AÖB’nin Söyleşi Programına Fadıloğlu Konuk Oldu

0
159

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yükseköğretim Birimi tarafından düzenlenen söyleşi programına Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu konuk olarak öğrencilerle hasbihal etti.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yükseköğretim Biriminin 24 Nisan Salı günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda düzenlediği söyleşi programına Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu konuk oldu.

Programa, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, İstikrar Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Rahmi Açıkkol, Şehitkâmil belediyesinden yetkililer, Bülbülzade Vakfı gönüllüleri ve öğrenciler katıldı.

Hangi işi yapıyorsanız yapın en iyisini yapın

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda daha sonra Şehitkâmil Belediyesi’nin tanıtım filmi izlendi. Tanıtım filminin ardından söyleşiye geçildi. Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu söyleşinin başında kendi eğitim hayatından bahsederek şunları ifade etti:

“Öğrenciler olarak hayatın içinde olmamız lazım. Bugün burada ekip arkadaşlarımla beraber hayatın içinden gelmenin faydalarını gördük. Her biriniz okuduğunuz bölümlerden sonra mutlak surette bir yerlerde görev alacaksınız. Bu görevleri aldığınızda hiç bir şey hayatın içindeki yaşanmışlıklar kadar faydalı olmayacaktır. Biz bugün bir parça bir şey yapabildiysek ticari ve yöneticilik hayatımızdaki tecrübelerimizi buraya aktarmamızdandır. Aksi takdirde belediyeciliğin herhangi bir okulu yok.

Oraya geldiğinizde neler yapacağınızı geçmişiniz olması sağlıyor. Bu geçmişinizdeki en önemli şey de hangi işi yapıyorsanız yapın en iyisini yapmak zorundasınız. Çay mı demliyorsunuz en iyi çayı demleyeceksin. Temizlik mi yapıyorsunuz en iyi temizliği sen yapacaksın. Bulunduğun yerde hangi işi yapıyorsan yap en iyisini yap. Ondan sonra başarı kendiliğinden gelecek.

Hazır olan ve farklı olan kazanır

Benim kendi yaklaşımımda başarının iki sırrı var. Hazır olan ve farklı olan kazanıyor. Bu hazırlık işte demin bahsettiğim gibi bugünkü öğrenci sıralarından geçiyor. Her bir günü değerlendirerek kendinize bir birikim elde edeceksiniz. Başarı sadece akademik alanda değildir. Akademik başarının sosyal hayata entegre edilmesiyle gerçek manada başarıyı elde edebiliyoruz. Burada yalnızca akademik başarı, yalnızca sosyal başarı da tam manasıyla sonuç getirmiyor.

İnsanın hayatını üç evreye bölmesi gerekir

İnsanın hayatını üç evreye bölmesi gerektiğini düşünüyorum. İnsanın aile yaşantısı olacak; onu ihmal etmeyecek, sosyal hayatı olacak; sivil toplum kuruluşlarında görev yapacak, iş hayatı olacak. Bu dengeli şekilde devam ettirilirse sürdürülebilir bir başarıdan bahsedebiliriz. Aksi takdirde iş kolik birisinin aile hayatının düzgün olması, sosyal hayatının düzgün olması mümkün değildir.

Sırf sosyal faaliyetlerle ilgilenip de dünyalıkla ilgili çoluk çocuğunun nafakasını evine getiremezse yine başarılı olması söz konusu değildir. Bir diğer taraftan aile hayatını devam ettirmek adına eş çocuk ilişkilerini üst düzeyde tutabilmek ve bunu da yalnızca çekirdek aile değil geniş aile boyutunda bakarak devam ettirmek gerekiyor.

Bundan dolayı benim naçizane 54 yıllık hayatımda elde ettiğim birikimler neticesinde hayatınızı tek noktadan geliştirmemeniz gerektiğine inanıyorum. Normal şartlarda bir bebek yalnızca sağ kolu büyürse veya sağ bacağı büyürse dengeli büyümesi söz konusu değildir. Vücudun orantılı şekilde büyümesi için hepsinin dengeli şekilde devam ettirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Coğrafyamıza karşı sorumluluğumuz var

Bugün eğitim sistemi içerisinde hangi branşta okuyorsak okuyalım, hangi bölümde okuyorsak okuyalım büyük bir sorumluluğumuz var. Bu coğrafyada doğmuşuz, bu coğrafyada bize düşen özel görevler var. Mesleğinizi icra ederken yalnızca kendinizi kurtarmak değil, öncelikle kendi içinde bulunduğumuz topluma karşı sorumluluğumuz ve bu coğrafyaya karşı büyük bir sorumluluğumuz var. Bundan dolayı çok çalışmamız gerekiyor. Bize düşen gayret. Biz bu gayreti göstereceğiz ondan sonra rabbim ne derse o olacak.

Önce iyi insan olalım

Belediye başkanı olmadan önce hangi branşta ne olursak olalım önce iyi insan olalım. Gerisinin hepsi boş. Benim bu koltukta seçilmiş birisi olarak aday gösterilmemde benim hiçbir dahilim olmadı. Demin söylediğim gibi normal hayatımım sürdürürken yapmış olduğum işin en iyisini yapmaya çalıştım. Hiçbir zaman niceliği ön plana almadım, niteliği ön planda tuttum. Az olsun ama en kalitelisi olsun mantığı ile hareket ederek o şekilde yaşamaya gayret gösterdim.

Bu makamlar gelip geçicidir. Esas olan bu kubbede hoş seda bırakmak adına arkamızdan Allah razı olsun dedirtebilmektir. Yoksa bizden önce de ne başkanlar geldi geçti, bizler de geçeceğiz. Geçmiş dönemdeki siyasilerin çoğu unutuldu siyasi çöplükte kayboldu gitti. Ama bu memlekete hizmet eden yöneticiler bugün hâlâ rahmetle anılıyor. Diğer yönüyle bir bakarsak belediyecilik çok kârlı bir iştir. Ama dünyalık kardan bahsetmiyorum. Manevi kârı ve hazzı çok fazla arkadaşlar.

Neden derseniz; insan ne kadar varlıklı olursa olsun kendi servetiyle yapabileceği hayır hasenat bir noktaya kadardır. Ama belediyecilik hizmeti direkt insana dokunan bir hizmet olması hasebiyle milletin parasıyla millete hizmet edecek başka kârlı bir yer yoktur. Gece yarısı millete hizmet eden temizlikçi, yine gece yarısı bir yetimin yardımına koşan bir görevli insanlara faydalı olarak hem dünyevi hem de uhrevi saadeti için çalışmaktadır.”

Fadıloğlu, sunumun ardından öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.  Programın sonunda Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir gecenin anısına Fadıloğlu’na kitap hediye etti. Bülbülzade Yurtları Genel Müdürü Sıddık Akdoğan da Rıdvan Fadıloğlu’na çiçek takdim etti.

Program toplu çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz