Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Başkanlardan Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Başkanlardan Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

0
Başkanlardan Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Bülbülzade Vakfı’na Yapılan Ziyarette Yeni Türkiye ve Yerel Yönetimler Konuşuldu

Ak Parti Gaziantep Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret ederek yeni dönemde Gaziantep’te yapacakları projelerini anlattılar.

28 Ocak Salı günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Kompleksine yapılan ziyarette Anadolu Tevhid Vakfı Başkanı Mehmet Bilgin ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Kahvaltı ile başlayan ziyaret programı daha sonra yapılan toplantı ile devam etti. Toplantıda, yerel yönetimler ve sosyal politikalar ele alınırken, yeni dönemde Gaziantep’e yapılacak projeler anlatıldı. Karşılıklı fikir ve görüşlerin aktarıldığı toplantıda Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir tarafından adaylara, “Yeni Türkiye ve Yeni Gaziantep” başlıklı STK’ların taleplerini içeren bir dosya sunuldu.

Gaziantep’in gençlik, aile, çevre, eğitim, yoksulluk gibi birçok sorununa kalıcı çözümler öneren dosyadan bazı başlıklar şöyle;

Gaziantep’in ihtiyaç duyduğu donanımlı insan kaynaklarının yetiştirilmesi için Gaziantep Araştırma Merkezinin açılması,

STK’lar arasında etkin ve verimli iletişim kurulmasını için STK Koordinasyon Biriminin kurulması,

Mahalli idarelerin yetişemediği alanlarda şehir sakinlerinden oluşan gönüllüler ile şehirde gönüllülük geleneğinin yeniden canlandırılması,

Gelişmiş sanayisiyle şehrimizin dönüştürülebilir enerji alanında gerek üreticilerin ve gerekse de tüketicilerin bilinçlendirilmesine dönük faaliyetlerin planlanması.

Belediye, STK ve üniversitelerin işbirliğinde halkın geneline dönük yaygın eğitim programları uygulanarak sürdürülebilir projelerin kalıcı hale getirilmesi,

Modern yaşam tarzı ile beraber aileler arasındaki kaybolan dayanışma, sevgi ve paylaşım değerlerinin yeniden zamanın ruhuna uygun olarak tesis edilmesi,  aileyi oluşturan bireyler arasında sağlıklı iletişim kurma yollarının belirlenmesi temel alınarak aile eğitim programlarının uygulanması.

Yaşadığımız dönemin tarihini, edebiyatını, sosyolojisini, felsefesini kısacası yaşadığımız zamanın ruhunu yazacak ve sonraki nesillere ulaştıracak gençlerin yetişmesi için yazarlık okullarının açılması,

Kadın çalışmaları, gençlik çalışmaları, sosyal yardımlaşma ve dayanışma çalışmaları, şehir mağduriyet haritasının çıkarılması, düşkünler ve kimsesizlere dönük çalışmalar, temizlikçi kadınlar, çöp toplayan çocuklar gibi kayıt dışı çalışan kadınların ve çocukların sosyal haklarının korunması, yetim koordinasyon merkezlerinin yaygınlaştırılması, estetik ve sanat etkinlikleri, biyografi günleri, edebiyat günleri, şiir günleri, kısa film çalışmaları yapılması.

Yapılan değerlendirme ve görüşmelerin ardından toplantı tarafların iyi dilekleri ile sona erdi.