Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Bayramlaşma, Bayramın 3. Günü Yapıldı

Bayramlaşma, Bayramın 3. Günü Yapıldı

0
Bayramlaşma, Bayramın 3. Günü Yapıldı

Bülbülzade Vakfı’nın düzenlediği bayramlaşma programı bayramın 3. günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapıldı.

Programa, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, yönetim kurulu üyeleri, komisyon başkanları ve gönüllüler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını vakıf başkanı Turgay Aldemir yaptı. Aldemir, programa katılanların bayramını kutlayarak başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “15 Temmuz işgal girişiminin daha ikinci ayını tamamlamadık. Her açıdan anılarıyla, hatıralarıyla, acılarıyla, sevinçleriyle taze bir doğuşun, yeniden varoluşun şahitliğini yapıyoruz.

100 yılı aşkındır İslam dünyasındaki parçalanmışlığı, ötekileştirilmişliği yaşamış, sürgünlerden sürgünlere uğramış bir milletin doğuşuna şahitlik ettik. Bu günler milletimizin tarih sahnesindeki sorumluluklarını da beraberinde getiriyor. Yanı başımızda 100 yılın büyük katliamlarına, soy kırımlarına şahitlik ediyoruz. Her türlü ötekileşmenin, yok etmenin, imha etmenin yanında emperyalist batılıların tüm modern silahlarını denediği bir coğrafyanın eşiğinde bulunuyoruz. İnsanın onurunun, insan evladının bu kadar ucuzladığı tarihte dönemler az olmuştur.

Diğer taraftan Irak bundan farksız. 1,5 milyona yakın insan onlarca yırdır hunharca katlediliyor. Bunu İslam coğrafyasının birçok yerinde çoğaltabiliriz. Ülkemizin içerisindeki kavgaları bundan ayrı tutamayız. Kürt meselesi, Alevi meselesi, Müslümanların 90 yıldır yaşadığı süreçlerin hepsini birbirine eklediğimizde niçin kardeş olmamız gerektiğini daha iyi görüyoruz. Verdiğimiz kurtuluş savaşında İngilizlere, Fransızlara ve Ruslara karşı direniş gösterdik. Fakat devrimci diye kendilerini lanse eden Kemalistler, İngilizler, Fransızlar ve Rusların bir anlamda uydusu ve uşağı olarak bu ülkede 90 yıldır bu halka zulüm ettiler.

Görüyoruz ki darbe girişiminden sonra laiklik, Kemalizm umutmuş gibi devrimimizi bizden çalmaya çalışıyorlar. Bunlar değil devrimci, uşaklığı bile doğru dürüst yapamamış insan müsveddesi insanlar. Bunları gördüğümüz yerlerde mahkûm etmemiz, onların; insanlık, adalet, onur dersi vermelerine müsaade etmememiz gerekir.

İnşallah bu bayramlar bize bu zulümleri yaşatanlarla hesaplaşmamıza vesile olur

Bizim devletimiz tarihin her döneminde adalet dağıtmış, onun hükmettiği coğrafyalarda insanlar onuru ile yaşamış, tüm milletler ve tüm dinler kendi havzası içerisinde varlığını sürdürmüştür. Onun için değerli kardeşlerim, bu yeni uyanışı kanlarıyla 241 şehidimiz şereflendirdi. Onu yaşatmak, onu geleceğe taşımak bu kuruluşların, buna inanan bizlerin varlık nedenidir. İnşallah bu bayramlar bu ahdimizin hayat bulmasına, İslam dünyasında bu zulümleri yaşatanlarla hesaplaşmamıza vesile olur. Bunları bizlere yaşatanlara en son ferdimiz kalsak dahi bunun hesabını sormadan biz özgürce bayram yapamayız.

Onlarla el sıkışmadan, İslam coğrafyasındaki zulmü ortaya koyanlara kendi yöntemlerimizle mücadelemizi ortaya koyduk. Bundan sonraki süreçte hayatın birçok alanında; sanatında, edebiyatında, fenninde, ekolojisinde yeniden bu milletin yetiştirdiği yiğit delikanlılarıyla önce İslam dünyasını, sonra dünyayı adaletle buluşturmamız için dağılmamız gerekir. Bu duygu ve düşüncelerle bayramın hayırlara vesile olmasını ve bu toprakların yeniden özlenen adalet devletine ulaşmasını rabbimden niyaz ediyorum”

İyilikder Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Kaçmazer ise; “Merhum Mehmet Akif; ‘atiyi karanlık görerek azmi bırakmak, alçak bir ölüm varsa eminim budur ancak’ diyor. Biz, bugüne kadarki zorlukları aştık. İslam coğrafyasındaki itilmişlik, hor görülmüşlük, ezilmişlik ve bununla beraber birçok acıya şahitlik yapıyoruz. İslam dünyası, ‘siz ey Türkiyeli Müslümanlar, bizlerin umutlarısınız. Biz, sizden daha zor şartlar altında mücadele ediyor, direniyoruz. Sizler toparlanır, güçlerinizi birleştirir ve bu ümmetin sorumluluğunu alırsanız biz bu işi başaracağız’ diyor. Doğusundan batısına yeniden gerçek bayramları yaşamaya gayret edersek, Rabbimiz bize bunu nasip edecektir” dedi.

Bayramlaşma programı Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar’ın yaptığı dua ile sona erdi.