Arınmadıkça bize çıkış yok

0
Arınmadıkça bize çıkış yok

Gül-Der Başkanı Necat Yazıcı, bugünlerde kuşanılması gereken şeyin ‘sorumluluk ahlakı’ olması gerektiğini bildirdi.

Gül-Der Başkanı Necat Yazıcı, Ramazan ayı mesajında bu dönemde düşünmek, tefekkür etmek ve sorgulamanın önemne dkkat çekerken, gündelik siyasetin lafazanlığını yapmak yerine iktisattan eğitme, ahlaktan bilme, siyasetten kültüre pek çok konuda yapısal sorunların tespit edilerek çözüme hedeflenilmesi gerektiğini bildirdi. Ramazan ve orucun günahlarımız ve hatalarımızla yüzleşme zamanı olduğunu hatırlatan Yazıcı, “Arınmadıkça bize çıkış yok. Bugünlerde kuşanmamız gereken en önemli şey, işte tam da bu yüzden ‘sorumluluk ahlakı’ olmalıdır.”dedi.

İşte Gül-Der Başkanı Necat Yazıcı’nın o mesajı:

Tarihin kırılma anları vardır; bu kırılma anlarında gidişatı doğru okuyanlar bir sonraki süreci şekillendirme gücüne erişecekler, kırılma anına bigane yahut seyirci kalanlar da tarihin bilinmezler, unutulmuşları arasına atılacaklardır. Düşünmek, tefekkür etmek, sorgulamak insanı diğer canlılardan ayıran en özel insan hasletlerdendir; ancak günlük hayatın karmaşası çersinde bunun mümkün olması zihnin bir durup etrafını temaşa etmesne bağlıdır. O yüzden biz durduran kimi olgular, bağrında büyük fırsatlar barındırır. Kutlu Ramazan ve oruç durağı da böyle br imkanı bize vermektedir.

Bu kadim milletin/coğrafyanın bir evladı olarak her birimze ciddi ödevler düşüyor. Yeryüzünün bir büyük laboratuvara çevrildiği ve her birimzin iradesiz bir denek haline dönüştürüldüğü bu süreçte, gecikmeye mahal vermeksizin yapısal sorunlarımızı tespit etmeli ve gündelik siyasetin lafazanlığını yapmak yerine bu sorunların nasıl çözüleceği üzernde düşünmeliyiz. İktsattan eğitime, ahlaktan bilme, siyasetten kültüre pek çok konuda yapısal sorun analiz yapmak; neyin neden aksadığına dair doğru, sağlıklı, derinlikli yaklaşımlar ortaya koymak zorundayız. Br mlletin/toplumun/kültürün en gerçekçi sermayesi nitelikli insan gücüdür. Buna yatırım yapmayan milletler için yeryüzü sofrasında garsonluktan başka br mevki öngörülmemektedr. Yaşadığımız problemlern ne ahlaken, ne siyaseten ne de başka yönlerden sorumlusu gençlermiz değildir. Br sorun varsa bu bir “yetişkin” sorunudur. Yetişkinler kendilerne bir çeki düzen vermelidirler.

Hepimiz gerçekten evmizin önünü, kalbmizin çeperlerini, zihnimizin damarlarını, yüreğmizin kirlerini temizlemeliyiz. Başkasının günahından erdem devşirmeye çalışmak br maharet değildir. Ramazan ve oruç, bir tezkye ve tevbe fırsatıdır, günahlarımızla ve hatalarımızla yüzleşme zamanıdır. Arınmadıkça bze çıkış yok…

Pandemik süreçte uç veren gayri insani ve gayri ahlaki diijital geleceğin yıkıcı etklerinden korunmak için çareler üretmekte geç kalmaktan korkmalıyız. Biz güçlü ve anlamlı kılan ve inançlarımızdan beslenen kadim değerlermiz hayatın her alanında işler kılmak, küresel dayatmalara karşı en önemli savunma aracımız olmalı.

Uyanmazsak, hepmz sermayenn/küresel şrketn br müşters olmaktan öte br değer taşımayacağız.

Zihinmiz ve kalbimiz, geçmişten geleceğe uzanan sağlıklı, adil, özgür bir perspektifle yenden yoğurmayı başaramazsak, yeni bir kölelik, bu defaki şekliyle dijital bir kölelik çağı bizler için çok da uzak gözükmüyor. Kimse kalkıp da karanlığa/sermayeye/küreselcilere sövmesin; kalksın da br zahmet bir mum yaksın. Öğretmen olarak yaksın, öğrenci olarak yaksın, esnaf olarak yaksın, siyasetçi olarak yaksın, bilim adamı olarak yaksın, ev hanımı olarak yaksın…

Korku, kriz ve kaos atmosfer insan zihinin dumura uğratır ve mankurtlaştırır. Korku, kriz ve sürekli kaos atmosfernden beslenenlerin yol açacağı yıkımdan ise ancak biliginin ışığıyla, erdemin rehberiliğyle, sanat ve estetiğin inceliğyle kurtulabiliriz. Bizi insan kılan en temel hasletlermizi unutursak insanlığımız bir daha geri gelmeyebilir.

Hiçbir şey küçük değlidir, küçük görülmemelidir. Ne iyilik ne de kötülük. Bilakis göz ardı edilen kötülük ve sahiplenlmeyen iyilik felaketmizin habercisi olacaktır. Bugünlerde kuşanmamız gereken en önemli şey, işte tam da bu yüzden ‘sorumluluk ahlakı’ olmalıdır”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.