Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Avrupalı STK’lardan Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Avrupalı STK’lardan Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

0
Avrupalı STK’lardan Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Avrupa’nın 5 farklı ülkesinde mülteci kadın hakları konusunda bilinç oluşturmak için yürütülen proje kapsamında proje yetilileri Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Avrupa’nın 5 farklı ülkesinde mülteci kadın hakları konusunda bilinç oluşturmak için yürütülen proje kapsamında İtalya’dan Levi Biddin, Hollanda’dan Nudan Eren, Yunanistan’dan Sofia Kufokili, Kadın ve Demokrasi Derneği’nden Sezer Güngör ve beraberindeki heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Proje hakkında bilgi veren Sezer Güngör; “Avrupa’nın 5 farklı ülkesinde mülteci kadınların hakları hakkında bilinç oluşturmak istiyoruz. Aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarını ve kamu kurumlarını ziyaret ediyoruz. Bugün burada olmamızın sebebi Suriyeli mülteciler konusunda örnek faaliyetler yürütmenizdir” dedi.

Burası misafirperver bir ensar şehridir

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise; “Şehrimize hoş geldiniz. Burası misafirperver bir ensar şehridir. Biz sivil toplum olarak eğitim, kültür, sanat, spor, medya, insani yardım alanlarında Suriyelilerle beraber çalışmalar yürütüyoruz. Dünyanın kanayan yarası Suriye’ye gösterdiğiniz ilgiden dolayı halklarınıza ve sizlere teşekkür ediyorum. Burada yeniden bir insanlık tarihi yazılıyor. Buna duyarlılık gösterenleri tarih farklı kaydedecektir” dedi.

Suriyelileri bir sorun olarak görmüyoruz

Dünyanın değişik yerlerindeki uygulamaları inceleyerek ortaya çıkan tecrübeleri referans aldıklarının altını çizen Aldemir, sözlerini şöyle sürdürdü; “Şuan eğitim, kültür alanında yapılan çalışmalara öncelik veriyoruz. Biz Suriyelileri bir sorun olarak görmüyoruz. Onlarla beraber dünyanın birikmiş sorunlarını konuşmak ve kendi insani olgunluğumuzu kazanmak için bir fırsat olarak kabul ediyoruz.

Yürüttüğümüz tüm çalışmaları Suriyeli kardeşlerimizle birlikte yürütüyoruz. Yapılan çalışmaların tamamında birlikte gayret sarf ediyoruz. Normal şartlarda biz neye ihtiyaç duyuyorsak Suriyeli kardeşlerimizin de aynı şeylere ihtiyaç duyduğu bilinci ile çalışıyoruz. Suriye meselesi çadır kent, gıda, barınma ve sağlık meselesi olarak görülmemeli. Barınma, sağlık ve gıda temel ihtiyaçlardır. İnsanı insan yapan bunun ötesinde yapılacak çalışmalardır.

Suriyeliler kendi kültürlerini yaşamalı

İşte burada kültür, sanat, düşünce devreye giriyor. Bizler farklı milletlerin duyarlı insanları olarak kendi kültürümüzü Suriyelilere aktarmaktan ziyade onların kendi kültürlerini yaşatmayı çok daha büyük bir erdem olarak görüyoruz. Onların yazarlarını, gazetecilerini bir araya getirdik. Bunlarla Arapça bir gazete çıkarıyoruz. Suriyeli akademisyen ve kültür insanları Vakfımızda bir araya geliyor. Suriyelilerin kendi kültürlerini yaşatması için Türkçe, Arapça ve Kürtçe yayın yapan radyomuz var. Şiddete bulaşmayan her grup radyodan her türlü kültürel programı seslendirebiliyor.

İnsanlığın ortak birikimini Suriyelilere ulaştırmaya çalışıyoruz

Bu kültürel zenginlik devam etsin diye kitaplar tercüme ediyoruz. İnsanlığın ortak birikimini Suriyelilere ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu savaşın en büyük mağduru çocuklar ve kadınlar. Çocuklara dönük eğitim materyalleri hazırlıyoruz. Eğitim setlerini Arapça olarak hazırlayıp onlara ulaştırıyoruz. Aynı eğitim setlerini Kürtçe olarak da Kürt bölgelerine ulaştırıyoruz.

Kadınlara yönelik çalışmalarımız var. Kadınların ve çocukların eğitimi, gençlerin sportif ve sanatsal faaliyetlere katılımını önemsiyoruz. Bunun için mahallelerde futbol takımları kuruldu. Lig oluşturuldu ve son maç Gençlik ve Spor Bakanının da katılımıyla birlikte yapıldı. Böylelikle on binlerce genci bir araya getirdik.”