Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Bakan Şahin’den Bülbülzade’ye Ziyaret

Bakan Şahin’den Bülbülzade’ye Ziyaret

0
Bakan Şahin’den Bülbülzade’ye Ziyaret

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin kalabalık bir heyetle Bülbülzade Vakfı’na ziyaret gerçekleştirdi.

 Bülbülzade Vakfı’nda iade ziyaret kapsamında gerçekleşen programda; vakfın ve platformun çalışmaları hakkında bilgi alış-verişinin yanı sıra bakanlığın yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi paylaşımında bulunuldu.

Beraberinde Gaziantep Vali Vekili Mevlüt KURBAN, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkâmil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Uzer’in katılımıyla gerçekleşen ziyarette; Bülbülzade Vakfı Başkanı ve Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Vakıf Mütevelli Heyeti, Yönetim Kurulu, Komisyon üyeleri ve gönüllüler hazır bulundu.

Vakfın Merkezinde Aile, Aile Çalışmaları, Aile Seminerleri

Program Bülbülzade Vakfı Başkanı ve Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir’in giriş konuşmasıyla başladı. Yoğun programına rağmen gerçekleştirdiği ziyaret için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e teşekkür eden Aldemir, Bülbülzade Vakfı’nın üst çatısı olan Anadolu Platformu tanıtım sinevizyonundan sonra yaptığı konuşmada, yıllardan beridir vakfın faaliyet merkezine aileyi aldıklarını belirterek son birkaç yılda ise aile eğitimi semineri gerçekleştirdiklerini ifade ederek bu seminerleri 3 ana ilkeye dayandırdıklarını belirtti: Sağlıklı iletişim, sahih bilgi, salih amel… Aldemir; bu ilkeleri önemsediklerini belirterek bilgi anlamında sıkıntı olmadığını, ancak bunun salih amele, yani üretime dönüşmesi noktasında problemler olduğunu ifade etti.

Kadın çalışmalarını değerlendiren Aldemir, kadınların vakıfta sadece işin mutfak kısmında ya da vitrin kısmında olmadığını belirterek bizzat işin içinde olduklarını, üretim yaptıklarını, değer ortaya koyduklarını vurguladı.

Evde Karakter Eğitimi Projesi

Ülkemizde binin üzerinde noktada gerçekleştirilen evde karakter eğitim projesi çalışmaları hakkında bilgi veren Aldemir; okul yapmaya, eğitim ihtiyaçlarını karşılamaya imkânların yetmediği bir ortamda, bu çalışmayla evlerin, camilerin, sosyal tesislerin, sivil toplum örgütlerine ait mekânların okul haline dönüştüğünü ifade etti.

Ortadoğu Ve Kuzey Afrika Sistemi

İslam dünyasında gerçekleşen değişimi yakından takip ettiklerini, iç dinamiği yöneten, sürdüren aktörlerle iletişim içinde olduklarını belirten ALDEMİR, hafta sonunda İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde gerçekleşen Ortadoğu ve Kuzey Afrika Sistemi başlıklı etkinlikte yakın çalışma, istişare imkânlarının yakalandığını ifade ederek İslam Dünyası’nda olup bitenlere karşı kayıtsız kalmadıklarını, kalamayacaklarını vurguladı.

Yardım Faaliyetleri

Yardım çalışmalarında toplumsal yapıyı önemsediklerini, bunun için de fakir tespitinde okulda öğretmen, camide imamla işbirliğine gidildiğini belirten Aldemir, fakirlerin tespiti, yardımın sağlıklı bir şekilde birinci derecede acil ihtiyaçları olanlara ulaşması noktasında gayret gösterdiklerini belirterek her yıl 50.000 kişiye yardım ulaştırdıklarını, yardım yaparken ailelerin rencide olmaması için azami gayret göstererek alış-veriş rahatlığında yardım alındığını ifade etti.

Yardım yaptıkları ailelerin listesini valiliğe bildirerek yardımın aynı kişilere ulaşmasını engelleyerek ilimizde yardım çalışmalarında eksik olan eşgüdümü aşmaya çalıştıklarını ifade etti.

Kurtuluş Ormanı Projesi

Orman projesi kapsamında yapılan çalışmalardan bahseden Aldemir, dört mevsim farklı farklı ağaçların meyve verdiğini, yapılacak sosyal tesislerle birlikte ailelerin, çocukların, öğrencilerin Kurtuluş Ormanı’ndan en üst seviyede faydalanacağını belirtti.

Eğitim Hizmet Kompleksi

İnşaat çalışmaları devam eden Eğitim Hizmet Kompleksi hakkında bilgi veren Aldemir yurt, akademi binası, spor salonu, sanat galerisi, konferans salonu ve diğer çalışmalardan bahsederek hizmet kompleksinin geldiği son nokta hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Sosyal Sermaye Merkezi

Kurulacak merkez ile yapılacak faaliyetlerde eşgüdümün sağlanarak insanımızın birikmiş tecrübesinden faydalanılırken çok verimli bir koordinasyonun sağlanacağına değindi.

 “Aile Merkezi” Türkiye’de Üçüncü Olarak Gaziantep’e Yapılacak

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’le yaptıkları görüşme sonrasında talepleri doğrultusunda başkanlığın yapımına başladığı Aile Merkezi’nin üçüncüsünün Gaziantep’te olacağı bilgisini paylaşan Aldemir, bunun da aile çalışmalarına önemli bir ivme kazandıracağını vurguladı.

Kız Yurdu İhtiyacı

Şehrimizin çok göç aldığını, öğrenci yurtlarına, özellikle de kız yurtlarını olan ihtiyacı dile getiren ALDEMİR, başta bakan olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür etti.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin:

İnsanlığın Kurtuluşu “Adalet-Merhamet” Kavramlarında Saklı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin yaptığı konuşmada, programın başında sinevizyonda geçen “adalet-merhamet” kavramlarının önemine değinerek, insanlığın kurtuluşunun bu iki kavramla sağlanacağını, kendi hayatı açısından da bu iki kavramın önemli olduğuna eğindi.

Bülbülzade Vakfı’nın Çalışmaları Beni Heyecanlandırıyor

Vakfın çalışmalarından, projelerinden, önerilerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren ŞAHİN, 7 aydır yoğun bir şekilde çalışarak bakanlığı yapılandırmaya çalıştıklarını belirtti.

Vakfınız Yaptığı “Aile Seminerleri” Bakanlığımıza Örnek Oldu

Vakfın aileyi merkeze alarak çalışmalar yürütmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Fatma Şahin aile kurumunu, ülkemizin geleceği olarak gördüğünü belirterek sözlerini şöyle konuştu:

“Sizin başlattığınız, sürdürdüğünüz, aynı zamanda Şahinbey Belediyemize de esin kaynağı olduğunuz aile eğitimlerini, seminerlerini yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Bunun için ciddi bir hazırlık içindeyiz.”

Yaptığınız, Yapacağınız Tüm Çalışmalarda Yanınızdayım

Bakanlığın çalışmaları hakkında bilgi veren ŞAHİN vakfın yaptığı, yapacağı çalışmalarda her zaman yanlarında olacağını belirterek çalışmalar ve ev sahipliği için teşekkür etti.

Bakan Fatma Şahin’e Plaket

Yoğun bir atmosferde gerçekleşen programda ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e Bülbülzade Vakfı Başkanı ve Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir plaket takdim etti.

Program yakın zamanda tekrar görüşme dileğiyle son buldu.