Basına Ve Kamuoyuna

0
Basına Ve Kamuoyuna

Van Gökkuşağı Derneği’mizin de üyesi olduğu Van Hak ve Özgürlükler Platformu Mazlum Suriye halkıyla dayanışma ve Halepçe katliamını telin etmek için bir bildiri yayınladı.

Yıllardan beri BAAS rejiminin zulmü altında ezilen Suriye halkı son zamanlarda babasına rahmet okutan Beşşar Esad tarafından yeni zulüm ve katliamlara maruz kalmıştır. Her gün bir yenisi işlenen bu katliamların bir an önce son bulmasını istiyor, özgür Suriye halkının yanında olduğumuzu ifade ediyoruz. Hiçbir hukuk gözetmeden her gün onlarca insanın öldürüldüğü, kadınlara tecavüz edildiği Suriye’de basın yayın çalışmaları engellenmekte, insanlar diri diri yakılmakta ve ülke büyük bir kaosa sürüklenmektedir.

Suriye halkı faşist BAAS rejimine karşı hakları olan adil yönetim talebinde bulunurlarken dikkatli olmalı, birlik içinde hareket etmeli ve birilerinin değirmenine su taşımamaya özen göstermelidirler. Emperyalist ülkelerin ’Orta Doğu’ya özgürlük getireceğiz‘ yalanlarına asla kanmamalıdırlar. Onlarca muhalif grubun birbirinden bağımsız hareket ettiği ülkede güç birliği yapılması ve ortak iradeyle hareket edilmesi, Suriye halkının geleceği açısından son derece önemlidir. Muhalifler adalet talebinde bulunurlarken zalim konumuna düşmemeli, her türlü hukuksuzluktan uzak durmalıdırlar. Bütün Orta Doğu halklarının kendi geleceklerine karar verme hakkına sahip olduğunu düşünüyor, her türlü emperyalist müdahaleyi kınıyor ve özgür Orta Doğu halklarını selamlıyoruz.

Orta Doğu halklarına özgürlük vaadinde bulunan ABD, yıllardan beri işgal ettiği Afganistan’da işlediği çirkinliklere bir yenisini daha eklemiş ve kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i yakmakla dinlere karşı ne kadar hoşgörülü olduğunu ispatlamıştır. Bu alçakça saldırıyı kınıyor, ABD’nin sistematik olarak yapmış olduğu sivil katliamlarını lanetliyoruz. Afganistan’da yapılan katliamı münferit bir olay gibi göstererek olayı örtbas etmesini alçaklık olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca ABD’nin Orta Doğudaki jandarması İsrail’in de yaptığı katliamlarla ABD’den geri kalmadığını dikkatlerinize sunmak istiyoruz. İsrail devleti kadın, çocuk, yaşlı demeden yıllardan beri mazlum Filistin halkı üzerine kan kusmakta, her gün katliamlarına bir yenisini daha eklemektedir. En son Gazze’de yaptığı ve 22 kardeşimizin şehit olduğu saldırıyı lanetle kınıyor, şehid olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Suriye’de yaşanan vahşet karşısında aslan kesilen dünya kamuoyunun, Filistin’de işlenen insanlık dışı olaylara seyirci kalmasını esefle kınıyoruz. İslam ülkelerinin hak ettiği huzur ve istikrara bir gün elbette kavuşacağına inanıyor, bu yolda verdikleri mücadeleyi gönülden destekliyoruz.

                                                     Û HELEPÇE…..

Endamén héja yén çapemeniyé u gelémeyé bı rumet!

16é Adaré salvegera komkujiya Helepçéye. Ev roja ku em iro bı bir tinın ne tené jı bo Kurdan jı bo hemu mırovan rojeke reşe! Helepçe şahıdé rureşiya zalıman u belengaziya mazlumane. Helepçe roja mırına mırovahiyéye. Helepçe resma béwıjdaniya zordaran, békesiya gelé Kurd, tenébuna mazluman u xemsariya dınyayeye.

Di 16’ê Adara 1988 ‘an de artêşa Iraqê bombeyên kîmyewî barandin ser bajarê Helepçeyê . Di nava çend seatan de li Helepçe û derdora wê bi hezaran kurd mirin û bi 10 hezaran kurd jî seqet man. Bandora bombeyên Kîmyewî tenê bi mirina 5 hezar kurdan û seqet mayina bi deh hezaran ve bi sînor nema, bandora bombeyên kîmyewî hê jî li bajêr didome.Gelé Kurd tené lı Helepçé nehatiye qırkırın. Bı hezar salane lı rojhılata navin gelé Kurd jı aliyé zordaranve té kuştın.Zımané wi,hebuna wi u nasnameya wi té inkarkırın. Malén wan tén talankırın, zar u zéçén wan séwi tén hiştın. Yek jı van komkujiyan ji Roboskêye. Qetliama Roboskê dıve bê qebulkırın u berpırsıyar bêne cezakırın.

Dı naw rupelén diroka bébextde Gelé Kurd tu zemani bı çand u huneraxwe, bı caméri u mırovperweriyaxwe nehatiye biranin. Her tım Kuştın, işkence koçberi u jenosid lı serserén Kurdan hatiye bıkaranin. 16é adaré ji rojek jıvan rojane. Çekén kimyewi yén ku hatıne qedexekırın jı aliyé hevkarén Ewrupive hatıne fırotın u Seddam Huseyné ku dıvé hezar cari be dardakırın ev çek lıser gelé Kurd bıkaraniye. Bé guman dıvé tené Seddam Huseyn ney sucdarkırın. Hevkarén wi, dostén wi hézén dakgırker dıvé lı hember diroké vi hesabi bıdın. U dıvé gelé Kurd lı hember buyeré wıha hışyarbe.

Ezê axaftınaxwe bı helbesteke Feqiyê Teyran bı dawi binım.

Şixulê zordestê mîra                                              

Xirabe halê me feqîra

Kes guh nade jar û sefîla.

Ê hişyar bin sefîl û jar

Ê qal kin pêşîya mîrên xeddar.

Hun bizanibin mirên xeddar

 Ezê’j dinê herİm yekcar… (FEQÎYÊ TEYRAN)

                          Bi hêviya rojên azad em we sılav dıkım.

 

Van Hak ve Özgürlükler Platformu (VAHÖP)Adına

   Dönem Sözcüsü Cafer Acar