Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB’den Şehrin Meydanında Okuma Etkinliği

AÖB’den Şehrin Meydanında Okuma Etkinliği

0
AÖB’den Şehrin Meydanında Okuma Etkinliği

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Birimi Demokrasi Meydanında “Okuyan Genç Değişen Şehir” temasıyla kitap okuma etkinliği düzenledi.

20 Kasım Çarşamba günü düzenlenen etkinliğe Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Mehmet Berk, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Zekeriya Efiloğlu, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, AÖB Gaziantep Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Cumali Kaplan, eğitimciler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kitap okuma etkinliği dolayısıyla bir konuşma yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Mehmet Berk; “Sizlerin yaşındayken o dönemin meşhur yazarlarının kitaplarını hemen hemen hepsini okumuştum. Hocalarımız o zaman bize ayda bir kitap okuma mecburiyeti getirmişlerdi. O kitapları okur özetini de sınıfta anlatırdık. O yüzden okumanın önemi çok büyük. Bu okumaların neticesinde tıp fakültesini kazandım. Gaziantep’te 41 yıl çocuk doktorluğu yaptım. Sizlere durmadan okumaya devam etmenizi tavsiye ediyorum” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Zekeriya Efiloğlu da; “Gerek Bülbülzade Vakfımız, gerekse Anadolu Platformumuzun başkanının kitap okumaya, gençlere, ilme, bu amaçla çalışan insanlara vermiş olduğu desteği yakinen çok uzun yıllardır bilen biriyim. Biz de çam sakızı çoban armağanı onların yapmış olduğu bu etkinliğe katılmak istedik, birlikte yapalım istedik. Böyle bir amaç için bir araya geldik. Ülkemizdeki kitap okuma oranları artıyor, kitap basım oranları artıyor. Kitapla buluşan gençlerin sayısı artıyor. Bir söz vardır, kelimeler insanların kullandığı en tesirli haplardır. Ne kadar çok kelime bilirsen o kadar iyi düşünürsün, ne kadar çok iyi düşünürsen o kadar iyi üretirsin, ne kadar çok iyi üretirsen tüketim teknolojisinin bize vermiş olduğu tüketim mantığından uzaklaşarak kendinizi yetiştirmiş bir birey olarak hayatta yer alırsınız. Sizinle böyle bir platformda birlikte olmaktan mutluluk duydum” dedi.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise; “Burada kitap dostu kardeşlerimiz var. Bu mekânı görünce karşımızda kale, ecdadımız, hemen yanında büyük bir müze ve bu mekânın ayrı bir önemi var. 15 Temmuz gecesi burada bir araya geldik. Bugün de tekrar bunların yaşanmaması için özgür bireylerin bu toprağın irfan nesli olarak buradayız. Türkiye’de okuma oranları artıyor. Bunu hep beraber daha da ileriye taşımamız gerekiyor” dedi.

AÖB Gaziantep Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Cumali Kaplan; “Sizler şehrin değişik noktalarından bugün okuma şenliğimize icabet ettiniz. Bildiğiniz üzere Bülbülzade Vakfı olarak semt derneklerimiz olan Bilimder, Fidander, Merveşehir Derneği, Semti İbrahimli Derneği, Şehreküstü Derneği olarak siz gençlerle uzun bir süredir çalışmalar yürütüyoruz. Tüm bu çalışmalarımızı da Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu olarak yürütmekteyiz. Kasım ayı boyunca ülkemizin birçok şehrinin meydanlarda okuma etkinlikleri düzenliyoruz. Yine Ekim ayında yetim evlerine birer kütüphane kurmak için kampanya başlatmıştık. Aralık, Ocak ayında da her aya bir faaliyet olacak şekilde bu organizasyonlarımızı sürdüreceğiz”  dedi.

Konuşmaların ardından Demokrasi Meydanında bulunan gençler yarım saat okuma etkinliği gerçekleştirdi. Okuma etkinliğinin ardından gençler kitaplarını yetim evlerine kurulacak kütüphane için bağışladılar. Okuma etkinliği toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.