Neşriyat 2011)

 Yenişafak

———————————-
Hakan Albayrak
 
DİĞER KÖŞE YAZILARI
[catlist name=”Hakan Albayrak”]