Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB’den Söyleşi: “Suriye’nin İnşasında Sorumluluklarımız”

AÖB’den Söyleşi: “Suriye’nin İnşasında Sorumluluklarımız”

0
AÖB’den Söyleşi: “Suriye’nin İnşasında Sorumluluklarımız”

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Anadolu Platformu Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ile “Suriye’nin İnşasında Sorumluluklarımız” konulu söyleşi programı düzenledi.

2 Aralık Cuma günü Gaziantep Üniversitesi içinde bulunan Pusula Kitabevi’nde düzenlenen söyleşi programında konuşan Mahmut Kaçmazer, Suriye’de ve özellikle Halep’te son yaşanılan katliamlara değinilerek “Biz tarafımızı mazlumların yanında tutarak her daim zalimlerin karşısında olmalı onlara hesap sormalıyız” dedi.

Sorumluluk inanmakla, sorgulamakla başlar

Kaçmazer sözlerini şöyle sürdürdü; “Suriye'nin inşasında sorumluluklarımız uzağımızda değildir. Sorumluluk inanmakla, sorgulamakla başlar. Sorgulamayan cahil, sorgulatmayan zalimdir. İnanmış olmak mazlumun yanında olmayı gerektirir. Dini dili rengi ve ırkı ne olursa olsun mazlumun yanında olmalıyız. Tarafımızı açık bir şekilde ortaya koymalıyız. Tarafsızlık münafıklıktır. Biz tarafımızı mazlumların yanında tutarak her daim zalimlerin karşısında olmalı onlara hesap sormalıyız.

Zalimler teknolojide bilimde fende kendilerini geliştirirken bizler uyuyarak bu ümmeti yeniden diriltemeyiz. Sağlıkta, edebiyatta, sanatta, bilimde, fende sürekli üretim yaparak kendimizi geliştirmeliyiz. Gelişmek ve geliştirmek sadece mazlumlara gıda ve kıyafet yardımı ulaştırmakla olmaz. Biz eğitimimizi tamamlarken bu ümmetin eğitimsiz kalanlarına da eğitim ulaştırmakla mükellefiz. Bunun için İyilikder ile Cerablus içinde yardım merkeziyle beraber eğitime dair kültür merkezleri ve İyilik Okulları açtık. Yetiştirdiğimiz her çocuk, eğitimi ile ilgilendiğimiz bu mazlumlar yarın bu ümmete hamilik edecek. Dün nasıl Çanakkale’de omuz omuza mücadele ettiyse bugünde biz onları ötekileştirmeden omuz omuza mücadelemizi sürdürmeliyiz. Aramızı çekilen sınırlar bizim kardeşliğimize engel değildir. Rabbimiz inananlar kardeştir buyuruyor. Bu kardeşliğin bize getirdiği sorumluluklar komşumuz olan, yanı başımızda olan Suriyelilere sahip çıkmaktır. Onların istediği sadece gıda ve kıyafet yardımı değildir. Onların ve bizim bugün ihtiyacımız olan şey aramızdaki muhabbet bağlarını kuvvetlendirip ortak bir geleceğe doğru hareket etmektir.” dedi.