Ana Sayfa Yazarlar Kuruluş Haberleri BEKAM Medya İletişim Kursu Sona Erdi

BEKAM Medya İletişim Kursu Sona Erdi

0
BEKAM Medya İletişim Kursu Sona Erdi

BEKAM ve Anadolu Ajansı iş birliği ile muhabir yetiştirmek ve sektöre insan kaynağı sağlamak amacıyla Gaziantep’te düzenlenen “Medya İletişim” kursu sona erdi.

BEKAM ve Anadolu Ajansı Haber Akademisi koordinatörlüğünde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün destekleriyle Bülbülzade Vakfı'nda yapılan temel fotoğrafçılık, kameramanlık, haber yazma ve kurgu teknikleri eğitimleri, alanında uzman kişilerce verildi. Bir ay süren eğitimlere mülakatla belirlenen 35 öğrenci katıldı. Eğitim programı sonunda kursiyerlere Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan katılım belgeleri verildi.

Kursun tamamlanması dolayısıyla 8 Şubat Pazar günü BEKAM Ortadoğu Medya Akademisi TV Stüdyosunda yapılan sertifika töreni düzenlendi. Törene Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, BEKAM Koordinatörü İbrahim Özmantar, AA Haber Akademisi Koordinatörü Hayri Çetinkuş, AA Gaziantep Bölge Müdürü Ahmet Caner Baysal davetliler ve öğrenciler katıldı.

AA Haber Akademisi Koordinatörü Hayri Çetinkuş, eğitim programının kapanış töreninde yaptığı konuşmada, Anadolu Ajansı'nın uluslararası habercilik atılımlarıyla hızlı bir şekilde yükselmeye devam ettiğini belirtti. Anadolu Ajansı'nın bir dünya markası olduğuna vurgu yapan Çetinkuş, "Anadolu Ajansı, habercilik faaliyetleriyle birlikte eğitim faaliyetlerine de büyük önem vermektedir. Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen medya mensuplarına uluslararası nitelikte Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde eğitim programları düzenliyoruz. Eğitimlerimizi bilimsel yöntemlerle veriyoruz. Anadolu Ajansı'nın 95 yıllık hafızasını usta çırak ilişkisi yöntemiyle katılımcılarımıza aktarıyoruz" ifadesini kullandı.

Toplumun Hafızası Olacak Merkez

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir de BEKAM'ı oluştururken toplumun hafızası olması niteliğinde bir medya merkezi kurduklarını belirterek; "Ortadoğu Medya İletişim Merkezindeyiz, burası HD kalitesinde canlı yayın yapabilecek durumda. Amacımız insan yetiştirmek, özellikle Güneydoğuda, Doğu'da ve Gaziantep'te bu alanda ciddi sorunlar var.  Amacımız bu alanda insan yetiştirerek sorunların çözülmesine katkı sağlamak" dedi.

Anadolu Ajansı'nın Anadolu'nun hafızası olduğu, AA'nın Türkiye'de Anadolu insanının iyi şeyler yaptığını dünyaya gösterdiğini belirten Aldemir, "Türkiye'de hep kötü şeyler haber olurdu ama Anadolu Ajansı iyi şeyleri haber yaparak dünyaya Türkiye'de Anadolu insanın iyi şeyler yaptığını öğretti. Dünyanın değişik yerlerinde bu topraklara gönül bağı olanları yeniden umutlandırdı, heyecanlandırdı. Bu son derece önemli, bu bir zihinsel devrimdir çünkü bizim buralardan batı medyası hep olumsuz şeyleri gösteriyordu" değerlendirmesinde bulundu.

Zamanın Ruhu İyi Analiz Edilmeli

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise dünyanın hızlı bir değişim dönüşümden geçtiğini ve kursun amacının anlaşılabilmesi için zamanın ruhunu iyi analiz etmek gerektiğini vurguladı. Şahin, dünyanın bilgi becerisini dünya barışı ve huzuru için kullanmasını bilen insan gücüne ihtiyacı olduğunu söyledi. Doğrunun, haklının, muhtacın yanında olmak, adaleti merkeze almak ve fotoğrafın tamamını gösteren bakış açısına sahip olmak gerektiğini bildiren Şahin, "Bu projenin ne kadar önemli olduğunu gösteren bir bakış açısı. Biz çok kurslara katıldık, çok sertifika törenlerine katıldık, onların içerisinde en önemlisinin ve en kıymetlisinin bu olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Tarafsız ve bağımsız haberciliği sağlamak gerektiğine dikkati çeken Şahin, "Biz sadece kendi istediğimiz, yalnızca kendi bakış açımızla bir dünya istemiyoruz. Herkesin eşit bir şekilde mesafe aldığı, hiçbir vesayetin olmadığı, milli iradenin hakim olduğu bütün haberin aynı değerde toplumda karşılığını bulduğu ve toplumun iradesine hükmedilmeyen bir bakış açısı istiyoruz. Bu ülkede yıllarca bunun üzerinde siyaset yapıldı, vesayetler uygulandı ve algı operasyonları yapıldı. Milli iradenin hakim olmaması yönünde çok ciddi çalışmalar yapıldı. Bedelini kim ödedi? Hep birlikte ödedik" diye konuştu.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun ise geleceğe taşınacak bir medeniyet düşüncesinin işçileri olarak eğitim programını önemsediğini belirtti.

Konuşmaların ardından kursiyerlere katılım belgeleri verildi. Program toplu hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.