Azez’de Kamu ve STK İşbirliği ile İftar Programı

0
146

Suriye’nin Kuzeyinde Azez’de faaliyet gösteren Sivil Toplum ve Kamu kurumları iş birliğiyle iftar organizasyonu gerçekleştirildi.

Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı, Bülbülzade Vakfı, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valilik iş birliği ile gerçekleştirilen iftar programına; Kilis İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Kilis İl Tarım Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, Kilis İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık, Yunus Emre Enstitüsü Fikret Çıtlak, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Azez Yerel Meclis Başkanı ve Valilik yetkileri ve birçok davetli katıldı.

İftar organizasyonun da Turgay Aldemir selamlama konuşmalarını gerçekleştirdi. Aldemir konuşmasında şu hususlara değindi;

“Ramazan’ın başından beri yoğun bir program icra ettik. Pandemi döneminde ve ramazan boyunca güvenli bölgelerde 4 Kültür merkezinin açılışını yaptık şimdi buralarda bine yakın öğrenci eğitim görüyor. Yaptığımız işi bir bilgi ve bilinçle yapmamız gerekiyor. Bu merkezler içinde yaşadığımız toplumun sorunları için bir arayış. Zaman bizim için bir imtihan. Asla geri getirme imkânımız yoktur. Yol uzun zaman kısa daha çok çalışmalıyız.

Toplumsal süreçlere, özelikle toplumsal meselelere dönük yüzümüz olmadığı zaman, söz hayatla buluşmadığında sokakla bağ kurulamıyor. Sokağın, gençlerin, kadınların, engellilerin, azınlıkların, farklı dini ve fikri grupları anlamaya dair bir çabanız yoksa kendi oluşturduğunuz o konfor dünyasında başka bir sürece evriliyor. Suriye’deki bu sorunların üstesinden hep birlikte geleceğiz.

Rabbime hamd olsun bugün Suriye’de çekilen sıkıntıların kefareti olarak pandemi süreci çok hafif atlatılıyor. Bu ramazan gününde bu iftar saatinde Rabbim kalplerimizi birleştirsin işlerimizi kolaylaştırsın. Kadir gecesini yaşayacağımız bu günlerde dualarımızı birbirine ortak etsin. Bizim inanç dünyamızda insan insanın kardeşidir dostudur, dayanağıdır. Biz Suriye’yiz. Suriye’nin de Türkiye olduğunu biliyoruz. Aramızda sınırlar olabilir ama bunları biz çekmedik. Gönlümüzde Suriyeli kardeşlerimizle hiçbir ayrım ve hiçbir sınır yoktur. İnşallah gelecekte de olmayacaktır. Yeniden kardeşliğin, adaletin, İslam’ın onur ve izzetinin bu topraklarda yaşam bulması için çabalamaya devam edeceğiz. İftarınız hayır oruçlarınız kabul olsun.” dedi.

Turgay Aldemir ve beraberindeki heyet İftar programının ardından Azez’de bulunan Anadolu Kültür Merkezini ziyaret ederek çalışmaların seyri hakkında bilgi aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.