ATB İstanbul Bölgesi 'Eğitim Soruşturması'nda

0
247

‘Eğitim Soruşturması’ çerçeve planı kapsamındaki arama konferansı birçok eğitimci, yazar, ilahiyatçı, STK temsilcisi, belediye başkanı ve kaymakamın katılımıyla gerçekleşti

Marmara Eğitim Gönüllüleri Derneği, ‘Eğitim Soruşturması’ çerçeve planı kapsamında birçok eğitimci, yazar, ilahiyatçı, STK temsilcisi, belediye başkanı ve kaymakamın katılımıyla bir ‘Arama Konferansı’ düzenledi. Topkapı Eresin Otel’de düzenlenen konferansa, Üsküdar Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Esenler Belediye Başkanı Teyfik Göksu, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Ahmet Koçibar, İTO Meclis Üyesi Orhan Albayrak’ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve eğitimci katıldı.Anadolu Talebe Birliği adına Arama Konferansı’na ATB İstanbul Bölge Koordinatörü Emrah Atila katıldı.

Açılış konuşmasının ardından GENAR Genel Müdürü Mustafa Şen’in moderatörlüğünde yapılan konferansta ise katılımcılar insan tanımı ve eğitimi üzerinde görüş belirtti. Farklı görüşten birçok katılımcı insanın doğru tanımlanmadan iyi bir eğitim verilemeyeceği konusunu masaya yatırdı ve konu üzerine fikir alışverişi yaptılar.

Konferansın ikinci bölümünde “Nasıl eğitim?” sorusuna cevap arandı. ATB İstanbul Koordinatörü Emrah Atila konu hakkında “Şuanki Milli Eğitim felsefesinin 1930-40’lı yıllardan kalma olduğunu ve ideolojiye kurşun asker yetiştirme hüvviyetinde olduğunu, bu felsefenin yok hükmünde olduğunu ve yeni bir eğitim felsefesinin yeni ve değişen Türkiye’ye ve Dünya’ya uygun olarak oluşturulması gerektiğini ayrıca Bilgi Felsefesinin de bunun yanı beraberinde inşa edilmesi gerektiğini” belirtti . “Artık mevcut Milli Eğitim Sistemin’e yama yapılmamalı mevcut eğitim sistemi çöpe atılmalı ve kendi medeniyetimizden çıkan ve çağın diliyle konuşan bir eğitim sistemi kurulmalı” dedi. Ayrıca ATB İstanbul Bölgesi’nin hazırladığı “Milli Eğitim Milli Olmalı” adlı eğitim raporu tüm katılımcılara dağıtıldı.