Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Kadın ve Aile Derneği “Aydını Olmayan Bir Vakfın, Dünyaya Söyleyecek Sözü Yoktur Demektir!”

“Aydını Olmayan Bir Vakfın, Dünyaya Söyleyecek Sözü Yoktur Demektir!”

0
“Aydını Olmayan Bir Vakfın, Dünyaya Söyleyecek Sözü Yoktur Demektir!”

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER)’in düzenlediği Hizmet İçi Eğitim Programının açılış konuşmasını gerçekleştiren Rabia Aldemir “Aydını olmayan bir vakfın, derneğin dünyaya söyleyecek sözü yoktur demektir” dedi.

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER)’in 09 Mart 2019 Cumartesi günü dördüncüsünü düzenlediği “Hizmet İçi Eğitim Programı”, Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde Gaziantep’te yapıldı.

Kahramanmaraş, Elbistan, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis, Gaziantep ve Nizip’ten 170 AKADDER üyesinin katıldığı programda Hidayet Şefkatli Tuksal ve Hatice Görmez de birer sunum gerçekleştirdi.

AKADDER’in tanıtım filminin izlenmesiyle başlayan programın açılış konuşmasını AKADDER Başkanı Rabia Aldemir gerçekleştirdi. “Gönüllülük ve sorumluluk” üzerine konuşma gerçekleştiren Aldemir özetle şunları söyledi:

“Gönüllülük nedir? Vasıfsız insan gücü mü? Ücretsiz iş gücü mü? Boş zamanlarda yapılan faaliyetler mi? Allah’ın emaneti olan bu davada sorumluluk da gönüllülük de bu kadar ucuz ve kolay olmamalı. İbadetlerde Allah’a verilen sözün hükmü neyse vakıf ve dernek işlerinde de verilen sözün hükmü budur. Gönüllülük bir insanın kendisi ve ailesi dışındaki insanların yaşam kalitesini yükseltmek için kendi gönül rızası ile karşılık beklemeden inisiyatif, yani sorumluluk almasıdır. STK’ların en önemli kaynağı gönüllüleridir.

Biz kadınlar olarak 40 yıldır gerekliliğine inanarak çok güzel işler yaptık. Dersler, sohbetler, sivil eğitimler, çocuk ve genç eğitimleri, yardım çalışmaları yapmak için her alanda sorumluluk aldık. İnanarak ve adanarak başladığımız bu işleri bizden sonraki nesillere nasıl aktaracağımız konusunda derin kaygılarımız var. Gençleri neden yeterince çalışmalarımıza katamıyoruz?

Dışarıda bencillik, egoistlik, birbirinin üstüne basılarak yükselmeye çalışanların, umursamayanların, kendi evini alev sarmadıkça mahalle yansa umurunda olmayan insanların aksine; karşılıksız, menfaatsiz, çıkarsız, inandığı işleri geliştirmeye çalışan duyarlı insanların görmeli ortaya adım attığında. Etrafındaki insanların dünyadaki mazlumların şehrindeki garip gurabanın daha iyi olması için çabalayan insanlar görmeli.

Sadece kendisi için yaşayan insanlar, kaba ve ilkel çizgileri ağır basan insanlar sürekli sorun üretir. Ama peygamber örnekliğini öğrenmek için yaptığımız dersler, onun ve arkadaşlarının oluşturduğu güzel atmosferi yakalamaya çalışmak, bizim için umut veren bir durum. ‘Zorlaştırmayın kolaylaştırın, müjdeleyin nefret ettirmeyin’ evrensel beyanını biz anlıyorsak eğer bu atmosferi oluşturmakla yol alıyoruz demektir.

Yanlışı olmayan bir vakfın, derneğin geçmişi yoktur. Çocuğu, genci olmayan bir vakfın ve derneğin geleceği yoktur. Kadın olmayan bir vakıf ve dernekteki erkekler inandığı davayı ailesine aktaramamış demektir. Aydını olmayan bir vakfın, derneğin dünyaya söyleyecek sözü yoktur. Siyasilerle ilişkisi olmayan bir vakfın, derneğin kendi devletine söyleyecek sözü yoktur. İçine fakir, fukara, muhacir girmeyen bir vakıf ve dernekte merhamet ve vicdan kurumuştur. Sadece kendi içinde iç bütünlüğünü tesis eden birimler toplumda kolektif faaliyet organize edebilirler.

Aidiyet; yükü ve yükümlülüğü paylaşmaktır, yürüyüş esnasında alınan kararlara katılmaktır, görüş ve önerilerde bulunmaktır, diğer fikirlere tahammül göstermektir, alınan kararlara uymaktır, olumlu ve olumsuz sonuçları birlikte göğüslemektir.”

Konuşmanın ardından AKADDER Başkanı Rabia Aldemir’e Mürüvvet Pak tarafından hediye takdim edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.