Basına ve Kamuoyuna

0
177

Artık aynı geminin yolcuları arasında birilerini gemiden atarak veya geminin altını oyarak bir kesimin kurtulmayacağını bilmek zorundayız

ÇÖZÜM SÜRECİNİ DESTEKLİYORUZ!

Bu ülke hepimizin… Ülkemiz ve bölgemizdeki huzur hepimizi olumlu etkileyeceği gibi, huzursuzluk da hepimizi tedirgin etmeye devam edecektir. Bu anlamda, son günlerde gündemde olan Kürt sorunu eksenli müzakereleri önemsiyor ve bu görüşmelere destek vermek gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bu müzakereler, toplumdaki tüm kesimlerin yeniden umutlanmasına vesile olmuştur.

Ülkemizde, erdem temelinde birlikte yaşama doğrultusunda atılan her adımın olgunlaştırılması ve sonuç vermesi herkesin iyiliğinedir. Artık aynı geminin yolcuları arasında birilerini gemiden atarak veya geminin altını oyarak bir kesimin kurtulmayacağını bilmek zorundayız.

Birlikteliğimiz, herkesin kendi kimliği ve tercihiyle var olduğu, kabul gördüğü, kendi kimliği temelinde somut örneklikler oluşturduğu ortak bir zeminde ve ortak bir paydada gerçekleşmelidir. Bu ortak zemin, Türkiye’dir. Ortak paydamız ise, herkese var olabilme imkânını veren özgürlüktür. Bu birliktelik, özgür Türkiye’de tahakkuk eder. Toplum olarak adalet, özgürlük ve güven temelinde ülkemizi yeniden inşa edebilecek güce sahibiz. Aramızda var olan dinî, kültürel, sosyal, ekonomik ve tarihî  bağlar bize böyle bir imkânı fazlasıyla sunmaktadır.

Yaşanan bütün çatışmalara ve her tür ayrımcı politikalara bir an önce son verilmelidir. Çünkü akan kan bizim kanımız, dökülen gözyaşı bizim gözyaşımızdır. Heba edilen zenginlikler ise hepimize ait ortak değerlerdir.

Kangrenleşmiş bir sorunu çözmek, akan kanı durdurmak ve bu memleketin evlatlarının evlerine tabutlarla dönmesini engelleyecek tedbirleri içeren girişimlere destek vermek gerekir. Hiçbir endişe veya haklı talep, gençlerimizin hayatından daha değerli değildir.

Sorunların çözümü bakımından atılan bu son ciddi adım, paradigma değişikliğine neden olacaktır. Bu yönüyle atılan bu adımları önemsememek, küçümsemek, kayıtsız kalmak, hele dumura uğratmaya çalışmak en hafif ifadeyle basiretsizlik ve sorumsuzluktur. Bu değerli fırsatı kaçırmamak ve çözüm çabalarını desteklemek oldukça önemli.

Normalleşme adına başlatılan açılım sürecinin olumsuzlukları da göz önünde bulundurularak yeni sürecin iyi değerlendirilmesi, süreci baltalamaya dönük provokasyonlara karşı uyanık olunması ve muhtemel problemlerin sağduyu ile yönetilmesi gerekir.

Bu temennilerle birlikte, müzakere sürecinin, adil ve onurlu bir toplumsal barışın sağlanmasında bir sonuca ulaşılmadan sonlandırılmaması hususunda kararlılıkla davranılması gerektiğini ve bu kararlılığın arkasında olduğumuzu beyan etmekteyiz…

                                                  ANADOLU PLATFORMU

Anadolu Platformu Üye Kuruluşlar

Abı Hayat Vakfı – Elazığ, Akdeniz Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Derneği – İçel, Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı – İstanbul, Bağcılar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği – İstanbul, Bilgi ve Hikmet Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği – Adıyaman, Bilim Eğitim Sağlık Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği – Gaziantep, Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı – Gaziantep, Çelikhan Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği – Çelikhan / Adıyaman, Darende Güldeste Eğitim Kültür ve Sos.Yardımlaşma Derneği – Darende / Malatya, Elbistan Çınar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği – Elbistan / Kahramanmaraş, Fıtrat Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği – İstanbul, Fidan Eğitim Sos. Sağlık Kültür Yardımlaşma ve Day. Derneği – Gaziantep, Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği – Van, Güneydoğu Teknik Elemanlar Derneği – Gaziantep, Hanımeli Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği – Malatya, Hanımın Çiftliği Eğitim Derneği (HAN-DER) – Malatya, İnsan Eğitim ve Yardımlaşma Derneği – Şanlıurfa, Çınar Eğitim Yardımlaşma Kültür ve Çevre Derneği – İstanbul, Kocaeli Gökkuşağı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği – Kocaeli, Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği – Hatay, Meşale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği – Malatya, Maltepe Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Çevre Derneği – İstanbul, Mektep Eğitim Derneği – İstanbul, Nizip Eğitim ve Dayanışma Derneği – Nizip / Gaziantep, Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği – Osmaniye, Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneği – Reyhanlı / Hatay, Rıdvan Hoca Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı – Kahramanmaraş, Sebilay Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği – Alanya / Antalya, Şehreküstü İlim Kültür ve Dayanışma Derneği – Gaziantep, T.Tepe ve Ş.Fevzi Mah. Sos. Kül. Eğt. Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği – Malatya, Tecde Eğitim ve Kültür Derneği – Malatya, Umut Işığı Eğitim ve Kültür Derneği – İstanbul, Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği – Adana, Yankı Kültür, Eğitim, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği – Erzurum, Genç Ufuklar Derneği – İstanbul, Başakder – Erciş, Bilim, Eğitim, Kültür, Araştırma Deneği (Bekader) – İstanbul, Anadolu Öğrenci Birliği Derneği – İstanbul, İyilik Derneği – İstanbul, Bursa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği-Bursa, İlim ve Hikmet Vakfı – Kayseri, Erdemli İnsanlar Derneği – Tarsus / Mersin, Ebrar İnsani Yardım Eğitim ve Kültür Derneği-Uşak, MANADER Manisa Araştırma Derneği-Manisa,