Arap Baharı ve İslam’ın Geleceği

0
168

Van Gökkuşağı Eğitim Kültür Ve Yardımlaşma Derneği “Arap Baharı ve İslam’ın Geleceği” konulu konferans düzenledi. 16 Ekim 2011 tarihinde gerçekleşen programa yoğun katılım gözlendi.

Van Gökkuşağı Eğitim Kültür Ve Yardımlaşma Derneği gazeteci yazar Turan Kışlakçı’nın katıldığı “Arap Baharı ve İslam’ın Geleceği” konulu konferans düzenledi. Konferans 16 Ekim 2011 de Gökkuşağı Derneği konferans salonunda saat:11.00 de başladı.

Kışlakçı; Batı, İslam alemini bölmeye yönelik bir takım entrikalar çeviriyor, bunun bu güne mahsus bir şey olmadığını tarihin derinliklerine baktığımızda da görürüz, dedi. Batının bu oyununun en belirgin delilinin ise Ortadoğu ülkelerine verilen isimlerin (Suriye, Lübnan, Irak, Libya, Ürdün) Arap kültürünün değil Yunan, Bizans kültürünün ürünü olduğunu belirtti. Ortadoğu ülkelerini yöneten diktatörlerin tarihte yapmış oldukları katliamlara değinen Kışlakçı, “diktatörlerin antiemperyalist görünmelerine bakılmamalı, göründüklerinin aksine bunlar batının birer maşasıdırlar” dedi. “Tunus’tan başlayarak gerçekleşen Arap baharı Ortadoğu halklarının özgürleşmeleri yönünde ve diktatörlerin zalimane yönetimlerinden kurtulmaları için büyük bir fırsattır” diyen Kışlakçı, “önemli olan bundan böyle bu fırsatı iyi değerlendirmektir, batının buna yön vermesine mani olup bu gidişatı Müslümanların yönlendirmeleri gerekir” dedi.  Kışlakçı sözlerini okumanın önemine değinerek; Van’dan da alim, bilim adamı çıkmalı, Müslümanların Aydın ve kanaat önderleri olmalı; ki bunu başarır isek gelecek elbette Müslümanların olacaktır, dedi.

Katılımın yoğun olduğu program yapılan ikramlardan sonra nihayete erdi.