AÖB’den Uzaya Yolculuk Söyleşisi

0
171

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, ilk Müslüman astronot Muhammed Ahmed Faris’in konuşmacı olarak katıldığı “Uzaya Yolculuk” adlı söyleşi programı düzenledi.

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Şubesi, 1985 yılında uzaya çıkan ve ilk Müslüman astronot olan Suriyeli Muhammed Ahmed Faris’in konuşmacı olarak katıldığı “Uzaya Yolculuk” adlı bir söyleşi programı düzenledi.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşi programı 27 Ekim Cuma günü Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlık Konferans Salonunda düzenlendi.

Söyleşi programının girişinde Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer bir selamlama konuşması yaparak Müslüman bilim adamlarının bilim dünyasına yaptığı katkılardan bahsetti.

Programda Suriyeli öğrenciler de küçük bir gösteri sunarak Arapça ezgiler söylediler.

Daha sonra sahneye gelen Muhammed Ahmed Faris söyleşi programında yaptığı konuşmada evrene göre dünyanın çok küçük bir yer olduğunu belirterek şunları dile getirdi:

“Güneş sisteminde 90 gezegen var. Galaksimizde milyardan fazla yıldız var ve dünya güneşten milyar defa daha küçük. Bu kadar büyük bir evrende çok küçüğüz. Allah’ın kudreti, Allah’ın azameti bu kadar büyük bir evrene hükmedebiliyor. Bizim dünyamız bu kadar büyük bir evrende bir hiç gibidir.

Şimdi buralarda yerçekiminden dolayı rahat bir şekilde oturabiliyoruz. Uzayda yer çekimi yok, hep uçuyoruz. Uzaya gitmeden önce Moskova yakınlarında 2 yıl boyunca eğitim aldık. Özelikle yer çekiminin olmamasına alışmak çok zordu. Uzaya 23 tonluk bir araçla çıktık. Daha sonra 40 tonluk Soyuz Uzay Aracına geçtik. Burada çeşitli deneyler yaptık.

Yolculuğumuzun en zor kısmı dünyaya gelirken atmosferde yaşadığımız yolculuktu. Atmosferdeki sürtünme ile 2.500 derece sıcaklık ortaya çıkıyor. Dünyaya indikten sonra Suriye’de bayram coşkusuyla karşılandık” dedi.

Faris, sunumunun ardından öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Program sonunda Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Muhammed Ahmed Faris’e günün anısına bir plaket takdim etti.