Ana Sayfa Kuruluşlar Bursa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Arakan Şehitlerinin Aziz Hatırasına

Arakan Şehitlerinin Aziz Hatırasına

0
Arakan Şehitlerinin Aziz Hatırasına

Bursa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, Arakan’lı Müslüman kardeşlerimizin ızdırabını gündeme taşıyor.

Ördekli Kültür Merkezi’nde Arakan’a yardım götüren Bursa İHH gönüllüsü Ebubekir ARMAĞAN’ın izlenimlerini anlatan programda duygu yüklü anlar yaşandı. 2 Kasım Cuma günü gerçekleşen programa yoğun katılım oldu.

Program BUSEYDER tanıtım videosunun izlenmesiyle başladı. Ardından kürsüye gelen Bursa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burhanettin AYANOĞLU selamlama konuşması yaptı.

Konuşmasında, yüzlerce yıl huzur içinde yaşayan Burma Müslümanlarının, Budist vahşetiyle çocuk-yaşlı demeden gözümüzün içine bakarak katledildiğini ifade etti. Yanımız yanmak üzere ve bu yangının ayrıca tarihte bir dönemi kapayıp yeni bir dönemi açacağa benzediğini ifade eden AYANOĞLU, yangın, ölüm, zulüm hepsi bizim topraklarımızda, bizim evlerimizde. Ölenler bizim annelerimiz, babalarımız, çocuklarımız. Öldürenlerin ise yeryüzünde ebedi kalacaklarını zanneden putperest-emperyalist müstekbirler olduğuna işaret etti.

Peygamberimizin (sav)Müslümanlar bir vücudun âzaları gibidir. O âzalardan biri rahatsız olsa bütün vücud rahatsızlık duyar. Hadisi şerifi gereği nasıl vücutta bir aza ağrıdığı zaman, onun ağrısı diğer azaları da etkiliyorsa, bir mü’minin sevinmesi veya üzülmesi durumunda diğer mü’minlerin hali de böyle olmalıdır, dedi. AYANOĞLU: ‘Size ne oluyor ki, Allah yolunda ve: ‘Rabbimiz, bizi halkı zalim olan bu ülkeden çıkar, bize katından bir veli (koruyucu sahib) gönder, bize katından bir yardım eden yolla’ diyen erkekler, kadınlar ve çocuklardan zayıf bırakılmışlar adına savaşmıyorsunuz?’ ( Nisa:75 )

Ayeti kerimesinin, ‘mazlum ARAKAN MÜSLÜMANLARI için sorumluluklarımızı kuşanma vaktini bizlere hatırlatmıyor mu?’diyerek sözlerini tamamladı.

Programın ikinci bölümünde kürsüye gelen Bursa İHH gönüllüsü Ebubekir ARMAĞAN’ın sunumu başladı.

Yaklaşık yüz yıldır Myanmar yönetimince sistematik katliama uğrayan Burma Müslümanlarının ızdırabı dinmek bilmiyor. Budist saldırılarıyla çocuk ve kadın ayırt etmeden nefret ve vahşetle Müslümanlar katlediliyor. 2012 Ramazan ayında Arakan’a yardım götüren Bursa IHH ekibinin izlenimleri masaya yatırıldı. Medyaya yansımayan ve insanlığın bihaber olduğu Arakan’da yaşananları slayt gösterisi eşliğinde sunan İHH Bursa gönüllüsü Ebubekir ARMAĞAN, kimi zaman gözyaşlarına hâkim olamadı.

Mynmar Yönetiminin buradaki Müslümanlara sistematik olarak baskı ve işkence yaptığını ve Budistleri kışkırtarak insanlığın akl-ı hayaline gelmeyen vahşet uyguladıklarını ifade eden ARMAĞAN, işin ilginç yanı yaşananları ifade eden ve medyada gerçeği yansıtan fotoğraf ve video görüntülerinin bulunmadığını belirtti. Bölge dünyaya tam anlamıyla kapatılmış ve hiçbir şekilde buralara yardım yapılmasına izin verilmiyor. Arakanlıların cep telefonu, fotoğraf makinesi kullanmaları yasak ve kullananlar öldürülüyor.

ARMAĞAN, bir insanın normal şartlarda sahip olması gereken hak ve özgürlüklerin, insani yaşama şartlarının Mynmar yönetimi tarafından gaspedilerek Müslümanların bırakın açlığı sefaleti ölümle, tecavüzle burun buruna an be an yaşadıklarını söyledi. Bu şartlarda Müslüman Bangladeş’e sığınmak isteyen Arakanlıların yolda ve Naf Nehrini geçerken yaşadıkları ölümden kaçış tam bir film gibi seyrediyor. Budistlere yakalanmamak ve tecavüze uğramamak için Naf nehrine ve Hint Okyanusuna atlamayı tercih eden ve çoğunlukla ölen genç kızların İslami hassasiyetlerinin yüksek olduğunu söylüyor.

Bangladeş’de kamplarda kalan sığınmacıların Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki Rohingya Müslümanlarının sığındığı kamplarda şahit olduklarımız yanında bu zulme isyan ediyoruz. Biz bu zulmü dünyaya duyurmak için uğraşırken bile Arakan’dan her gün ölüm haberi gelmeye devam ediyor.

Arakan’ın genç mücahitlerinin şu sözü aklımdan çıkmıyor: ‘Merak ediyorum, bizim sizden ne farkımız var’.Filistin’e, Gazze’ye gösterdiğimiz hassasiyet ve duyarlılıklarımızın Arakan’a da gösterilmesi gerektiğinin altını çizen ARMAĞAN, buraya gelen uluslar arası yardım kuruluşları temsilcilerinin, dünya’da burada yaşananların bir benzeri olmadığını söylediklerini kaydediyor.

Arakanlı Müslümanların özellikle Hristiyanlardan ne olursa olsun yardım almadıklarını, Türkiye’den geldiğimizi ve onlara Türkiye’li Müslümanlardan selam getirdiğimizi söylediğimizde büyük bir heyecanla bize sarılıyorlar.