Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Aşırtmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası Gaziantep’te Yapıldı

Aşırtmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası Gaziantep’te Yapıldı

0
Aşırtmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası Gaziantep’te Yapıldı

İstikrar Spor Kulübü’nün Gaziantep’in kurtuluşu münasebetiyle düzenlediği Aşırtmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası Yapıldı.

Bülbülzade Vakfı, İstikrar Spor Kulübü Derneği, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve Şehitkamil Belediyesi’nin Gaziantep’in kurtuluşu münasebetiyle düzenlediği Aşırtmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası Gaziantep’te Yapıldı.

Bülbülzade Vakfı, İstikrar Spor Kulübü Derneği, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve Şehitkamil Belediyesinin Gaziantep’in kurtuluşu münasebetiyle düzenlediği Aşırtmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası 28 Aralık Cumartesi günü Kamil Ocak Kapalı Spor Salonunda Yapıldı.

Dünyanın en eski sporlarından biri olan Aşırtmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonasına Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve yönetim kurulu üyeleri, Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Faruk Şiran, İstikrar Spor Kulübü Derneği Başkanı Abdulvahap Kara, Şehitkamil Belediyesi Kültür Müdürü Remzi Yılmaz ve çok sayıda davetli katıldı.

28 Aralık Cumartesi günü sabah saat 08:00’da başlayan müsabakalar gün boyu devam etti. Müsabakalara Hatay, İskenderun, Osmaniye, Adana, Kahramanmaraş, Kayseri, Şanlıurfa, Kilis ve Gaziantep’ten 326 sporcu katıldı. Yıldızlar 14-17 yaş, gençler 18-20 yaş, büyükler 21 yaş ve üstü ve baş pehlivanlık dallarında müsabakalar yapıldı. Çevre il ve çok sayıda izleyicinin katıldığı müsabakaların ardından ödül töreni düzenlendi. Ödül töreninde bir konuşma yapan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir Gaziantep’in kurtuluşu münasebetiyle yapılan bu organizasyona katkı sağlayan kuruluşlara teşekkür ederek; “Biz biliyoruz ki güçlü yarınlar bedenen ve zihnen güçlü olan nesillerle mümkündür. Hatay, Kahramanmaraş ve özelde de Gaziantep yöresine ait olan bu güreş türünün yaşatılması için gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediyorum. Gaziantep tarihinde zor günler yaşadı ve bundan dayanışmayla, birbiriyle kurduğu muhabbetle kurtuldu. Ülkemiz de birinci cihan harbinde yaşadığı zor günlerin benzerlerini yine yaşıyor. Bu zorlukları da hepimizin birliği ile beraberliği ile yine aşacağız. Günün ilk saatlerinden itibaren ortaya koyduğunu çaba, gayret ve fedakarlıklarınızla; centilmence yapılan müsabakaların sonunda kazananı ile kaybedeni herkesi tebrik ediyorum.” dedi.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan’da Gaziantep’te olmaktan bu tarihi sporun yaşamasına katkı vermekten mutlu olduğunu belirterek; “Gaziantep’in kültürüne sahip olması, geçmişin geleceğe ışık tutmasını sağlamıştır. Biz federasyon olarak Türkiye şampiyonasını Gaziantep’te yaptık. Ama seyirciler arasında konuştuğum arkadaşlar bu tür organizasyonların daha çok yapılması gerektiğini vurguladılar. Önümüzdeki yıl aba güreşlerimizin sayısını arttırarak gençlerimizin milli kıyafetlerle müsabakalara katılmalarını sağlayacağız.” dedi.

Konuşmaların ardından Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan tarafından şampiyonaya destek veren Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, İstikrar Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Eminoğlu ve Şehitkamil Kültür Müdürü Remzi Yılmaz’a plaket verdi. Plaket töreninden sonra 14-17 yaş, gençler 18-20 yaş, büyükler 21 yaş ve üstü ve başpehlivanlık dallarında dereceye giren sporculara ödülleri verildi. Program ödül töreninin ardından hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile sona erdi.