ASTP 'Yeni Anayasa' önerilerini sıraladı

0
209

Ülfet-Der’in de desteklediği Adana Sivil Toplum Platformu bünyesinde bir araya gelen çok sayıda sivil toplum örgütü adına söz alan ASTP Başkanı Mahmut Eraslan ‘Yeni Anayasa’ önerilerini sıraladı.

Eraaslan, Yeni Anayasa’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte rejim tartışmaları başta olmak üzere ‘bölünme paranoyaları’, hain yaftalamalarının sona ereceğini, Türkiye’nin gerçek sorunlarının gündeme alınacağını söyledi.

BİDER Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen oturumda konuşan Mahmut Eraslan, anayasaların toplumsal sözleşme mahiyetini taşıması, toplumun doğrudan görüşlerinin alınmasıyla mümkün alabileceğini ifade ederek, “Dolayısıyla yeni anayasanın hazırlanmasında halkın doğrudan görüşlerinin alınması esastır. Yeni anayasa toplumsal sözleşme mahiyetinde olmalı” yorumunda bulundu.

‘Yeni Anayasa’ çalışmalarına katkı sağlama amacıyla Adana Sivil Toplum Platformu olarak bir çalışma yaptıklarını anlatan Eraslan, bu çalışmayı kamuoyu ile paylaşarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa Komisyonu’na göndereceklerinin altını çizdi.

Mevcut anayasanın darbeciler tarafından yapıldığını ve Türkiye’ye yakışmadığı görüşünü savunan Eraslan, “Darbe anayasasının değişmesi konusunda toplumu duyarlı olmaya ve ‘Yeni Anayasa’ya katkı sağalamaya davet ediyoruz. Yeni Anayasa’nın yürürlüğe girmesiyle, rejim tartışmalarının, bölünme paranoyalarının, hainlik yaftalamalarının sona ereceğine ve ülkemizin gerçek sorunlarının gündeme alınacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Hazırlanacak yeni Anayasa’nın, ‘gelen gideni aratır’ tarzında olmaması, evrensel hukuka uygun, Türk halkının beklentilerini, inancını ve kültür değerlerini önceleyen bir doğrultuda yapılması gerektiğini dile getiren Mahmut Eraslan, açıklamasını da şöyle sürdürdü; “TBMM Başkanlığı, sivil topluma, yapılan Anayasa çalışmalarına fikir ve öneri bildirmeleri çağrısında bulunmuştu. Bizde Adana Sivil Toplum Platformu olarak bu çağrıya uyarak çalışmamızı tamamladık” diye konuştu.