Bayram Gününde İhtilaf

0
192

İslam ülkelerinin çoğu bugün hilali görmemelerinden dolayı Ramazan Bayramının ilk günü olarak Cuma gününü ilan etti.

İslam ülkeleri cuma bayram yapacak

Müslüman ülkelerin çoğu Ramazan bayramına cuma günü başlıyor. Bir kısım İslam ülkeleri ise Perşembe (yarın) Ramazan bayramına başlayacağını duyurdu.

Bu akşam (Çarşamba) hilali görmemelerinden dolayı Ramazan ayını 30’a tamamlayacaklarını ilan eden İslam ülkeleri, Cuma gününü Ramazan ilk günü olarak ilan etti.

Cuma günü Ramazan Bayramına başlayacaklarını duyuran İslam ülkeleri şunlar; Mısır, Ürdün, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Yemen, İran, Cezayir, Sudan, Filistin, Suriye, Tunus, Endonezya, Malezya, Katar ve Bahreyn.

Brezilya, İtalya ve Kanada’daki Müslümanların da cuma gününü Ramazan bayramının ilk günü olarak ilan ettikleri belirtildi.

Perşembe günü bayram kutlayacak ülkeler

Türkiye, Rusya, Ukrayna, Kosova, Makedonya, Sırbistan ve Bosna Hersek ise yarın (Perşembe) günü Ramazan bayramına başlıyor.

Perşembe günü (Yarın) Ramazan bayramını kutlayacak olan Müslüman ülkelerin, Rü’yeti Hilale göre değil takvim hesabına göre bayrama başlayacakları vurgulandı.

Arap ülkelerinden Libya sadece yarın bayram yapacaklarını ilan etti.

Pakistan’da Bayram cumartesi günü

Pakistan’ın ise Ramazan ayına bir gün geç başlamasından dolayı Cumartesi günü Ramazan Bayramına başlayacağı bildirildi.

Ağrı’da hilal görüldü

Türkiye’de ise bir grub kişinin bugün Ağrı’da hilali gördüğünü bildirdi. Yarın Bayram yapıp yapmama konusunda tereddütde kalan birçok kişi, Ağrı’dan gelen bu haber üzerine Ramazan ayını bugün tamamlayarak yarın bayram etme kararı aldığı açıkladı.

Hilali gözetlemek için tıklayın

Hilal Gözetleme sitesi