Başakder Hizmetlerine Konteynırda Devam Ediyor

0
225

Van ve Erciş’te meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremin ardından bir çok yapı yerle bir oldu. Özellikle Erciş’te neredeyse taş üstünde taş kalmadı diyecek kadar zarar oluştu.

Erciş’te yıkılan binalardan bir tanesi de Anadolu Platformu üyesi BAŞAKDER’in merkeziydi. BAŞAKDER’in binası yıkılmış hatta Dernek Başkanı Gültekin Keleş Hakkın rahmetine kavuşmuştu. Tüm bu olumsuzluklara rağmen dernek üyeleri ve gönüllüleri gece gündüz demeden kendileri gibi depremzede olan insanlara yardım ettiler.

Anadolu Platformu’nun kurduğu Afet ve Yardım Koordinasyon Merkezi’nde arama-kurtarma çalışması, hasar tespiti, yardıma muhtaçları belirleme, dışarıdan gelen yardımları organizasyonlu bir şekilde muhtaçlara dağıtma gibi faaliyetler yürütüldü. Kısa vadeli yardımları başarılı bir şekilde gerçekleştiren Koordinasyon Merkezi orta vadeli çalışmaları hayata geçirerek insanlarımızın kış boyunca muhtaç durumda kalmamaları için gerekli önlemleri alarak uzun vadeli çalışmalarını hayata geçirmeye başladı.

Depremin olduğu ilk andan itibaren organizasyonu gerçekleştirmek için bir çadır açan Platform, çalışmalarını uzun vadeli yürütmek amacıyla BAŞAKDER için iki konteynırdan oluşan bir merkezi hizmete açtı. Hem dernek faaliyetlerinin hem de yardım organizasyonunun yapılacağı bu yapılar bugün itibariyle tüm Ercişlilerin hizmetine sunulmuştur.

Havaların soğumasıyla birlikte kar yağışının da olması depremzedeler kadar yardım çalışmaları yürütenleri de zor durumda bırakıyor. Ard arda gerçekleşen artçı depremler oturulabilir olan binalarda kalmayı imkânsız hale getiriyor. Bu nedenle ihtiyaç duyulan prefabrik konutlar ve konteynırlar insanlar için önem arz ediyor. Hava şartları çadırlarda kalmayı zorlaştırıyor ve halkın donma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına sebep oluyor. Bu gibi sıkıntıların üstesinden gelmek için Anadolu Platformu acil prefabrik konut ve konteynır sağlamak için tüm Türkiye’ye çağrıda bulundu. En azından kışın atlatılması için gerekli olan bu yapılar konusunda yardımcı olmak isteyen vatandaşlar aşağıda belirtilen hesap numarasının açıklama kısmına Prefabrik yazarak yardımlarını yatırabilirler.

Nakit yardımlar için

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Derneği Türkiye Finans Fatih Şubesi

Hesap no: 1633607-1

İBAN: TR4400 2060 0004 0163 3607 0001