BASINA VE KAMUOYUNA DUYURU

0
179

Anadolu Platformu’nun Taksim Gezi Parkı olayları ile alakalı bildirisini değerli gönüllülerimiz, okurlarımız ve basınla paylaşıyoruz.

BASINA VE KAMUOYUNA DUYURU

Son günlerde İstanbul Taksim’de başlayıp diğer şehirlerimize yayılan sokak eylemleri, ona bağlı olarak oluşturulan kaotik ortam kaygı verici noktalara doğru sürüklenmektedir. Başta masum ve haklı taleplerle başlayan eylemler, ülkemizin son yıllarda elde ettiği başarı ve barış ortamını tehdit edecek bir noktaya taşınmak istenmektedir. Bu çerçevede düşüncelerimizi kamuoyuyla paylaşmayı bir görev addetmekteyiz.

·         Taksim Meydanı gibi bütün İstanbul halkını ilgilendiren bir alanla ilgili toplumun görüşlerini önemsemeyen, yapılan projeyi kamuoyuyla paylaşmayan yöneticiler bu olayların başlamışına zemin hazırlamışlardır. Tepkisini ifade etmek için meşru eylem yapan insanlara polisin şiddet içeren müdahale biçimi toplumun hemen her kesimini üzmüş ve tepkisine sebep olmuştur. İktidarlar ve yöneticiler şunu unutmamalı: Hiç kimse toplumun bir kesimini düşüncesinden, yaşam tarzından, aidiyetinden, meşru taleplerinden dolayı suçlayamaz, aşağılayamaz, yok sayamaz!

·         Polisin tahammülsüz ve şiddet içeren tutumuna tepki olarak başlayan eylemler, kriminal taşeron örgütlerin devreye girmesiyle şiddet içeren, barış ortamını, can ve mal güvenliğini tehdit eden bir noktaya sürüklenmektedir. Bu ülkeyi kontrollerinde tutmak isteyen iç ve dış yapılanmaların taşeronu bu örgütler masum taleplerin arkasına kirli emellerini saklayarak rol çalmaya uğraşmaktadırlar.

·         27 Mayıstan, 12 Eylülden, 28 Şubattan, 2007 seçimlerinden iyi tanıdığımız eski devletin imtiyazlı elitleri de bu olayları fırsat bilerek derhal harekete geçmişlerdir. Alışkın oldukları köhne-kirli yöntemlerini devreye sokarak iktidar değiştirme heveslerine kapılmışlardır. Kendilerini bu ülkenin sahibi zanneden, halkın dini ve kültürel değerlerine tahammülsüz bir avuç topluluk, kontrollerindeki sivil toplum örgütleri, sermaye gücü, gece gündüz kışkırtıcı yayın yapan taşeron medyaları, kısacası tüm imkânlarını kullanarak iktidar değiştirme planlarını devreye soktuklarını gözlemlemekteyiz. Kendi sorunlarını çözmüş, halkıyla barışmış bir Türkiye’den rahatsız olan ülkelerin temsilciliğini yapan bu kesim, ülkemizin ekonomik olarak çökmesi, kaosa sürüklenmesi pahasına saldırıya geçmişlerdir.

·         İktidarın ve özelde güvenlik güçlerinin tutumuna karşı tepkisini gösterme duyarlılığı ile olaylara katılan ve destek verenlerin şunu görmesini bekliyoruz: Bu olaylar masum, demokratik hak talebi olmaktan çıkmış, çıkarcı, işbirlikçi, halkımıza, geleceğimize düşmanlıkları tescilli kesimlerin yasadışı yollarla iktidarı ele geçirme hamlelerine dönüşmüştür. Haklı taleplerle eylemlere destek veren, katılan insanlarımızın bu oyunu görerek davranmalarını bekliyoruz.

·         Kirli yöntemleri ile iktidarı devirmeye çalışan küresel ve ulusal kesimler şunu iyi bilmeli ki; sessiz milyonlar oyununuzu görmüştür ve yeniden bu oyunu sahnelemenize müsaade etmeyecektir. Halkımız; yanlışlar yapan iktidarları meşru yollarla değiştirmeyi iyi bildiğini defalarca ispatlamıştır. Sizin medyayla, sermaye gücüyle, yabancı güç odakları ile, terörize olmuş taşeron örgütlerle, devşirilmiş sözde aydın sanatçı propagandalarınızla iktidarı çalmanıza müsaade etmeyecektir.

Bu çerçevede ülkenin geleceğini düşünenleri kaostan, düşmanlık ortamı üretecek tavır ve eylemlerden uzak duracak bir akl-ı selime davet ediyoruz.

ANADOLU PLATFORMU