Apaçi Gençlik Üzerine

0
Apaçi Gençlik Üzerine

Anadolu Öğrenci Birliği olarak 14 Mayıs Salı günü Üsküdar Gençlik Merkezinde Akademisyen Ömer Miraç Yaman’la yeni çıkan kitabı Apaçi Gençlik üzerine konuştuk.

Yaman, bizlere Esenler Bağcılar bölgesinde kendilerini öyle adlandırmasalar da toplum tarafından “apaçi” olarak tanımlanan ve dışlanan gençlerin hayat hikayelerini anlattı.

Apaçi kavramı orijinal olarak Amerika’da koloni sistemine topraklarını satarak entegre olmayan kabileleri ifade etmek için ve 1900’lerde Fransa’da şehir toplumunda yer edinemeyen, giyimleri ve kavgacı tavırları nedeniyle ötekileştirilen göçmen işçiler için kullanılmış. Türkiye’de ise “apaçi” kavramı Anadolu’nun farklı yerlerinden 50’lerde para kazanmak için ve 80’lerde doğudan zorunlu göçle gelen ailelerin çocukları için 2000’li yıllarda kullanılmaya başlandı. Yaman faklı giyinen, uyuşturucu kullanan ve arabada yüksek sesle müzik dinleyen bu gençlere “apaçi” denerek onların ötekileştirildiğine ve bu tavırla onları sünneti yaşama derdinde olan Müslümanların bile sterilize hayatlarından uzak tuttuğuna işaret etti. Ayrıca, Yaman çalışmasının nitel olduğunu ve bunun için kafeler, oto kiralama dükkanları, kuaförler, emniyet amirlikleri, okullardaki rehberlik ve idare odaları, tekstil atölyeleri dahil bu gençlerin bir şekilde yolunun düştüğü her yerdeki insanlarla gençlerle röportaj yapmadan önce konuştuklarını, onların nasıl bir dünyada yaşadıklarını anlamaya çalıştıklarını ekledi.

Bu gençler sicilleri kabarık olduğundan dolayı okuldan atıldıklarından ve eve para getirmeleri gerektiğinden 13-14 gibi erken yaşlarda tekstil atölyelerinde günde 15 saat çalışmaya başlıyorlar. Ağır iş şartları ve fakirliğe ek olarak polisle köşe kapmaca oynayan, iş yerinde tacize uğrayan, ilgisiz ya da ne yapacağını bilemeyen aileleri olan bu gençler uyuşturucu kullanarak ve uyuyarak yaşadıkları hayata pasif direniş göstermekteler.

Farklı etnik ya da siyasal kimliklere sahip olan bu gençler aynı sıkıntılardan muzdarip olduklarından bizim günlük tartışmalarımızda ısrarla kendimizi konumlandırdığımız kimlikleri bir kenara bırakıp tek eğlence merkezleri olan kafelerde aynı halayda yer almaktalar. Ömer Miraç Yaman gözümüzün önünde olan ama sünettullaha aykırı bir şekilde sterilize olmuş hayatlarımızın yabancı olduğu artık “apaçi” diyemeyeceğimiz genç kardeşlerimizin hayatlarını gözlerimizin önüne serdi. Çözüm olarak ise Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla bu gençlere mini burslar sağlayacak ve üniversite öğrencilerin onlara ablalık ve abilik yapacağı bir proje başlatacaklarını söyledi. Ama bu bürokratik süreci eklemeden biz gerçekten dua edersek Rabbimizin bizlere bu gençleri anlamayı ve onlarla ilgilenmeyi nasip edeceğini ancak bu çabanın süreç alacağını akılda tutmamızı son söz olarak ekledi.