Aylan Bebek Belgesele Konu Oldu

0
Aylan Bebek Belgesele Konu Oldu

Binlerce insanın ölümüne neden olan Suriye’deki iç savaş sırasında mülteci durumuna düşen milyonların “cansız sesi” olarak hafızalarda yer edinen Aylan Kürdi, belgesele konu oldu.

Gaziantep’teki bir grup sinema sevdalısı tarafından hazırlanan ve montaj aşamasının sürdüğü belgeselde, baba Abdullah Kürdi’nin Aylan bebeğin bilinmeyen yönleri, öldüğü gece, öncesi ve sonrasını anlatımı, ayrıca Aylan bebeğin fotoğrafları ve 3 yıllık kısacık yaşamından kesitler yer alıyor.

Ortadoğu Medya İletişim Merkezi Müdürü Fatih Eminoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Muhacirler” adlı belgesel serisi hazırlandığını söyledi.

Belgesel sayesinde Suriye başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinden Türkiye’ye gelen muhacirlerin yaşadıkları, yolculukları ve Türkiye’deki yaşantıları başta olmak üzere kapsamlı bir çalışmanın hayata geçirildiğini aktaran Eminoğlu, belgesel serisinin önümüzdeki günlerde TRT Avaz’da yayınlanmaya başlanacağını, farklı dillerde hazırlandığı için daha sonraki süreçte TRT Kürdi ve TRT El-Arabia kanallarında da yayınlanacağını kaydetti.

Aylan bebeğin dramatik hikâyesi

26 bölümden oluşacak belgesel serisinin ilk bölümünün Aylan bebek olarak planlandığını aktaran Eminoğlu, “İlk bölümünde herkesin bildiği bir ismi konu alalım istedik. O yüzden Aylan bebeğin babası Abdullah Kürdi ile bir araya geldik. Aylan bebeğin dramatik hikâyesini hepimiz biliyoruz. Dünyayı sarsan küçük bebeğin hikâyesini babasının gözünden konu aldık. Abdullah Kürdi, yaptığımız röportajlarda bu süreçte yaşadığı olumlu veya olumsuzlukları anlattı” dedi.

Çıkış noktası fotoğraf karesi

Yönetmen Abdullah Göğüş de Aylan bebeğin cansız bedeninin sahile vurduğu olayı yansıtan fotoğraf karesini gördüğünde kendi çocuğunun gözlerinin önüne geldiğini ve çok duygulanıp o gece uyumakta zorlandığını belirtti.

Aylan bebeğin muhacirler konusunda simge haline geldiğini anımsatan Göğüş, Aylan bebeğin küçücük bedeniyle tüm dünyaya önemli sorunu duyurduğuna işaret etti.

Tüm dünyanın Aylan bebek sayesinde vicdanıyla karşı karşıya geldiğini vurgulayan Göğüş, şöyle devam etti:

“Aylan bebeğin babası Abdullah ile buluşmak, onunla röportaj yapmak bize nasip oldu. Olayı dünyaya nasıl duyurabiliriz diye kendime yük hissetmeye başladım. Belgesel çekimleri sırasında Abdullah Kürdi de çok zorlandı. Röportaj için, biz o gecenin atmosferine ulaşabilmek için Şile sahillerini seçmiştik. Röportaj da 3-4 saat sürmüştü. Abdullah Kürdi kolay konuşamadı. Defalarca hüzünlenip ağladığı oldu.”