Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Barış için Kardeşlik Turnuvası Başladı

Barış için Kardeşlik Turnuvası Başladı

0
Barış için Kardeşlik Turnuvası Başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gaziantep Valiliği, Şehitkâmil Belediyesi, İstikrar Spor Kulübü ve Minberşam Derneği’nin düzenlediği “Yeşil Sahada Barış için Kardeşlik Turnuvası” başladı.

19 Mart Cumartesi günü Şehitkâmil Belediyesi Gazikent Spor Tesisleri’nde düzenlenen merasimle başlayan turnuvanın açılışına Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Suriye Geçici Hükümeti Sağlık Bakanı Vecihi Cuma, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyup Özkeçeci, AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, Büyükelçi Andan Keçeci, Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Gaziantep’te, Suriyelilerin kurduğu 24 amatör futbol takımının mücadele ettiği turnuvanın açılışında konuşan İstikrar Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Rahmi Açıkkol, Bülbülzade Vakfı, İstikrar Spor Kulübü ve Minberşam Derneği olarak böylesi anlamlı bir projeye öncülük etmekten son derece mutlu olduklarını belirterek; “Genç nüfusun savaş ve göçün travmatik etkilerinden bir nebze uzaklaşması için gerçekleştirilen bu organizasyon büyük önem taşıyor. Bülbülzade Vakfı olarak ilimizdeki Suriyeli misafir kardeşlerimize yönelik eğitim, kültür ve yardım faaliyetlerinin yanında hayatın bir parçası olan sporda da bir potansiyel olduğunun farkına vardık. Bu turnuvanın düzenlenmesinde emeği geçen tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Suriye Geçici Hükümeti Sağlık Bakanı Vecihi Cuma, turnuvanın hayırlara vesile olmasını dilediler. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya da futbol oynamak isteyen Suriyeli gençlerin, amatör küme liglerinde lisans çıkararak 2016-2017 sezonunda oynayabileceklerini belirterek tüm spor dallarında Suriyeli sporcuları görmek istediklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Biz hep Suriyeli kardeşlerimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bugünkü tören de son derece önemli, Suriyeli kardeşlerimiz Türk kardeşleriyle spor yapsın, birlikte eğitim görsün, birlikte geleceğe baksın inşallah” dedi.

Turnuvaya katılan takımlara başarılar dileyen Şimşek, konuşmasını şöyle dürdürdü:

“Türkiye’de büyük bölümü Suriyeli olmak üzere misafir olarak bulunan 3 milyonun üzerinde kardeşimiz var. Bu kardeşlerimiz zulümden kaçtılar. Gaziantep başta olmak üzere Türkiye, bu kardeşlerimize kucak açtı. Çünkü bizim anlayışımız, ensar ve muhacir anlayışıdır. Suriyeli kardeşlerimizin neredeyse 750 bini eğitim çağında. Onların eğitimi bizim için çok önemlidir. Bu kardeşlerimizin geleceğe ilişkin umudunun her zaman güçlü olması lazım.

Ortadoğu’da, yakın coğrafyamızda acı durumlar var, ama hiçbir kötü durum ilanihaye devam etmez. Biz hep Suriyeli kardeşlerimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bugünkü tören de son derece önemli, Suriyeli kardeşlerimiz Türk kardeşleriyle spor yapsın, birlikte eğitim görsün, birlikte geleceğe baksın. İnşallah biz bu büyük imtihandan başarıyla geçiyoruz. Dünyaya insanlık dersi veriyoruz. İnşallah hep birlikte İslam coğrafyasında çok daha huzurlu bir geleceği, bu gençlerimiz inşa edecek” dedi.

Turnuva, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’nın paslaşmasıyla başladı.

24 takımın katıldığı turnuva 19 Nisanda sona erecek.