ASİM, İsrail’i Lanetledi

0
193

Aralarında Ülfet Der’in de bulunduğu Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM), İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik engellemelerini düzenledikleri basın açıklamasıyla telin etti.

Ülfet Der, ADYAR, İHH, Peygamber Sevdalıları Platformu, Özgür Der, İnsan Medeniyet Hareketi ve Mazlumder gibi onlarca İslami STK’nın da aralarında bulunduğu Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM), Adana Merkez Camii’nde bir araya gelerek İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik engellemelerini protesto etti, Mescidi Aksa’nın ümmetin onuru olduğuna dikkat çekti.

Cuma namazının ardından Adana Merkez Camii’nde gerçekleşen program, Veysi Sonkaya Hoca’nın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. ASİM Başkanı Mahmut Eraslan’ın okuduğu basın açıklamasında, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescidi Aksa’ya yönelik Siyonist yasaklamaların ve zulümlerin kabul edilemeyeceği belirtildi.

“Mescidi Aksa’da Müslüman kanı akıtılıyor. Tekbirlerle bomba sesleri birbirine karışıyor. Ezanlar susturuluyor. Ümmeti Muhammed’in namaz kılmasına dahi izin verilmiyor” diyen Eraslan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

”Siyonist işgal yönetimi bir yandan arkeolojik kazı bahanesi ile Mescid-i Aksa’nın altını oyup yıkmaya kast ederken diğer yandan da Müslümanları Mescid-i Aksa’dan uzak tutmaya çalışıyor. Sayısı milyar ile ifade edilen Müslümanların gözü önünde yıllardır işlenen cinayetlerin üstüne bir de Mescid-i Aksa’ya kilit vurulması bardağı taşıran son damla olmuştur.

Şu hakikat apaçık ortadadır ki; Siyonist işgal yönetimi bu cesareti Müslümanların sessizliğinden ve duyarsızlığından almaktadır. Siyonist işgal yönetimi bütün insan hakları ihlallerine, cinayetlerine, çiğnediği uluslararası hukuk kurallarına rağmen pervasızlığına devam ediyorsa bunun tek nedeni biz Müslümanların dağınıklığı parçalanmışlığı, vurdumduymazlığı ve duyarsızlığıdır. Artık silkinmek, uyanmak ve Siyonist İsrail’e hak ettiği dersi vermek zamanıdır. Bunun da yolu tek bir ümmet olduğumuzu hatırlamak, birliğimizi, beraberliğimizi pekiştirmektir.”

Basın açıklamasının ardından Siyonistler tarafından şehit edilen Filistinli Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılınıp Kudüs’ün işgalden kurtuluşu için dualar edildi.