Ana Sayfa Yazarlar Kuruluş Haberleri BEKAM’dan 28 Şubatta Anlamlı Panel

BEKAM’dan 28 Şubatta Anlamlı Panel

0
BEKAM’dan 28 Şubatta Anlamlı Panel

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) ve Şehitkâmil Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği “Darbe Günlükleri” Paneli 28 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirildi.

BEKAM Başkanı İbrahim Özmantar'ın moderatörlüğünü yaptığı panele Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Prof. Dr. Mehmet Çelik ve gazeteci yazar Turgay Güler konuşmacı olarak katıldı. Panele Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ali Gür, İl Müftüsü Ahmet Çelik, daire amirleri, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN…

FOTO GALERİYE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN…

Yoğun ilgiden dolayı çok sayıda dinleyicinin ayakta dinlemek zorunda kaldığı panelin açılış konuşmasını BEKAM Başkanı İbrahim Özmantar yaptı. Özmantar konuşmasında; "18 yıl önce yine bir 28 Şubatta irademize vesayet koymak isteyenler memleketimize, kazanımlarımıza darbeler indirmek için bir araya gelmişlerdi. Bu süreç 1960'lardan, 80'lerden 97'lerden, 2012'lerden tanıdığımız bir süreçti. Ama biz buraya acılarımızı tazelemeye gelmedik. Bugün,  tarihten ibret almak için ve aynı delikten bir kere daha ısırılmamak için buradayız. Gençlerimize, yeni yetişen nesillere tecrübelerimizi aktarmak için bir araya geldik. Onun için yaşadıklarımızı paylaşmak istedik. Bu günlere gelebilmek için çok çabalar harcandı. Unutmamak ve unutturmamak için buradayız, hepiniz hoş geldiniz" dedi.

Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise; "18 yıl önce bugün neler konuşuluyordu, bugün bu mekânda neler konuşulacak? Allah'a hamdolsun o günler geride kaldı. İnşallah o günleri bir daha yaşamayız. Geçmişte yaşadıklarımızı unutmamamız gerekiyor. Bugün buradan çıkardığımız derslerle geleceğe daha ümit var bakacağız" dedi.

Konuşmaların ardından 1960, 1980, 1997 darbelerinin ve 2012 darbe girişimlerinin anlatıldığı sinevizyon gösterisi izlendi. Sinevizyon gösterisinin ardından panele geçildi.

1923'den 1946'ya Kadar Seçim Yapılmadı

Panelistlerden ilk konuşmacı Prof. Dr. Mehmet Çelik yaptığı konuşmada 1950 sonrasının tenkit edilirken 1950 öncesinin hiç tenkit edilmediğini belirterek; "1950 sonrası tenkit edilirken 1950 öncesi hiç tenkit edilmiyor. 1920'de açılan ilk meclisin yarısı Meclisi Mebusan üyelerinden oluşuyordu. Cumhuriyet döneminin en kaliteli, en kültürü meclisi ilk meclisti. Bu meclis süresini tamamlamadan Lozan Anlaşması imzaladığı gün Gazi Paşa tarafından feshedildi. 1923'den 1946'ya kadar bu ülkede seçim yapılmadı. 1960 yılında yapılan ihtilal bir çete tarafından yapılmıştır. 60 ihtilalini yapan Türk ordusu değildir, ordu içindeki bir çete yapmıştır. Bu ülkede oynanan bütün oyunlar millete yönetme hakkını vermemek içindi. Bugün bütün hazımsızlık bundandır. Kayseri'den bir demircinin oğlu, Rize'de bir balıkçının oğlu gelip cumhurbaşkanı, başbakan oluyor. Sıkıntı buradan ileri geliyor. Darbelerin temel sebebi de budur; yetki sizde olmamalı!" dedi.

Küresel Güçler Algı Operasyonu Yapıyor

Gazeteci yazar Turgay Güler ise; "Yüzyılın başında biz maalesef bir tren kaçırmıştık. Yüzyılın başında kaçırdığımız bu tren yeni bir yüzyılın başında elimize geçti. Dünya her yüzyılda bir yeniden kurulur ve yeni bir yüzyıl için bilet alma notasındayız. Dünyayı yöneten küresel aktörler var. Bir avuç adam bunlar. Ülkeler bu küresel güçlerin şubeleridir. Her şubenin başında da kendilerinin atadığı bir yönetici vardır. Biz ona başbakan diyoruz. Küresel güçler algı operasyonu yaparlar. 28 Şubat sürecinde hatırlayın, ordu uyardı, Amerika uyardı gibi. Küresel güçler bu ülkelerin genel müdürlerine derler ki benim menfaatlerimi koru. O da kendisini atayan efendisine hizmet eder. Sonra o ülkenin insanları kendi aralarından birini iktidar yaparlar. Kumaşı Anadolu tezgâhında dokunmuş başbakanı çağırırlar. Kimileri bu tehditlere boyun eğmemiş boyun vermişlerdir. Adnan Menderes boyun eğmediği için asıldı, Turgut Özal'ı zehirlediler, Necmettin Erbakan post modern bir darbe ile iktidardan indirtmiştir. Son dönemde bizim yaşadığımız bütün olaylar uzun adamın boyun eğmemesinden kaynaklanıyor. Bu millet Adnan Menderes'in arkasında duramadı, Özal'ın arkasında duramadı, Erbakan'ın arkasında duramadı ama Uzun Adamın arkasında duruyor!" dedi.

Bugün Burada Yaşadığımız Bir Yüzleşme

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir; "Bugün burada yaşadığımız bir yüzleşme. Birkaç yüzyıldır ertelediğimiz sorunlar peşimizi bırakmıyor, bizimle beraber geliyor. Bu yüzleşmeyi, bu yaşadıklarımızın muhasebesini yapabilirsek sadece Anadolu topraklarının değil tüm İslam dünyasını özgürleştirebiliriz. Bu topraklara 1015 yılında Çağrı bey bir mesaj getirmişti. Bu mesaj bin yıldır Anadolu'da yankılanıyordu. Ta ki 1915 yılına kadar. 1915'de buna sahip çıkamadık. Orada birliğimiz, beraberliğimiz, hilafetimiz içimizden devşirilmiş bir takım devşirme akıllarla bu millete ve tüm ümmete operasyon çekilmişti. Ve çoğumuz bu ilizyona inanmıştı. 28 Şubatta da kapsamlı bir operasyon yapıldı. Bunun finans ayağı, medya ayağı, gazeteci ayağı, üniversiteler, emniyeti ve askerler ayağı vardı. Askerler ile yüzleştik, ancak gazeteciler, siyasetçiler hala aramızda. Diğer taratan bunun üniversiteleri var. Bu ülkede üniversiteler hala pozitivist akılla eğitim veriyor. Hala İslam'ın değerleri eğitim ve kültür alanında tartışılır durumda. Bizi de 28 Şubat sürecinde bir gece yarısı aldılar. Önümüze konulan şey şu idi; yapılan inceleme sonucunda herhangi bir suça rastlanmamıştır. Fakat yapılan inceleme sonucunda sanıkların muhtemel on yıl içerisinde; eğitim, kültür, kitaplıkları, aralarındaki insani ilişkileri göz önüne alındığında şeri esaslara dayalı bir devlet kurabilirler. O zaman cezalandırılmaları gerekir. Ben ve arkadaşlarım bu iddianame ile 13 yıl yargılandık, 6 ay yattık. Bu süreçte bizi ve milletimizi en çok yaralayan içimizden devşirilmiş olanlardı" dedi.

Panel yapılan sunumların ardından sona erdi.