AP Adana Bölge Ziyaretleri Tamamlandı

0
153

Anadolu Platformu Adana bölge ziyareti kapsamında Adana, Mersin, Osmaniye, Tarsus ve Pozantı’ya ziyaretler yapılarak kurum yöneticileri ile istişare görüşmeleri yapıldı.

Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir ve Teşkilat Birimi Başkanı Gazi Kılıçparlar, 2021 ramazan ayı öncesindeki teşkilat ziyaretlerini tamamladı. 9 – 10 Nisan tarihlerinde icra edilen teşkilat ziyaretleri çerçevesinde Adana Ülfet Derneği, Mersin Akdeniz Derneği, Osmaniye İlsan Der, Tarsus Erdem Der ve Pozantı Suffe Derneği ziyaret edildi. Kurum yönetimleri ve komisyon sorumlularının iştirak ettiği toplantılarda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Malatya ve Kayseri ziyaretlerinin akabinde Adana’nın Pozantı ilçesinde faaliyetlerde bulunan Suffe Derneği’nin YK Başkanı İsmail Ergin ile kahvaltıda bir araya gelen heyet, derneğin çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı. Karşılıklı olarak yapılan hasbihalin ardından heyet, Tarsus’ta bulunan Erdem Derneği’ne konuk oldu.

Erdem Der YK Başkanı Yılmaz Alinç ve üyelerle dernek merkezinde düzenlenen toplantıda buluşan AP heyeti, derneğin eğitim ve yardım faaliyetlerine dair bilgi aldı. Ülke ve şehir gündemlerine dair değerlendirmelerin de yapıldığı toplantıda söz alan Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, geleceğe bakış, kurumların misyonlarıyla tescillenmesi, kurumsal kapasitenin yeterli olmamasına rağmen atılan tohumların ileride meyve vereceği ve Allah’ın taliplilerini bu işlerle rızıklandırdığı gibi konuların üzerinde durdu.

Kuruluş felsefelerine sadık kalarak şeffaf bir şekilde sivil toplum çalışmalarını sürdürdüklerini belirten başkan Aldemir, ideallerini yasal zeminde ve hedeflerinden şaşmadan yaşatmak adına gayret gösterdiklerinin altını çizen Aldemir şu ifadeleri kullanarak konuşmasını sonlandırdı: “dünya genelindeki İslami hareketlerin tıkanmışlığını tespit ederek yeni modeller ve vizyonlar üzerinde çalışıyoruz, kurumsallığımızı yazı kültürümüzü artırarak genişletiyoruz, faaliyetlerimizde ailelerimizi merkeze alıyoruz, cinsiyetten ziyade şahsiyeti merkeze alıyoruz ve işlerimizi açık ve şeffaf biçimde istişareyle devam ettiriyoruz”. Daha sonra ise Gazi Kılıçparlar, Ramazan ayı için planlanan etkinliklerle ilgili bilgiler verdi.

Tarsus ziyaretini tamamlayan heyet, daha sonra Mersin Akdeniz Derneği’ne geçti. Burada dernek YK Başkanı Yusuf Yalçınkaya, YK üyeleri ve birim sorumluları ile buluşan platform yetkilileri, karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. Dernek yöneticilerinden gelen soruları cevaplayan Turgay Aldemir ve Gazi Kılıçparlar, Anadolu Platformu’nun yeni dönem çalışma prensipleri, eğitim çalışmaları, Suriye’ de yürüttükleri eğitim ve kültür politikaları ve güncel konulara dair fikirlerini beyan etti. Türkiye’nin etki ve yetki alanlarının var olan sınırlarından ibaret olmadığının altını çizen Aldemir, sivil toplumun da genel olarak bu vizyona katkı sağlayacak altyapılarının olmadığını vurgulayarak; “herkes Allah’ın kendisine verdiğiyle şükrünü eda etmeli ve sınavını vermeli, var olan tanımlarla sorunları anlayamıyoruz ve anlayamadığımızı da kavrayamıyoruz, anlamadığımız şeyi reddedince samimi olmuyoruz, bir toplumun çeperinde durarak o toplumun dönüşümüne katkı sağlayamayız bu sebeple daha fazla topluma hitap eden projeler üretmeliyiz” ifadelerini kullandı. Toplantıda Gazi Kılıçparlar da teşkilat olarak yeni bir konsept belirleyeceklerini söyledi. Mersin programını tamamlayan heyet daha sonra Adana’ya hareket etti.

Ülfet Derneği Merve Algan Salonu’nda dernek YK üyeleri ve komisyon yöneticileri ile kahvaltı ikramında bir araya geldikten sonra istişare toplantısına geçen Anadolu Platformu idarecileri, genel değerlendirmeler yaptı. Ülfet Derneği’nin kuruluşundan itibaren fedakarlıklarla bugüne geldiğini ve bugün farklı bir noktada olduğunu öven Aldemir, herkesin bu tempoyu düşürmeden daha büyük projeleri hayata geçirmesinin gerek şehir gerekse de insanlık için bir gereklilik olduğunu belirtti. Yaklaşan Ramazan ayının kurumsal ve bireysel bir muhasebe imkanı sunduğunun gözden kaçmaması gerektiğini ifade eden Aldemir, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “ yeniden bozulanı düzeltmek için sorumluluklarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor, kütüphanelerimizle yüzleşmemize ihtiyacımız var, şehirlerin çarşısında pazarlarında olabilirsek daha toplumsal çalışmalar yapabiliriz, kafa karışıklığıyla yol yürüyemeyiz, evlerimiz hayat veren yerler olmalı, sözümüzü eylem ve ahlakımızla ortaya koymalıyız, teknolojik yenilikler imtihanımız olduğu kadar imkanımızdır, Peygamberimiz işlerinin merkezine gençleri de koyardı, kişiyi memnun etmek için kişilerin inşa ettiklerini yıkmak doğru değildir…”

Adana programına Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı Gazi Kılıçparlar’ın Anadolu Platformu ve teşkilat çalışmalarına dair bilgilendirmeleri ve gelen sorulara cevap verilmesi ile devam eden heyet, kitabın zihin ve kişilik inşa ettiği gerçeğinden hareketle Adana’da da bir kitabevi kurulmasının yerinde olacağını söyledi.

Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı Gazi Kılıçparlar ve Adana Bölge Sorumlusu Mustafa Şanverdi’den oluşan heyet, Osmaniye İlsan Der’e de ziyarette bulunarak dernek çalışmaları hakkında bilgilendirilip, gündeme dair değerlendirmeler yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.